E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu – İstanbul


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

Banka Veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması

Title: Banka Veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması
Reviewed by Av. Kemal Şener on Aug 19
Rating: 5.0
Summary: Banka Veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması

Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması suçu TCK 245. maddesinde düzenlenmiştir. Bu konuya dair Yargıtay kararları araştırıldığında bu suçun eski T.C.K. döneminde 525/b.2 maddede yeraldığını görmekteyiz. Bu konuda en önem karar Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 10.04.2001 tarih ve 2001/76-30 E; 2001/757 K sayılı kararıdır. Buna göre; “Sanığın haksız olarak ele geçirdiği başkasına ait kart ve şifre ile bankanın ATM makinelerinden para çekilmesi eylemi TCK’nın 525/b.2′deki “bilgileri otomatik işleme tabi tutan sistemi kullanarak kendisine hukuka aykırı yarar sağlama suçu”nu (bilişim suçu) oluşturur.” denmiştir.

TCK 245. maddesi hazırlanırken gerekçe olarak “Aslında hırsızlık, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve sahtecilik suçlarının ratio legis’lerinin tümünü de içeren bu fiillerin, duraksamaları ve içtihat farklılıklarını önlemek amacıyla, bağımsız suç haline getirilmesi uygun görülmüştür.” şeklindeki anlatımdan yola çıkarak , banka veya kredi kartı yoluyla haksız olarak elde edilmiş olan her türlü çıkarın TCK 245 anlamında değerlendirileceği anlaşılacaktır.

TCK’nın 245. maddesi üç ayrı suçu düzenlemektedir. 245. maddenin ilk fıkrası , başkasına ait bir banka veya kredi kartını, bu kartı elinde bulunduran kimsenin, ne şekilde ele geçirmiş olursa olsun, , kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın kullanarak veya kullandırtarak kendisinin ya da bir başkasının adına çıkar sağlaması suç olarak düzenlenmiştir.

İkinci fıkra, başkalarının kullandığı banka hesaplarına ilişkilendirilmek suretiyle sahte banka veya kredi kartı üretilmesi, satın alınması, satılması, devredilmesi, kabul edilmesini suç olarak düzenlenmiştir. Üçüncü fıkrada, sahte olarak üretilmiş olan kredi kartını kullanarak veya üzerinde sahtecilik yapılan bir kredi kartını kullanarak kendisine veya bir başkasına yarar sağlamaya yönelik eylemi suç olarak düzenlenmiştir.

TCK 245/1. maddede belirtilen suç, başkasının banka veya kredi kartını kullanarak kendisine yarar sağlama olarak tanımlanabilir. Suçun oluşması için, failin kartı nasıl eline geçirdiğinin bir önemi yoktur. Maddede belirtilen her ne surette olursa olsun söylemi, kartın bulunması, çalınmış olması, veya kart sahibinin rızasıyla elde edilmiş olsa da suç oluşacaktır.


SUÇUN UNSURU

Başkasına ait banka ve kredi kartı kullanılarak, kendisinin veya başkasının yararına çıkar elde edilmesidir. Kanunda bahsedilen kendisi veya başkasının yararına çıkar elde etmeye örnek verecek olursak, banka veya kredi kartlarının direk olarak alışverişte kullanılması, banka atm lerinden para çekilmesi, kart bilgileri kullanılarak internet üzerinde alışveriş yapılması şeklinde olabilecektir.

Suçun diğer unsuru ise, “kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın”kartın üçüncü kişi tarafından kullanılmış olmasıdır.

Bu suç asıl olarak kişilerin malvarlığına karşı işlenmiş bir suçtur. Zira , banka veya kredi kartı izni dışında kullanılan kişinin malvarlığında bir eksilme söz konusu olacaktır.


SUÇUN FAİLİ

Başkasına ait banka ve kredi kartı kullanılarak, kendisinin veya başkasının yararına çıkar elde edilmesi suçunu herkes işleyebilir. Fakat suçun değişik şekilleri söz konusu olduğunda, örneğin banka veya kredi kartının kopyalanması halinde, kopyalama için gerekli teknik ekipmana sahip olunması ve bu ekipmanın nasıl kullanılacağının bilinmesi önem taşıyacaktır.


