E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

İsveç Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Title: İsveç Boşanma Tanıma Tenfiz Davası
Reviewed by Av. Kemal Şener on Apr 20
Rating: 5.0
Summary: İsveç Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İsveç Boşanma Tanıma Tenfiz Davası : Türk Vatandaşları Yurtdışında İsveç Mahkemesi tarafından verilmiş olan boşanma kararı ile boşanmış olsa da, İsveç Boşanma Tanıma Tenfiz Davası kararının Türkiye’de de geçerli olması için Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açılması gereklidir. Aksi halde taraflar Türkiye’de boşanmış sayılmazlar. Bu durumda; yurtdışında boşanmış olan kişiler Türkiye’de halen evli görünecek ve evlilikten dolayı tüm haklar (örneğin mirasçılık hakkı) devam edecektir. Yine Türkiye’de halen evli görünen tarafların tekrardan evlenmesi mümkün olmayacaktır. İsveç Mahkemesi kararınca boşanmış olan Türk vatandaşı, daha sonra vatandaşlık değiştirse bile, Türkiye’de evli göründüğü için ileride (örneğin bir Türk Vatandaşı ile evlilik düşünüldüğünde) sorunlar çıkabilecektir.

İsveç Mahkemesinde Zaten Boşandım Tanıma Ve Tenfiz Ne Demektir?

Yurdışında İsveç Mahkemesinde boşanmış olsanız da, bu karar Türk mahkemesi tarafından tanınmadıkça Türkiye’de geçerli olmaz. Tanıma Davası ; İsveç mahkemesi tarafından verilmiş olan kararın (örneğin boşanma) Türkiye’de tanınarak boşanma kararının nüfusa işlenmesi olarak tarif edilebilir. Tenfiz Davası; İsveç mahkemesi tarafından verilmiş olan kararın (örneğin boşanma ve nafaka) boşanmaya ilişkin kısmı sadece nüfusa işlenirken, nafaka ödenmesine ilişkin kısmının tenfiz edilmesi ve icra edilmesi olarak tarif edilebilir.

Özetle ; Tanıma yabancı bir mahkeme ilamının diğer ülkedeki kanunların içerdiği koşullara uygunluğunun tespiti iken , tenfiz ise bu koşullara uygun olan ve Türkiye’de tanınmış olan yabancı mahkeme ilamının icrasına karar verilmesidir. Yani bir yabancı mahkeme ilamının tenfizine karar verilmesi demek , aynı zamanda bu ilamdaki hükmün kanuni açıdan varlığı ve kesinliğinin de tanınması demektir.

İsveç Mahkemesinde Boşandım Tanıma Tenfiz Davasını Ne Zaman Açmam Gerekir?

İsveç Mahkemesi tarafından verilmiş boşanma kararını Türk Mahkemelerinde tanıtmak için konulmuş bir süre kısıtlaması olmamakla beraber, boşanma kararının tanıtılmamasından kaynaklanacak sorunlar doğacaktır. Bunlara örnek vermek gerekirse,

 • Türkiye’de taraflar halen evli görüneceğinden, eşlerden birisi öldüğü takdirde, diğer eş onun mirasından pay sahibi olabilecektir.
 • Yurtdışında verilen boşanma kararının üzerinden yıllar geçmesi, ileride açılacak Boşanma tanıma davasında, karşı tarafın tebligat adresini değiştirmesi neticesini doğurabilir. Boşanma tanıma ve tenfiz davalarında, karşı tarafa tebligat yapılması zorunlu olduğundan, bu dava çok uzayacak, hatta tebligat yapılamaz ise sonuçlanmayacaktır.

Boşanma Tanıma Tenfiz Dilekçesi Ve Yetkili Mahkeme

İsveç Mahkemelerince verilen boşanma kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanınması ve tenfizi için açılacak davada yetkili Mahkeme, davalı tarafın Türkiye’deki ikametgahı mahkemesidir. Davalı tarafın Türkiye’de ikametgahı bulunmuyor ise, sakini olduğu yerin mahkemesi yetkilidir. Bu da yok ise Boşanma tanıma tenfiz davası için, Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir. Tanıma ve tenfiz davasının hasımsız (davalı gösterilmeksizin) açıldığı durumlar doğru değildir. Davanın İsveç mahkemesi tarafından verilen boşanma kararındaki karşı taraf davalı gösterilerek açılması gereklidir.

Tanıma Tenfiz Davası için Benim Veya Eski Eşimin Türkiye’ye Gelmesi Gerekli Midir ?

İsveç Mahkemelerinden almış olduğunuz boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için, Türkiye’de bulunan bir Avukata vekaletname verdiğiniz takdirde, dava için Türkiye’ye gitmeniz gerekli değildir. İsveç Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türkiye’de tanınması için eski (davalı) eşin duruşmaya gelmesi gerekli değildir. Fakat davalı eşe Türk Mahkemesi tarafından çıkarılacak tebligatın kendisine ulaşması gerekmektedir. Davalı eşe tebligat ulaşmadan tanıma kararı verilmesi mümkün değildir. Bu konuda en doğru ve en hızlı çözüm her iki tarafın Türkiye’de birer Avukat’a vekalet vermesi olacaktır.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

İsveç Mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için gerekli belgeler aşağıda sayılmıştır.

