Facebook Hesabı Ve Bilişim Hukuku


Facebook Hesabı Ve Bilişim Hukuku

Sosyal paylaşım sitelerinden Facebook üzerinde, sizin adınıza Facebook sayfası açıldığını, Şirketiniz adına Facebook grubu oluşturulduğunu, açılan bu sayfa veya oluşturulan Facebook grubunda sizi veya şirketinizi aşağılayıcı, istemediğiniz yorumlar yazıldığını, bazı resimlerin kullanıldığını fark ettiniz. Yukarıda bahsedilen durumlar; Kişiler hakkında açılan bir sayfa ise şaka amaçlı yapılabileceği gibi, tamamen o kişiyi sosyal ağ içeriğinde rencide etmek amacı ile de yapılmış olabilir. Şirketler için ticari itibarın kaybı, bazen gizli şirket bilgilerinin Facebook yolu ile ortaya çıkması sonucunu doğurabilir.


SAHTE FACEBOOK PROFİLİ OLUŞTURMAK – SAHTE E-MAİL HESABI OLUŞTURMAK

Türk Ceza Kanunu’nda temel ilkelerden birisi Kanunsuz Suç Olmaz prensibidir. Buna göre eylem kanunda sayılan suç tiplerinden birisine girmiyorsa suç olarak kabul edilmeyecektir. Türk Ceza Kanunu’nda bir kişi adına e-mail hesabı oluşturmak ya da Sosyal Paylaşım sitelerinden Facebook üzerinde bir hesap oluşturmak suç olarak tanımlanmamıştır. Fakat ; Türk Ceza kanunu’nda bir kişi adına Facebook hesabı açılması ya da e-mail adresi alınması suç olarak tanımlanmamış olsa da , bu hesaplarda yapılan başkaca eylemler kanunun suç olarak saydığı fiiller içerisinde olabilir. Örnek vermek gerekirse; Facebook sitesinde adına hesap açılan kişinin ;

 1. Resimleri
 2. Kimlik ve adres bilgileri
 3. Gerçek e-mail adresi
 4. Mesleki bilgileri
 5. Medeni Haline ilişkin bilgiler

Kullanıldığı takdirde, Türk Ceza Kanunu’nun 135/1 maddesinde belirtilen, kişinin özel bilgilerinin izni dışında ele geçirilmesi suçu işlenmiş olacaktır. Hukuka aykırı olarak bir kişinin kişisel verilerini kaydeden kimse 3 yıla kadar hapis cezası alabilecektir.Yine izinsiz olarak kişisel bilgileri yayan kişiler, Türk Ceza Kanunu 136. maddesi gereği, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecektir.

 

BİR KİŞİNİN ADINA OLUŞTURULAN FACEBOOK PROFİLİ İLE

 1. Kişinin arkadaşları kandırılmış ise,
 2. Bu hesap üzerinden birtakım şirket ve kurumlar ile ticari ilişkiye girilmiş ve zarara uğratılmış ise,

Bu durumda Türk Ceza kanununun Bilişim Sistemleri Kullanılarak dolandırıcılık suçu oluşacaktır. Bu suçun cezası üç yıldan yedi yıla kadar hapistir.

 

BİR KİŞİNİN ADINA OLUŞTURULAN FACEBOOK PROFİLİ İLE

 1. Kişinin onurunu, saygınlığını yitirmesine neden olacak resimler,
 2. Yine hakaret içeren yorumlar yer aldığı takdirde Türk Ceza Kanunu’nun 125/1 maddesi gereğince , bir kimseye veya kuruma onur, şeref ve saygınlığını bozacak şekilde saldırıda bulunulduğu için üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmedilecektir.