SUÇUN MAĞDURU

Suç dolayısı ile malvarlığında azalma olan kişi suçun mağdurudur. Burada önemli bir konuya dikkat çekmek gerekir. İşlenen suçta Banka veya Kredi kartını veren Kurum suçun mağduru olarak değil, suçtan zarar gören olarak nitelendirilecektir. Maddenin metninde yarar sağlamak ibaresi geçtiğinde failin özel bir kasıtla hareket ettiği düşünülmelidir.


BU SUÇTAN CEZA ALMAYACAK KİŞİLER

Başkasına ait banka ve kredi kartı kullanılarak, kendisinin veya başkasının yararına çıkar elde edilmesi suçundan ceza almayacak olan kişiler TCK 245/4′te sayılmıştır. Bu suç;

Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden birine, üstsoy veya altsoya veya bu derecedeki kayın hısımlarından birine ya da evlat edinene veya evlatlığa; aynı konutta yaşayan kardeşlerden birine karşı işlenmesi durumunda ilgili akraba hakkında cezaya hükmolunmayacaktır.


SUÇU İŞLEYEN TÜZEL KİŞİ İSE

Tck 246. maddesinde ise, tüzel kişilerin sorumluluğu düzenlenmiştir. Buna göre, bilişim suçu faili tüzel kişilikse, tüzel kişiliğe ceza verilmeyecek ancak TCK 20/2 anlamında, tüzel kişilik hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunacaktır.

Av.Kemal ŞENER

Benzer İçerikler:

Bilişim Sistemine Müdahale

Title: Bilişim Sistemine MüdahaleReviewed by Av. Kemal Şener on Aug 19Rating: 5.0Summary: Bilişim Sistemine...

16 comments

 • MERHABA DAYIMA AİT OLAN Bİ RENT A CAR FİRMASI ÇALIŞTIRMAKTA İDİM,TANIDIGIM VE ARKADAŞIM OLAN BİRİ SÜREKLİ BİZDEN ARABA KİRALAMKTA İDİ.EN SON ARAÇ KİRALADIGINDA KAZA YAPTI VE GETİRİP ARACI BİZE BIRAKTI.ARADAN 3 AY GEÇMESİNE RAGMEN ÖDEME YAPMADI.ELİMİZDE KİRA SÖZLEŞMESİ VE SENETİ MEVCUT.ŞAHIŞ KREDİ KARTINI DÜKKANDA UNUTMUŞTU KAZA GÜNÜ,ARADAN 3 AY GEÇİNCE BİZDE BAKALIM KARTTA PARA VARSA HASAR TUTARINI ÇEKELİM DEDİK,DENEDİK POSTUMUZDAN VE 700 TL HASAR BEDELİNİ ÇEKTİK.SONRA SAHIŞ BUNU ÖGRENİNCE BENİ GİDİP ŞİKAYET ETMİŞ MAHKEMEYE ÇIKTIM HAKİME AYNISINI ANLATTIM AMA DİNLEMEDİ BİLE BANA 4 YIL 2 AY HAPİS CEZASI VE 800 TL PARA CEZASI VERDİ 7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDEBİLİRSİN DEDİ 7 YILDIR KENDİMDE ESNAFIM SABIKAM YOK İLK DEFA BÖYLE BİŞEY BAŞIMA GELDİ TEMYİZE YOLLADIGIMDA BU KARAR BOZULURMU SİZCE,BİRDE O ŞAHIŞ ŞİKAYETTE BULUNUNCA BANKA BİZDEN PARAYI İSTEDİ BİZDE MAHKEMEDEN ÖNCE ÖDEDİK 700 TL Yİ

 • tamer ceylan

  Bir arkadaşım benim kartımı benden izinsiz numaralarından internet aracılığı ile alışveriş yapmış banada bunu itiraf etti ve pişmanım dedi bende suç duyurusunda bulunmuştum.bu arkadaşımıda çok seviyorum şikayetimi geri almak ve ceza almasını istemiyorum bu durumda benim ve arkadaşımın ne yapması gerekiyor saygılarımla

 • başkasına ait bir kredi kartını işim gereği işyerine getiren kuryeden 15 ye yakın teslim aldım bunların içinde birinin kartıyla harcama olmuş aldığım gün e o gün hiçbirşekilde dışarı çıkmadım o saatlerde işyerindeydim hakim hiçbir delil olmadan bana vicdani kanaatlen 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi yani hayatımı mahvetti temize gitsem sonuç ne olur…..

  • egemen çırak

   sedat bey davanız hakkında bir gelişme varmı aynı olay benim başımada geldi şuan dosya temyizde bekliyoruz.

  • Burada size teslim eden kuryenin suçuda mevcuttur.kartları neden size teslim etti. Ayrıca işyerinden çıkmadan da karttan alışveriş yapılması mümkündür. Yapıcağınız işlem nerede harcama yapılmış bunu araştırın.

 • Merhaba,

  2 gün önce banka hesabımı kontrol ettiğimde şok yaşadım, esnek hesabımdan 3.000 TL çekilerek eksi bakiyeye düşmüştüm. Hemen bankamatik katımı kaybettiğimi sanıp cüzdanıma yöneldim ama kartım bende idi. Bankayı (HSBC )aradım konu hakkında yardım istedim, paramın benden habersin çekildiğini bildirdim. Kartı iptal ettirdim, hesaba bloke koydurdum. Harcama itiraz birimine bilgi verdim ve hemen karakola yöneldim. Karakola gitmeden önce paranın çekildiği saatleri öğrenmek için bir hsbc bank şubesine girdim ve bu sırada hsbc bank harcama itiraz biriminden bir yetkili ben cep telefonumdan aradı ve paranın çekildiği zamanı kontrol ettiklerini ve kamera kayıtlarını bulduklarını erkek bir kişinin paramı çektiğini ve şifre problemi yaşamadan 7 kerede bu parayı çektiğini bildirdi. Kişiyi bana tarif etti tanıdığım biri olup olmadığını sordu, tanımıyorum ama görmek istiyorum kayıtları dedim bilemiyorum dedim. Aynı gün Bankaya itiraz dilekçesi faxladım, dilekçede bu olay belli olana suçlu yakalana kadar bu parayı ödemeyeceğimi esnek hesap olduğundan eksiye düştüğümü gelecek faizleri kabul etmediğimi yazdım. Banka yetkilisi kişinin görselini bana verebilmek için savcılığa gitmemi istedi, karakolda komiser ile görüştüm, şikayet ve dolandırıcılık dosyası açıldı ve bankadan görseller istendi.

  Bu konuda daha ne yapabilirim, kişi belli parayı çeken ben değilim, kartımın kopyalandığını düşünüyorum. Ben bu parayı bankaya ödemek istemiyorum, suçluların yakalanmasını istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

 • benim kredi kartım 21/12/2014 tarihinde kontör yükleme işlemi yaparkene kart bilgilerim ve 3d şifrem çalınıp 3000 tl alışveriş yapılmış ben ilk etapta ödemedim fakat faiz işledigi için 3061 tl ödedim savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum yapan kişinin IP adresi ve mail adresi var. ben bu parayı mahkemeye gitmeden geri alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 • Merhabalar tanıtım firmam var 2 ay kadar önce maddi sıkıntıya girdim ve bir arkadaşım satış pazarlama yapan firmalar sanal pos kiralıyor diye bahsetti bankaya başvurup bende sanal pos alıp diğer firmalara kiralarim diye düşündüm ve bankalara başvurdum fakat uzun bir süreç olunca aklıma altın sitelerinden hesap açıp benim pos um gibi kiralamak isteyen kisilere yansıtır ve bir komisyon alırım sıkıntı mi atlatirim diye dusundum ve kiralıcak birini buldum check up sattığını ses kaydı tuttuğunu ve hizmetinin resmi olduğunu söyledi o satış yapıyordu kredi kartı bilgisini bana skype tan geçiyordu bende anlık 3 d li işlem yapıyordum ve müşterisi 3 d şifresini verince altın siparisi veriyorum daha sonrada gelen altını bozup % 20 Komisyonu düşüp satış yapan vatandaşa yolluyorum resmi bir olay değildi ama çok sıkıntı olmaz diye düşündüm ama karşı taraf meğer hem bir hizmet vermiyor hemde tehtitle satıyormus 4…5 kişi şikayetçi olmuş siber suçla mücadele beni aldı savcılık ve tutuklama istemiyle mahkeme herseyi anlattım denetimli serbestlik verdiler mahkeme devam ediyo şikayetçi çoğalıyor napalıyim kendimi nasıl savunmaliyim

