E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Title: Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası
Reviewed by Av. Kemal Şener on Apr 10
Rating: 5.0
Summary: Almanya Tanıma Tenfiz

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası : Türk Vatandaşları Yurtdışında Almanya Mahkemesi tarafından verilmiş olan boşanma kararı ile boşanmış olsa da, Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası kararının Türkiye’de de geçerli olması için Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açılması gereklidir. Aksi halde taraflar Türkiye’de boşanmış sayılmazlar. Bu durumda; yurtdışında boşanmış olan kişiler Türkiye’de halen evli görünecek ve evlilikten dolayı tüm haklar (örneğin mirasçılık hakkı) devam edecektir. Yine Türkiye’de halen evli görünen tarafların tekrardan evlenmesi mümkün olmayacaktır. Almanya Mahkemesi kararınca boşanmış olan Türk vatandaşı, daha sonra vatandaşlık değiştirse bile, Türkiye’de evli göründüğü için ileride (örneğin bir Türk Vatandaşı ile evlilik düşünüldüğünde) sorunlar çıkabilecektir.

Almanya Mahkemesinde Zaten Boşandım Tanıma Ve Tenfiz Ne Demektir?

Yurdışında Almanya Mahkemesinde boşanmış olsanız da, bu karar Türk mahkemesi tarafından tanınmadıkça Türkiye’de geçerli olmaz. Tanıma Davası ; Almanya mahkemesi tarafından verilmiş olan kararın (örneğin boşanma) Türkiye’de tanınarak boşanma kararının nüfusa işlenmesi olarak tarif edilebilir. Tenfiz Davası; Almanya mahkemesi tarafından verilmiş olan kararın (örneğin boşanma ve nafaka) boşanmaya ilişkin kısmı sadece nüfusa işlenirken, nafaka ödenmesine ilişkin kısmının tenfiz edilmesi ve icra edilmesi olarak tarif edilebilir.

Özetle ; Tanıma yabancı bir mahkeme ilamının diğer ülkedeki kanunların içerdiği koşullara uygunluğunun tespiti iken , tenfiz ise bu koşullara uygun olan ve Türkiye’de tanınmış olan yabancı mahkeme ilamının icrasına karar verilmesidir. Yani bir yabancı mahkeme ilamının tenfizine karar verilmesi demek , aynı zamanda bu ilamdaki hükmün kanuni açıdan varlığı ve kesinliğinin de tanınması demektir.

Almanya Mahkemesinde Boşandım Tanıma Tenfiz Davasını Ne Zaman Açmam Gerekir?

Almanya Mahkemesi tarafından verilmiş boşanma kararını Türk Mahkemelerinde tanıtmak için konulmuş bir süre kısıtlaması olmamakla beraber, boşanma kararının tanıtılmamasından kaynaklanacak sorunlar doğacaktır. Bunlara örnek vermek gerekirse,

 • Türkiye’de taraflar halen evli görüneceğinden, eşlerden birisi öldüğü takdirde, diğer eş onun mirasından pay sahibi olabilecektir.
 • Yurtdışında verilen boşanma kararının üzerinden yıllar geçmesi, ileride açılacak Boşanma tanıma davasında, karşı tarafın tebligat adresini değiştirmesi neticesini doğurabilir. Boşanma tanıma ve tenfiz davalarında, karşı tarafa tebligat yapılması zorunlu olduğundan, bu dava çok uzayacak, hatta tebligat yapılamaz ise sonuçlanmayacaktır.

Boşanma Tanıma Tenfiz Dilekçesi Ve Yetkili Mahkeme

Almanya Mahkemelerince verilen boşanma kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanınması ve tenfizi için açılacak davada yetkili Mahkeme, davalı tarafın Türkiye’deki ikametgahı mahkemesidir. Davalı tarafın Türkiye’de ikametgahı bulunmuyor ise, sakini olduğu yerin mahkemesi yetkilidir. Bu da yok ise Boşanma tanıma tenfiz davası için, Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir. Tanıma ve tenfiz davasının hasımsız (davalı gösterilmeksizin) açıldığı durumlar doğru değildir. Davanın Almanya mahkemesi tarafından verilen boşanma kararındaki karşı taraf davalı gösterilerek açılması gereklidir.

Tanıma Tenfiz Davası için Benim Veya Eski Eşimin Türkiye’ye Gelmesi Gerekli Midir ?

Almanya Mahkemelerinden almış olduğunuz boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için, Türkiye’de bulunan bir Avukata vekaletname verdiğiniz takdirde, dava için Türkiye’ye gitmeniz gerekli değildir. Almanya Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türkiye’de tanınması için eski (davalı) eşin duruşmaya gelmesi gerekli değildir. Fakat davalı eşe Türk Mahkemesi tarafından çıkarılacak tebligatın kendisine ulaşması gerekmektedir. Davalı eşe tebligat ulaşmadan tanıma kararı verilmesi mümkün değildir. Bu konuda en doğru ve en hızlı çözüm her iki tarafın Türkiye’de birer Avukat’a vekalet vermesi olacaktır.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Almanya Mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için gerekli belgeler aşağıda sayılmıştır.

 • Almanya Mahkemesi tarafından verilen boşanma kararının aslı veya tasdikli sureti,
 • Boşanma kararının kesinleşmiş olduğuna dair şerh. Örnek : Taraflar bu mahkeme kararına …… gün içerisinde itiraz etmediği için boşanma kararı ………….. tarihinde kesinleşmiştir. Şeklinde  (kesinleşme şerhi karar aslı üzerinde yer alabilir veya ayrı bir evrak olarak düzenlenmiş olabilir.) Yurtdışında verilmiş olan boşanma kararına itiraz edilmişse, temyiz vb. üst mahkeme tarafından inceleniyorsa karar kesinleşmemiş olduğundan tanıma mümkün olmaz.
 • Boşanma kararının aslı üzerine alınacak APOSTİL şerhi (genelde mahkeme kararının arka sayfasına yapılır.) Normal şartlarda kesinleşme şerhi mahkeme kararının üzerine bir damga şeklinde vurulduğundan, alınacak apostil hem boşanma kararını hem de kesinleşme şerhini kapsar. Fakat kesinleşme şerhi ayrı bir belge olarak verilmiş ise bu belgenin arkasına da Apostil şerhi alınması gereklidir.
 • Boşanma kararının, kesinleşme şerhinin ve apostil şerhinin, yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş olması,
 • Türkçe’ye tercüme yapıldıktan sonra resmi kurumlar (Noter veya Konsolosluk) tarafından tasdik edilmiş olması,
 • Pasaport ve nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Türkiye’de tanıma davası için avukata vereceğiniz noter tasdikli veya konsolosluktan resimli boşanma vekaletnamesi (Yurtdışında verilmiş boşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz ibaresi mutlaka vekaletnamede bulunmalıdır.)
Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma kararının Türkiye’de tanınması tarafların ulaşılabilirliğine bağlıdır. Eğer her iki tarafında avukatı duruşmada hazır ise tanıma tek celsede gerçekleşecektir. Aksi takdirde davalı eş yurtdışında ise yurtdışına tebligat yapılması gerekecektir. Davalı eş itirazda bulunmazsa yine tanıma gerçekleşir.

