E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu – İstanbul


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

Ücretli Televizyon Yayınları

Title: Ücretli Televizyon Yayınları
Reviewed by Av. Kemal Şener on Aug 19
Rating: 5.0
Summary: Ücretli Televizyon Yayınları

DIGITURK’ün üyelerine sunduğu yayınları kanuna aykırı kullananların olduğu bir gerçek. Bu ayki sayfalarımızda, bu konuda DIGITURK’e en çok gelen sorulardan hazırladığımız bir demete, DIGITURK Fraud Departmanı’ndan Telif Hakları ve Bilişim suçları konusunda uzman Avukat Kemal Şener’in verdiği yanıtları bulacak, kanuna aykırı kullanım konusunda yasaların ne dediğini ve DIGITURK’ün bu türlü kullanımlara karşı ne türlü önlemler aldığını öğreneceksiniz.


Maç yayınlarının internet üzerinden kanuna aykırı yollarla izlenmesine karşı uygulanacak bir yasa var mı?

Avukat Kemal Şener: Evet var. 05.05.2009 tarihli 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri hakkındaki Kanunun 13/4 maddesi uyarınca,

Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71’inci maddesindeki cezai hükümler uygulanır. Burada uygulanacak ceza, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.


Bu yasa ile hangi tip eylemler cezalandırılmaktadır?

Av. Şener: Yasa metninden de anlaşılacağı üzere DIGITURK’ün hak sahibi olduğu futbol yayınlarına yönelik her türlü suistimal, yasa kapsamında yaptırım altına bağlanmıştır. Açacak olursak, en yaygın illegal kullanım türü olan umuma açık yerlede, iş yerlerinde izinsiz gösterim yapmak yasa kapsamındayken, internet, televizyon ve benzeri yayın ve iletişim araçlarıyla eş zamanlı veya banttan yayın yapmak da yasa kapsamında yaptırım altına bağlanmıştır.


Bu yasa ile yalnız yayın yapan veya izleten mi sorumlu? İzleyenin de sorumluluğu var mı?

Av. Şener: Yeni yasanın getirdiği en önemli yenilik de bu zaten; daha önceki benzer mevzuatımızda hukuka aykırı yayın izleten, umuma arz eden, yayınlayan cezalandırılırken, bu yasa ile DIGITURK yayınlarının haksız ve yetkisiz olarak izlenmesi halinde izleyen de yasa kapsamında cezalandırılacaktır. Bu durum özellikle internet üzerinden kolaylıkla yasak yayınlara erişen kullanıcıları etkileyecektir.


İnternet üzerinden maç yayını seyretmeyi biraz açıklayabilir misiniz?

Av. Şener: Günümüzde internet bağlantısının ulaştığı hız neticesinde, her türlü yasa dışı paylaşım daha da yaygınlaştı. Bu doğrultuda şifreli televizyon yayınlarını da internet üzerinden ücretsiz olarak gösteren bazı web sayfaları yapıldı.

Bu sitelerin tamamı aleyhinde mahkemeden erişimin engellenmesine yönelik kararlar alındı. Buna rağmen birtakım yollarla (DNS değiştirme, vb.) bu sitelere giren kişiler var. Bu kişilerin yaptıkları eylem kanuna ve mahkeme kararlarına karşı gelmektir. Mahkeme kararına rağmen bu sitelere girenler aleyhinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Şifreli televizyon yayınlarını internet üzerinden ücretsiz olarak gösteren bazı web sayfalarının en önemlisi diyebileceğimiz Justin.Tv isimli web platformu ile hukuki düzeyde yapılan görüşmeler sonucunda DIGITURK copyright ihlallerinde direkt site kapatacak admin yetkisi almış olup, DIGITURK yayınlarını göstermeye kalkan siteler 10 saniye içinde kapatılmaktadır. Bu şekilde kapatılmış olan site sayısı 3500’ü geçmiştir.


Sadece maç yayını yapılan siteleri mi kapattırıyorsunuz?

Av. Şener: İnternette yetkisiz maç yayını yapılan siteler dışında, DIGITURK’ün tescil edilmiş isim ve logolarını (DIGITURK, Lig TV, MovieMax, vb.) kullanan, DIGITURK kanallarında yayınlanan içerikleri (filmler, belgeseller, maç özetleri, vb.) barındıran siteler kapatılmaktadır.

DIGITURK, Futbol Federasyonu ile yaptığı anlaşma gereği maçların özet görüntülerini televizyon kanallarına satmaktadır. Bu özet görüntülerin ilgili televizyon kanallarından teknik yollarla alınarak internete taşınması suçtur. Bunu yapan siteler de kapatılmaktadır.


Şifreli yayınları internet üzerinden ücretsiz gösteren büyük siteler kapatıldığında sorun çözülmekte midir?

Av. Şener: Kanuna aykırı maç gösterimi yapma eğiliminde olan kişiler bu sefer kişisel site ve bloglardan bu işlemi yapma eğilimine girmiştir. Fakat DIGITURK’ün geniş kadrosu bu kişileri derhal tespit edip haklarında gerekli yasal işlemleri başlatmaktadır.


Web siteleri üzerinden maç gösterimi dışında başkaca kanuna aykırı yollardan maç izletenler var mı?

Av. Şener: Şifreli televizyon kanalları ve dijital platformların şu sıralar başlıca sorunlarından birisi de card sharing (kart paylaşımı) denilen sorundur. Card sharing kısaca özetlemek gerekirse, bir kartın şifre çözme kabiliyetinin yine internet yolu ile, bu işe uygun uydu alıcıları ile paylaşılarak, şifreli yayınların bilabedel izlenmesi olanağını sağlamaktadır.

DIGITURK’ün 2 türlü şifreleme sistemi mevcuttur. Bunlardan;

Irdeto şifreleme sisteminde akıllı kart ve uydu alıcı eşlenmiş olup, başkaca cihazlarla çalışmayacağından card sharing mümkün olmamaktadır. Crypto Works şifreleme sisteminde ise kısa zaman önce eklenen surf lock özelliği sayesinde, kullanıcının digital karta, kumanda ile vereceği komuttan daha fazla sorgulama yaptığı tespit edilirse, kart kendini kilitlemektedir. Örnek vermek gerekirse card sharing sisteminde bir kartı birden fazla kullanıcı paylaştığı için, kullanıcıların aynı anda kanal değiştimeye çalışması dahi, kart tarafından fazla sorgulama olarak algılanacak ve kendini kilitlemesine neden olacaktır. Kartı bu şekilde kilitlenen kişiler DIGITURK’e başvurduklarında kendilerine daha güvenli bir şifreleme sistemi olan Irdeto sistemi içeren abonelik tipi teklif edilmektedir.


Kart paylaşımı yapan, fakat DIGITURK içeriklerini bu paylaşıma dâhil etmeyen kişiler hakkında yaptırım var mı?

Av. Şener: Bu sorunun 2 yanıtı var:

1) DIGITURK bir filmi üyelerine gösterebilmek için, yapımcı kuruluşa 400 bin USD’ye varan ücretler ödemektedir. Kart paylaşımı yolu ile güncel filmlerin, dizilerin bilabedel paylaşımının yapılması Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca haksız rekabet yaratmaktadır. Ayrıca kart paylaşım sistemlerininin neredeyse tamamında bulunan porno içerikli yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına göre suç teşkil etmektedir.

2) Av. Kemal Şener olarak uluslararası boyutta, birçok yabancı platformun da vekili olduğum için kart paylaşımı sisteminde DIGITURK yayınları olmasa da mevcut kanalların yayıncı kuruluşları ile görüşerek onların vekaletini almak suretiyle derhal yasal takibata geçmekteyim.


İnternet dışında kanuna aykırı kullanımlar nelerdir?

Av. Şener: İnternet dışında karşılaşılan en yaygın suistimal çeşidi, şifreli yayın yapan Pay TV (İzle öde) veya yayın platformlarına hiç ücret ödemeden veya gerekli ücret ödenmeksizin (Ticari Abonelik yapılması gereken iş yerinde ev aboneliği ile), şifreli yayınların haksız ve yetkisiz olarak izlenmesi ve izlettirilmesidir. Bu durumun tespitinde gerek hukuki, gerek cezai (hürriyeti bağlayıcı hapis) yaptırımlar mevcuttur.

Hukuki boyutu: Abonelik sözleşmesinde yer alan madde uyarınca, ev aboneliği ile alınmış ekipmanın, umuma açık yerde toplu gösterim için kullanıldığının tespiti halinde, hangi tip iş yerinde kullanıldı ise (kahvehane, birahane, otel) kullanılan ticari abonelik tipinin 1 yıllık üyelik ücretinin 3 katı tutarınca cezai şart ödenmesini gerektirmektedir. Bu da yaklaşık 20.000 TL’dir.

Cezai boyutu: Türk Ceza Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmedilebilmektedir.

Ev aboneliğinin işyerinde kullanımı kolayca tespit edilebilmektedir. Zira; ev aboneliklerinin logosu ile ticari aboneliklerin logosu birbirinden farklıdır.


DIGITURK illegal kullanıcılarla nasıl mücadele ediyor?

Av. Şener: DIGITURK, haklarını internet ve ev aboneliğinin umuma açık yerlerde kullanımı yolu ile ihlal ederek, ticari faaliyetine zarar veren kişilere karşı, 5894 sayılı kanunla getirilen önlemlerden en etkin şekilde yararlanacak biçimde organize olmuş, internet üzerinden kanuna aykırı yollarla şifreli televizyon yayınlarını, hiçbir ücret ödemeden izleten/izleyen kişileri tespit etmek ve engellemek üzere geniş bir teknik ekip kurmuştur.

DIGITURK’ün yaklaşık 1000 teknik servisi ve bu teknik servislerin her birinin maçlarda tespite çıkan 10 elemanı vardır.

Bu demektir ki maç esnasında DIGITURK’ün 10 bin teknik servis elemanı ve yurt çapında her il ve ilçede anlaştığı toplam 420 avukatı, her bölgede hukuk müşavirleri, merkez Fraud ekip ve teknik ekip tarafından tespit edilen kişilere karşı gece gündüz mücadele etmekte, aykırı kullanımı belirlenen yerleri yaklaşık 20 dakika içerisinde savcılıklar ve polis vasıtası ile resmi olarak tespit etmektedir.

Av.Kemal ŞENER

Benzer İçerikler:

Bilişim Sistemine Müdahale

Title: Bilişim Sistemine MüdahaleReviewed by Av. Kemal Şener on Aug 19Rating: 5.0Summary: Bilişim Sistemine...

One comment

  • SİBEL ÖZHAN

    116 dairelik bir sitede oturmaktayım. sitemizde ticari faaliyeti olmayan site sakinlerine ve dışarıdan gelen misfirlerimize yönelik bir cafeterya açıldı.(cafeterya vergiye tabi değildir.)sadece sosyal amaclı acılan küçük çaplı 40-50 kişilk bir alandır.burada bireysel uyeliği olan bir arkadasın liğ tv yayınıdan faydalanıp bu cafetrya da maç günleri maç izlenmektedir. bazen 15-20 bazende 40 kişi olmaktadır.burada yapılan yayın nın herhangi bir yasal suçu var mıdır.yoksa normalmidir.bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.teşk.

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top