 • Merhaba; Eşim ile 2009 da evlendik. Birlikte ortak olduğumuz şirkette benim kredi kartlarımı kullandı . 2014 te kendisinden ayrılık kararı aldım ve buna tepki olarak kendisine ait olan banka kartı borçlarımı ödemedi.Şuan bankalar sürekli beni arıyor. Bu durumda benim hukuki haklarım hakkında sizden bilgi rica ediyorum. Kendisine bu konuyla ilgili bir ihtarname çeksem yada bu ihtarnameyi bankalara da göndersem herhangi bir katkısı olur mu yada kendisini ödemeye zorlayan bir unsur olacak mıdır. Konu hakkında acil bilgi dönüşünüzü rica eder,
  iyi çalışmalar dilerim.

 • Merhaba kredi kartimi hic kullanmadigim halde bankadan gelen ektre ile şok oldum çünkü internet uzerinden 15 bin tl lik alisveris yapılmıştı bankayi aradim kopyalanmis olabilecegini gonderecekleri itiraz formunu doldurup gondermemi istediler yaptim bu konuda nasil bir yol izlemeliyim lutfen bana yardımcı olun…

 • merhaba : patronumun kredi kartını çeşitli internet sitelerinde kullandım sonrasında pişman olup soyledım ve harcadığım miktarı ödemek istedim fakat patronum savcıllığa baş vurdu ve kesinlikle hiç bir talebimi kabul etmedı ceza almamı istiyor ve 12 ci ay da mahkemem var napa bilirim nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olabilirmisiniz ceza alırmıyım

 • Dilek Durukan

  Ben eşimle birlikte cep telefon bayi işletiyorduk ve resmiyette iş yeri benim üzerime,müşterilerin kredi kartlarını bir ay öteleyerek işlem yaparak komisyon alıyorduk ve işlerimiz bozulunca kaçtık müşterilerin bazıları bizden şikâyetçi oldu ve çekilen paraların bazıları benim adıma olan pos cihazından çekildiği için bende ceza alırmıyım alırsam kaç yıl yatarım,4 celse yapıldı halen beraat verilmedi benim hakkımda,

 • merhabalar 2005 te eşimin nufus cüzdanı çalındı.adına bir bankadan sahte kredi kartı çıkartılmış.savcılığa basvurduk.Fakat bi ses çıkmadı.hala sürüyor.benim sorum sole bu bankayı dava etmek istiom .çunku sahte kişiye kredi kartı verilmiştir.ve banka yuzunden magdur durumdayız.yardımcı olrmusunuz.

 • merhabar 2008 yılında ablam eşinden boşandı. ve eşi ablam adına kredi karlarını boşandıktan sonra kullanılmış. asıl sorun bu durumdan haberi olmaması. üstüne bankaların borç bilgisini tarafımıza hiç iletmemiş olmasıdır. ne yapılabilir şimdiden teşekkür ederim.

 • bir akrabam kredi kartımı kullanarak 200 tl para çekmiştir. açmış olduğum dava sonucunda sanığa TCK nın 62.maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirilerek sanığın 2 yıl 6 ay hapis ve 4 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına ……vs karar verildi.
  bu durum da kişinin ceza alması ile eşi ve çocuğunun geleceği zarar göreceği aşikar olduğundan; dolayı ben şikayetçi olarak kesinleşen bu kararın bozulmasını talep edebilirmiyim ? Kararın bozulmasını talep etmem halinde kanunen bana karşı yaptırımı ne olur ? yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top