Tek taraf vekalet verdiği takdirde,

 • Dava dilekçesi eğer karşı taraf yabancı vatandaş ise, onu diline çevrilecek, davalı tarafa Dava dilekçesi tebliğ edilecektir. (Yurtdışına tebligat yapılacak yaklaşık 4-5 ay )
 • İlk tebligat ulaştıktan sonra karşı tarafın itirazı yok ise (genelde olmamaktadır) Türkiye’de Mahkeme davanın kabulüne karar  verecektir. Mahkeme kabule karar verdikten sonra (1 ay içerisinde) Gerekçeli Kararını yazacaktır.
 • Gerekçeli karar yazıldıktan sonra bu karar yabancı vatandaşın diline tercüme edilip, tekrar davalı tarafa (Yurtdışına tebliğe gidecektir (Yaklaşık 4-5 ay)
 • Özetle tek taraf vekalet verirse 2 kere yurtdışı tebligat 8-10 ay + Mahkeme Gerekçeli Kararı 1 Ay olmak üzere en az 10- 11 ay sürecektir.

İki taraf vekalet verdiği takdirde,

 • Tanıma tenfiz davası derhal açılacak, her iki tarafın Avukatı dilekçe verecektir.
 • Mahkeme duruşma yoğunluğuna göre 1-2 ay içerisinde duruşma günü verecektir.
 • Duruşmada dava kabul edildikten sonra Mahkeme 1 ay içerisinde gerekçeli kararını yazacaktır.
 • Gerekçeli karar yazılınca her iki Avukat kararı tebliğ alıp davayı kesinleştirecektir.
 • Özetle her iki taraf vekalet verdiği takdirde 2-3 ay içerisinde dava tamamlanacaktır.

Av.Kemal ŞENER

Benzer İçerikler:

5 comments

 • Size Tanima ve Tenfiz Davasi icin bir sorum olacak. 2002 yilinda Türk vatandasi iken bir Hollanda vatandasi ile Hollanda’da evlendim. Danimarkada bir evlilik yaptim.o zaman orada calisiyordum. simdi Almanya’da yasiyorum ve Alman vatandasi oldum. biz burada bosandik 2013 yilinda, gecen sene. sorum Türkiyede acmam gereken Tanima ve Tenfiz davasinda karsi tarafin bu davaya dahil olup olmayacagi ? Onsuz bu dava acilip karara baglanabilir mi ? konuyla ilgili bilgilendirmenizi rica ederim.

 • İyi günler, Almanya’da hakim bosanma karari verdi ben ve eşime . şimdi biliyorum Turkiyede tanıma davası açmamız lazım ve bizim boşanmamızın kabul edilmesi gerek. Buradan aldığımız kararı Türkçe’ye çevirttik. Bir de apostille var. Turkceye çevrilen bu dokümanı konsolosluk onayladı, yani onaylı bir dokuman. Vekaletleri buradan mi türkiyeden bir noterden mi çıkarmamız gerek. eğer türkiye olması şart ise biz gelmeden noter uzaktan verir mi vekalet ? saygılar

 • ben almanyadan yaziyorum. esimle 1999 da denizlide evlendik. ben 2009 da alman vatandasi oldum , esim de oldu ayni zamanda. sonra biz 2012 de almanyada bosandik. benim tekrar evlilik yapabilmem icin turkiyede bosanmam gerekiyor mu ? esim tekrar evlenmis alman birisi ile , o nasil evlenebiliyor . ben herangi bir dava actigini duymadim turkiyede.simdiden tesekürler

 • ben 2002 senesinde almanya da bosandim ama bir turlu turkiyede bu bosanmayi yapamadim , turkiyeye gelince vaktimiz hic yeterli olmuyor . tum belgeler var bende, hazir ama korkum bunda zaman asimi olup olmadigi. turkiyede gaziantep. yurdisinda ise almanya. bilgi verirseniz sevinirim.

 • Şu anda Alman vatandaşı olan nişanlım, Türk vatandaşı iken Alman vatandaşı ile evliymiş. Almanya’da boşandıktan 4 yıl sonra Türk vatandaşlığından çıkıp Alman vatandaşlığına geçmiş. Ben Türk vatandaşıyım. Türkiye’de evlenmek istiyoruz fakat tanıma tenfiz davasını yeni öğrendik. Tanıma tenfiz olmadan Almanya’da evlenmemiz mümkün mü acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top