 

BİR KİŞİ ADINA OLUŞTURLAN SAHTE FACEBOOK PROFİLİNDE HAKARET SUÇU OLUŞMASA DAHİ

 1. Oluşturulan sayfa kişinin izni ve bilgisi dışında oluşturulduğundan
 2. Oluşturulan Facebook sayfasında kişinin özel bilgilerine yer verildiğinden,
 3. Kişi ünlü bir kişi ise, onun kontrolü olmaksızın sayfa içerisinde yanlış bilgi ve yorumlar yer alabileceğinden,

Her zaman bu facebook sayfasının kaldırılması için mahkemeden bir karar alınabilir. 5651 Sayılı Kanun gereğince (İnternet Kanunu) içerik sağlayıcına bu konuda başvuru yapılarak, kanuna aykırı içeriğin kaldırılması talep edilebilir. Yapılan başvuruya rağmen kanuna aykırı içerik kaldırılmadığı takdirde, içerik sağlayıcısına karşı maddi , manevi tazminat davası açılabilir.

 

EĞER OLUŞTURULAN SAHTE FACEBOOK PROFİLİ, ÖLMÜŞ BİR KİŞİNİN ADINA İSE

 1. Bu sayfayı hazırlayan kişiler, Türk Ceza kanununun 130/1 maddesinde yeralan , bir kimsenin öldükten sonra hatırasına hakaret eden kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası alacaktır.

 

ADINA SAHTE FACEBOOK HESABI AÇILAN KİŞİ HAKKINDA

 1. İftira,
 2. Hukuka aykırı yalan haberler yer aldığı durumlarda,
 3. Kendisine iftira atılan veya yalan haber yüklenen kişi aleyhinde , kovuşturma başlatılması , idari yaptırım uygulanması halinde , yalan haber yapan ya da iftirada bulunan kişi için Türk Ceza Kanununun 267/1 maddesi gereği bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilebilir.

 

ŞİRKETLER VEYA TÜZEL KİŞİLER ALEYHİNDE

 1. Sahte Facebook profili ve grupları oluşturarak,
 2. Şirket yada şirketin üretimini yaptığı mal , hizmet aleyhinde olumsuz yorumlar yapılarak,
 3. Şirketin ticari itibarını sarsmaya yönelik hareketlerde bulunanlara, Türk Ceza kanununun 237 maddesi gereğince , yalan haber ve havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası verilebilecektir.
 4. Aleyhinde sahta Facebook profili ya da Facebook grubu oluşturularak, ticari itibarı ile oynanmak istenen şirket, halka açık bir şirket olduğu takdirde, şirket hisselerinin bu olaydan ötürü değer kaybı yaşaması halinde , şirket adına sahte profil ya da Facebook grubu oluşturanlar, hakkında Sermaye Piyasası Kanunu İlgili maddeleri gereği 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezasına hükmedilebilecektir.
 5. Rakip firmaların başvurduğu bir yol olan Facebook sitesinde rakibi olan firmalar aleyhinde onları kötüleyici gruplar kurulması durumunda , Türk Ticaret Kanunu 57. maddesi ve devamında yer alan haksız rekabet hükümlerine göre; ilgili kişiye bir aydan bir yıla kadar hapis veya beş yüz liradan on bin liraya kadar adli para cezası veya her ikisine de hükmedilebilecektir.

Av.Kemal ŞENER

Facebook Hesabı Ve Bilişim Hukuku ile Benzer Yazılar:

19 Ağustos 2013 Saat : 12:13

“Facebook Hesabı Ve Bilişim Hukuku” için 23 Yorum

 1. Sanem Seda diyor ki:

  Merhaba Kemal bey , biri facebook ta bir sahte hesap acmış, hesapta adı gözüken kişi ortada yok, yani o kişi de hayal ürünü , sahte hesap bu hayal ürünü kişinin adına açılmış ve hesapta kimsenin fotoğrafı vs kullanılmamış profil fotoğrafı vs hep kedi köpek cıcek resmi vs. Bu sahte hesap birçok kişiyi arkadaş olarak eklemiş bir sürü ortak arkadaşımız var. Ve bu sahte hesaptan benim adım verilmeden bana yönelik çeşitli imalarda vs bulunulmuş , herhangi bir küfür vs yok ancak ortak arkadaşlarımızdan beni yakından tanıyanlar ve tabi ben yazılan yazıların benimle ilgili olduğunu anlıyoruz. Çoğunluğu benim erkek arkadaşımı aldatırım vs şeklinde imalı yazılar. En son 1 hafta önce de benim cep telefonumdaki mesajlardan birinin ekran görüntüsü fotoğrafı paylaşılacak yine benim erkek arkadasımı aldatırım yönünde imalı bir yazı yazılmış . Ancak bu mesaj fotosunda da isim yerleri kapatılmış.benim ya da mesajı attığım kişinin adı yer almıyor. Ben bütün bunları eski sevgilimn yaptığını düşünüyorum, bu hayali kişi adına açılmış sahte hesabı onun açtığını ve kullandığını düşünüyorum. Bu konuda ne yapabilirim

 2. emır tanrıverdı diyor ki:

  Mrhb… Nısanlımın arkadasları nısanlımın resımlerını cekıp fotosob yaparak fecabookta dagıtmıslar sahıslar tum uyarılarıma ragmen nısanlımın resımlerını hala sılmedıler kufur we hakaret etmeye dewam etmekteler sahsın bırını buldum kotu sonuclar dogdu bu sahıslardan sıkayetcı olmam ıcın nasıl bı yol ızlemem gerekır sımdıden tesekkurler…..

 3. Esra Şanli diyor ki:

  calismakta oldugum krese facebook sayfasi olusturdum ve hesapta benim mail adresim ve tlf numaram vardi. isten ayrildiktan sonra surekli bana yorunlar mesaj gelince facebook sayfasinin aktifligini kapatip tlf numarasini ve mail adresini kurumun sahibI olan kisinin mail adresi olarak degistirip geri iade ettim. beni sikayet etmis cezasi var mi ??

 4. Mert P diyor ki:

  Selamlar, bir müddettir facebook hesabıma isimsiz aile birliğimi bozucu mesajlar geliyor herhangi bir yaptırım uygulayabilirmiyim gerekirse hukuki yardım almak istiyorum

 5. tugce n diyor ki:

  İyi günler benim adima bir sahte hesap acilip bütün çevredeki insanları eeklemiş tanimadigim insanları ekleyip arkadaşlık sitelerine yorumlar yazmis. Sapikca paylasimlarda bulunarak beni daha zor durumda birakmaktadir. Başta benim fotografimi kurlanirken ablamin msjdan sonra fotografik degistirdi . bana ve ablama attigi msjlarda beni tehdit etmektedir ben bu konuda hukuki bir süreç başlatmak istiyorum bunun için nerden başlanan gerekiyor bu konuda bana yardimci olursaniz çok sevinirim.

 6. saniye özdemir diyor ki:

  merhabalar kemal bey tanımadığım biri benim facebooktaki fotolarımı alıp kendine facebook sayfası açmış fotoğlarımı nasıl aldığını bilmiyorum çünkü fotolarım gizli bu konuda ne yapabilirim yardımınıza ihtiyacım var.teşekkürler

 7. Rabia Aktaş diyor ki:

  Merhabalar,
  haklarında şikayet sitelerindebir sürü şikayetler olan bir siteden alışveriş yapma gafletinde bulundum. Ve en geç 2 iş günü içinde göndereceğiz dedikleri ürünleri mailleşmeler sonucunda bir haftada ancak gönderdiler.
  Ben de insanları mağdur etmesinler, edemesinler diye facebookta bir grup kurdum. Hakaret, tehdit içermiyor, çirkin bir yazı yazmamışım. Şimdi bana mail attılar sizi savcılığa vereceğiz diye, buna hakları var mı? Yok mu? Varsa beni ne gibi süreçler bekliyor acaba?

  Teşekkürker…

Facebook Hesabı Ve Bilişim Hukuku Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

.:: Mail İletişim Formu : Bize Yazınız ::.
Adınız:
Telefon:
E-mail: