E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

İngiltere’de Boşanma, Türkiye’de Tanıma Tenfiz

Title: İngiltere’de Boşanma, Türkiye’de Tanıma Tenfiz
Reviewed by Av. Kemal Şener on Mar 29
Rating: 5.0
Summary: İngiltere’de Boşanma, Türkiye’de Tanıma Tenfiz

İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası : Türk Vatandaşları Yurtdışında İngiltere Mahkemesi tarafından verilmiş olan boşanma kararı ile boşanmış olsa da, İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası kararının Türkiye’de de geçerli olması için Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açılması gereklidir. Aksi halde taraflar Türkiye’de boşanmış sayılmazlar. Bu durumda; yurtdışında boşanmış olan kişiler Türkiye’de halen evli görünecek ve evlilikten dolayı tüm haklar (örneğin mirasçılık hakkı) devam edecektir. Yine Türkiye’de halen evli görünen tarafların tekrardan evlenmesi mümkün olmayacaktır. İngiltere Mahkemesi kararınca boşanmış olan Türk vatandaşı, daha sonra vatandaşlık değiştirse bile, Türkiye’de evli göründüğü için ileride (örneğin bir Türk Vatandaşı ile evlilik düşünüldüğünde) sorunlar çıkabilecektir.

İngiltere Mahkemesinde Zaten Boşandım Tanıma Ve Tenfiz Ne Demektir?

Yurdışında İngiltere Mahkemesinde boşanmış olsanız da, bu karar Türk mahkemesi tarafından tanınmadıkça Türkiye’de geçerli olmaz. Tanıma Davası ; İngiltere mahkemesi tarafından verilmiş olan kararın (örneğin boşanma) Türkiye’de tanınarak boşanma kararının nüfusa işlenmesi olarak tarif edilebilir. Tenfiz Davası; İngiltere mahkemesi tarafından verilmiş olan kararın (örneğin boşanma ve nafaka) boşanmaya ilişkin kısmı sadece nüfusa işlenirken, nafaka ödenmesine ilişkin kısmının tenfiz edilmesi ve icra edilmesi olarak tarif edilebilir.

Özetle ; Tanıma yabancı bir mahkeme ilamının diğer ülkedeki kanunların içerdiği koşullara uygunluğunun tespiti iken , tenfiz ise bu koşullara uygun olan ve Türkiye’de tanınmış olan yabancı mahkeme ilamının icrasına karar verilmesidir. Yani bir yabancı mahkeme ilamının tenfizine karar verilmesi demek , aynı zamanda bu ilamdaki hükmün kanuni açıdan varlığı ve kesinliğinin de tanınması demektir.

İngiltere Mahkemesinde Boşandım Tanıma Tenfiz Davasını Ne Zaman Açmam Gerekir?

İngiltere Mahkemesi tarafından verilmiş boşanma kararını Türk Mahkemelerinde tanıtmak için konulmuş bir süre kısıtlaması olmamakla beraber, boşanma kararının tanıtılmamasından kaynaklanacak sorunlar doğacaktır. Bunlara örnek vermek gerekirse,

 • Türkiye’de taraflar halen evli görüneceğinden, eşlerden birisi öldüğü takdirde, diğer eş onun mirasından pay sahibi olabilecektir.
 • Yurtdışında verilen boşanma kararının üzerinden yıllar geçmesi, ileride açılacak Boşanma tanıma davasında, karşı tarafın tebligat adresini değiştirmesi neticesini doğurabilir. Boşanma tanıma ve tenfiz davalarında, karşı tarafa tebligat yapılması zorunlu olduğundan, bu dava çok uzayacak, hatta tebligat yapılamaz ise sonuçlanmayacaktır.

Boşanma Tanıma Tenfiz Dilekçesi Ve Yetkili Mahkeme

İngiltere Mahkemelerince verilen boşanma kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanınması ve tenfizi için açılacak davada yetkili Mahkeme, davalı tarafın Türkiye’deki ikametgahı mahkemesidir. Davalı tarafın Türkiye’de ikametgahı bulunmuyor ise, sakini olduğu yerin mahkemesi yetkilidir. Bu da yok ise Boşanma tanıma tenfiz davası için, Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir. Tanıma ve tenfiz davasının hasımsız (davalı gösterilmeksizin) açıldığı durumlar doğru değildir. Davanın İngiltere mahkemesi tarafından verilen boşanma kararındaki karşı taraf davalı gösterilerek açılması gereklidir.

Tanıma Tenfiz Davası için Benim Veya Eski Eşimin Türkiye’ye Gelmesi Gerekli Midir ?

İngiltere Mahkemelerinden almış olduğunuz boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için, Türkiye’de bulunan bir Avukata vekaletname verdiğiniz takdirde, dava için Türkiye’ye gitmeniz gerekli değildir. İngiltere Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türkiye’de tanınması için eski (davalı) eşin duruşmaya gelmesi gerekli değildir. Fakat davalı eşe Türk Mahkemesi tarafından çıkarılacak tebligatın kendisine ulaşması gerekmektedir. Davalı eşe tebligat ulaşmadan tanıma kararı verilmesi mümkün değildir. Bu konuda en doğru ve en hızlı çözüm her iki tarafın Türkiye’de birer Avukat’a vekalet vermesi olacaktır.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

İngiltere Mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için gerekli belgeler aşağıda sayılmıştır.

 • İngiltere Mahkemesi tarafından verilen boşanma kararının aslı veya tasdikli sureti,
 • Boşanma kararının kesinleşmiş olduğuna dair şerh. Örnek : Taraflar bu mahkeme kararına …… gün içerisinde itiraz etmediği için boşanma kararı ………….. tarihinde kesinleşmiştir. Şeklinde  (kesinleşme şerhi karar aslı üzerinde yer alabilir veya ayrı bir evrak olarak düzenlenmiş olabilir.) Yurtdışında verilmiş olan boşanma kararına itiraz edilmişse, temyiz vb. üst mahkeme tarafından inceleniyorsa karar kesinleşmemiş olduğundan tanıma mümkün olmaz.
 • Boşanma kararının aslı üzerine alınacak APOSTİL şerhi (genelde mahkeme kararının arka sayfasına yapılır.) Normal şartlarda kesinleşme şerhi mahkeme kararının üzerine bir damga şeklinde vurulduğundan, alınacak apostil hem boşanma kararını hem de kesinleşme şerhini kapsar. Fakat kesinleşme şerhi ayrı bir belge olarak verilmiş ise bu belgenin arkasına da Apostil şerhi alınması gereklidir.
 • Boşanma kararının, kesinleşme şerhinin ve apostil şerhinin, yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş olması,
 • Türkçe’ye tercüme yapıldıktan sonra resmi kurumlar (Noter veya Konsolosluk) tarafından tasdik edilmiş olması,
 • Pasaport ve nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Türkiye’de tanıma davası için avukata vereceğiniz noter tasdikli veya konsolosluktan resimli boşanma vekaletnamesi (Yurtdışında verilmiş boşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz ibaresi mutlaka vekaletnamede bulunmalıdır.)
Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma kararının Türkiye’de tanınması tarafların ulaşılabilirliğine bağlıdır. Eğer her iki tarafında avukatı duruşmada hazır ise tanıma tek celsede gerçekleşecektir. Aksi takdirde davalı eş yurtdışında ise yurtdışına tebligat yapılması gerekecektir. Davalı eş itirazda bulunmazsa yine tanıma gerçekleşir.

Tek taraf vekalet verdiği takdirde,

 • Dava dilekçesi eğer karşı taraf yabancı vatandaş ise, onu diline çevrilecek, davalı tarafa Dava dilekçesi tebliğ edilecektir. (Yurtdışına tebligat yapılacak yaklaşık 4-5 ay )
 • İlk tebligat ulaştıktan sonra karşı tarafın itirazı yok ise (genelde olmamaktadır) Türkiye’de Mahkeme davanın kabulüne karar  verecektir. Mahkeme kabule karar verdikten sonra (1 ay içerisinde) Gerekçeli Kararını yazacaktır.
 • Gerekçeli karar yazıldıktan sonra bu karar yabancı vatandaşın diline tercüme edilip, tekrar davalı tarafa (Yurtdışına tebliğe gidecektir (Yaklaşık 4-5 ay)
 • Özetle tek taraf vekalet verirse 2 kere yurtdışı tebligat 8-10 ay + Mahkeme Gerekçeli Kararı 1 Ay olmak üzere en az 10- 11 ay sürecektir.

İki taraf vekalet verdiği takdirde,

 • Tanıma tenfiz davası derhal açılacak, her iki tarafın Avukatı dilekçe verecektir.
 • Mahkeme duruşma yoğunluğuna göre 1-2 ay içerisinde duruşma günü verecektir.
 • Duruşmada dava kabul edildikten sonra Mahkeme 1 ay içerisinde gerekçeli kararını yazacaktır.
 • Gerekçeli karar yazılınca her iki Avukat kararı tebliğ alıp davayı kesinleştirecektir.
 • Özetle her iki taraf vekalet verdiği takdirde 2-3 ay içerisinde dava tamamlanacaktır.

Av.Kemal ŞENER

Benzer İçerikler:

2 comments

 • Ingiltere hukumeti tarafindan bosanmam gerceklesmesine ragmen neden turkiyede evli gorunuyorum bosanma ilami alamiyorum ne yapmaliyim ilami alabilmem için? 2011 de bosandim , esim ingiliz.

 • mustafa gulcicek

  suan benim yaptigimi yapmalisin bende ingilteredeyim suan sirf bu bosanma kesinlesmis kagidini almak icin geldim ve bir apostil icin beni 1 haftadir bekletiyorlar kisacasi avukat beyin yazdigi hersey detaylariyla dogru sadece apostil icin gitmen gereken yer milltown keyless te bu arada fiziksel basvuru kabul etmiyorlar post office ile yollaman lazim ve online olarak 30 pound yatirman lazim ve sana geri yollanmasi icin 4 pound daha para yatirman lazim bunu sakin es gecme benim hatam o oldu 1 haftadir kagidi bekliyorum senin basvuracagin legalasion service private olan unutma merkezde iki tane var onlar is adamlari icin olan yer daha sonra bu evraklari tbcci denilen biyer var orayla irtibata gecip oraya bagli bi tercumana ceviri yaptirman gerekiyo 40 pound flan tutuyo sonra tbcci ya goturup onaylatiyosun 56-60 poundda oraya oduyosun sonra konsolosluktan randevu aliyosun ve kagitlari goturuyosun konsolosluk apostili onaylamiyo unutma panikte yapma apostili turkiyede yeminli bi tercuma cevirtim noter tastikli yapabiliyosun sonra bu belgelerle turkiede mahkemeye basvurabilirsin ben bilmeden geldim 10 gunde herseyi ogrendim bi tonda skinti cektim bari sen cekme dediklerimi birebir yap sorunsuz halledersin https://www.gov.uk/get-document-legalised bu odeme yapman gereken sayfa buda yollaman gereken adres Legalisation Office
  Foreign and Commonwealth Office
  PO Box 6255
  Milton Keynes
  MK10 1XX sakin otekilere yollama onlar is apostili icin en sondaki mk10 1xx posta kodu olana yollaman lazim bunlari birebir yaparsan hic bi sorun cikmadan alir kagitlarini donersin banada bi dua et artik hadi kolay gelsin

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top