 • İsveç Mahkemesi tarafından verilen boşanma kararının aslı veya tasdikli sureti,
 • Boşanma kararının kesinleşmiş olduğuna dair şerh. Örnek : Taraflar bu mahkeme kararına …… gün içerisinde itiraz etmediği için boşanma kararı ………….. tarihinde kesinleşmiştir. Şeklinde  (kesinleşme şerhi karar aslı üzerinde yer alabilir veya ayrı bir evrak olarak düzenlenmiş olabilir.) Yurtdışında verilmiş olan boşanma kararına itiraz edilmişse, temyiz vb. üst mahkeme tarafından inceleniyorsa karar kesinleşmemiş olduğundan tanıma mümkün olmaz.
 • Boşanma kararının aslı üzerine alınacak APOSTİL şerhi (genelde mahkeme kararının arka sayfasına yapılır.) Normal şartlarda kesinleşme şerhi mahkeme kararının üzerine bir damga şeklinde vurulduğundan, alınacak apostil hem boşanma kararını hem de kesinleşme şerhini kapsar. Fakat kesinleşme şerhi ayrı bir belge olarak verilmiş ise bu belgenin arkasına da Apostil şerhi alınması gereklidir.
 • Boşanma kararının, kesinleşme şerhinin ve apostil şerhinin, yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş olması,
 • Türkçe’ye tercüme yapıldıktan sonra resmi kurumlar (Noter veya Konsolosluk) tarafından tasdik edilmiş olması,
 • Pasaport ve nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Türkiye’de tanıma davası için avukata vereceğiniz noter tasdikli veya konsolosluktan resimli boşanma vekaletnamesi (Yurtdışında verilmiş boşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz ibaresi mutlaka vekaletnamede bulunmalıdır.)
Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma kararının Türkiye’de tanınması tarafların ulaşılabilirliğine bağlıdır. Eğer her iki tarafında avukatı duruşmada hazır ise tanıma tek celsede gerçekleşecektir. Aksi takdirde davalı eş yurtdışında ise yurtdışına tebligat yapılması gerekecektir. Davalı eş itirazda bulunmazsa yine tanıma gerçekleşir.

Tek taraf vekalet verdiği takdirde,

 • Dava dilekçesi eğer karşı taraf yabancı vatandaş ise, onu diline çevrilecek, davalı tarafa Dava dilekçesi tebliğ edilecektir. (Yurtdışına tebligat yapılacak yaklaşık 4-5 ay )
 • İlk tebligat ulaştıktan sonra karşı tarafın itirazı yok ise (genelde olmamaktadır) Türkiye’de Mahkeme davanın kabulüne karar  verecektir. Mahkeme kabule karar verdikten sonra (1 ay içerisinde) Gerekçeli Kararını yazacaktır.
 • Gerekçeli karar yazıldıktan sonra bu karar yabancı vatandaşın diline tercüme edilip, tekrar davalı tarafa (Yurtdışına tebliğe gidecektir (Yaklaşık 4-5 ay)
 • Özetle tek taraf vekalet verirse 2 kere yurtdışı tebligat 8-10 ay + Mahkeme Gerekçeli Kararı 1 Ay olmak üzere en az 10- 11 ay sürecektir.

İki taraf vekalet verdiği takdirde,

 • Tanıma tenfiz davası derhal açılacak, her iki tarafın Avukatı dilekçe verecektir.
 • Mahkeme duruşma yoğunluğuna göre 1-2 ay içerisinde duruşma günü verecektir.
 • Duruşmada dava kabul edildikten sonra Mahkeme 1 ay içerisinde gerekçeli kararını yazacaktır.
 • Gerekçeli karar yazılınca her iki Avukat kararı tebliğ alıp davayı kesinleştirecektir.
 • Özetle her iki taraf vekalet verdiği takdirde 2-3 ay içerisinde dava tamamlanacaktır.

Av.Kemal ŞENER

Benzer İçerikler:

One comment

 • Merhaba,
  Size bir sorum var. İsveçli eşimden boşandım. Boşanmanın İzmir’deki nufusa geçmesi için oradaki bir avukata vekalet verdim. Dava açıldı ve bosnma orada kabul edildi. Eski esime tebligat geldi ilk olarak ve sonra başka birtakım evraklar daha geldi. Bende artık herseyin bittiğini yani boşanmanın İzmirde nufusa geçtiğini sandim. Gecen gün yeni nüfus kağıdı çıkarmak istedim ve ozaman bana elçilikte hala evli olarak göründüğüm söylendi. Neden bu böyle? Avukatıma uç bin tl verdim herseyi takip etmesi için. Kendisini aradığımda eski esime daha evrakların gelecegini şimdi Adli tatil olduğunu ve hiçbirşeyi yapamayacağını söyledi. Eski esime Türkiye’den 2 defa evraklar geldi. Avukatıma göre 3. Defa kağıtlar gelecek. Türkiye’de mallarım olduğu için ve göğüs kanseri oldugum için endiseliyim. Bana aniden birşeyi olursa uç cocuğuma hiçbir seyin kalmayıp herseyin eski esime kalmasından korkuyorum . Avukatıma göre bu mümkün değil, sadece yeniden evlenmek istersem problem olur diyor. Öyle bir niyetim yok sadece bu İsveç’te gerçekleşen bosanma İzmirde nufusa kayitlansin diye bukadar avukat parası verdim. Lütfen bana bilgi verin, neden İzmir’deki mahkeme kararina rağmen hala orda evli gözüküyorum,
  Siren Ek

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top