E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Title: Anlaşmalı Boşanma Protokolü
Reviewed by Av. Kemal Şener on Feb 17
Rating: 5.0
Summary: Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü , Anlaşmalı Boşanma Davasının en önemli unsurudur. Taraflar boşanmanın maddi, manevi sonuçları ile çocukların durumu ile ilgili tam bir mutabakat sağlamalı, ve yapılan bu anlaşmayı bir protokol metninde Mahkemeye ibraz etmiş olmalıdır. Anlaşmalı Boşanma Protokolü genelde basit bir anlaşma metni olarak görünse de, boşanmaya ilişkin sonuçlar belirlenirken,

 • Boşanan tarafların bazı haklarından feragat etmesi,
 • Taraflar ile çocukların kişisel ilişkisi,
 • Tazminat, nafaka mal varlığının tasfiyesi gibi ciddi hükümler içermektedir.
 • Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi, taraflar kendilerini velik ile temsil ettiriyor olsa da, duruşmada kendilerinin de bizzat bulunarak, Anlaşmalı Boşanma Protokolü’nü kabul ettikleri beyan etmeleri gereklidir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir

Anlaşmalı Boşanma Davasında taraflar, boşanmanın maddi, manevi sonuçları ile çocukların durumu ile ilgili  protokol hazırlayıp mahkemeye sunsa da, Hakim Protokolü denetleyerek, gerekli gördüğü takdirde protokolde değişiklik yapılmasını talep edebilir. Boşanma Davası’nın Tarafları, Hakim tarafından istenen değişikliği yaptığı takdirde dava prosedürleri devam eder, değişikliği kabul etmemeleri halinde, Anlaşmalı Boşanma Davası , Çekişmeli Boşanma Davası’na dönerek bu şekilde devam eder. Genelde Hakimler protokole müdahele etmezler fakat, kabul edilemez maddeler içeren, tarafların veya müşterek çocukların aleyhine olacak maddeler içeren bir protokol söz konusu olduğunda Hakim müdahalesi yerinde olacaktır. Kanun koyucu Hakim’e , dava taraflarının ve müşterek çocukların aleyhine olan hususları denetleme ve özellikle çocukları koruma görevi yüklemiştir. Bu nedenle hazırlanan protokolde, boşanmanın maddi, manevi sonuçları ile çocukların durumu ile ilgili olarak netlik içermeyen veya tarafların aleyhine sonuçlar doğuracak söylemlere yer verilmemelidir.

 • Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanırken, tarafların açık kimlik bilgileri, evlilik tarihleri (Anlaşmalı Boşanma Davası için evliliğin en az 1 yıldır sürüyor olduğunun anlaşılması için) ve tarafların boşanmaya dair iradelerinin yer alması gerekir.
 • Tarafların müşterek çocuklarının bulunması durumunda, boşanma halinde, bu çocukların velayetinin hangi eşe verileceği konusu protokolde yer almalıdır. Anlaşmalı Boşanma Davası’nda en sık rastlanan sorun velayetin hangi tarafta kalacağıdır. Bazen boşanma davası neticesinde velayet kendisine bırakılan taraf yerine diğer taraf çocuklara bakmakta olup, bu durumda, velayeti alan kişi çocuklara bakmamakta, velayet kendisinde olmadığı halde çocuklara bakan kişi ise, kanunen hakkı olmadığından çocuklar için nafaka talep edememektedir. Bu nedenle velayetin kime bırakılacağı düzenlenirken tüm koşullar göz önüne alınmalıdır.
 • Anlaşmalı Boşanma Protokolü’nde, çocukların velayeti kendisine bırakılmayan tarafın çocuklar ile şahsi münasebeti (görüşme zamanları) açık bir şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Velayet verilmeyen taraf ile çocukların görüşmesi düzenlenirken öncelikle, çocuğun ihtiyaçları, eğitim durumu göz önünde bulundurulmalı, eğitimi aksatacak şekilde bir görüşme günü ayarlanmamalıdır. Çocukların yaşına ve tarafların kendi arasında yaptıkları protokol şarlarına göre farklılık göstermesine rağmen uygulamada genelde, görüş günleri hafta sonları bir ya da iki gün şeklinde ve birinci sömestri ile yaz tatilinde belirlenecek bir süre şeklinde, ayrıca dini bayramlarda bir veya iki gün olmak üzere diğer tarafın çocukla birlikte olmasına dikkat edilmelidir.
 • İştirak Nafakası, protokolde belirtilmelidir. Müşterek çocukların Velayeti kendisine verilmeyen tarafın çocuklar için iştirak nafakası ödeyip ödemeyeceği ve iştirak nafakasının miktarı protokolde belirtilmelidir. Müşterek çocuklar için İştirak nafakası belirlenirken nafakanın miktarı, ödeme şekli senelik artış oranları tespit edilmelidir. Müşterek çocukların çocukların eğitim giderleri belli ise iştirak nafakasından ayrı bir başlık halinde (çocukların eğitim giderleri) düzenlenebilir. Aksi takdirde eğitimi giderleri de iştirak nafakasına dahil edilmelidir. İştirak nafakası düzenlenirken ileride oluşacak koşullar da göz önüne alınmalı, çocukların mağduriyetine neden olunmamalıdır.
 • Anlaşmalı Boşanma Protokolünde, tarafların birbirinden yoksulluk nafakası talep edip etmediği, yoksulluk nafakası talep edilmesi durumunda, nafakanın miktarı, ödeme şekli ve nafaka artış oranları protokolde yer almalıdır .
 • Protokolde tarafların birbirlerinden Maddi-Manevi Tazminat taleplerinin bulunup bulunmadığı, tazminat talebi olması halinde, miktarı ve ödeme şekli belirtilmelidir. Protokolde Maddi ve Manevi tazminat talebinin olmaması ileride hak kayıplarına (tekrardan talep edememe) yol açabilecektir.
 • Anlaşmalı Boşanma Protokolü düzenlenirken Mal Paylaşımına ilişkin hükümlere yer verilmelidir. Boşanma davasının tarafları, birbirinden mal paylaşımına dair talepleri olup olmadığını, eğer var ise, malvarlığının paylaşımının nasıl yapılacağı protokolde açıkça belirtilmelidir. Taraflar birbirinden talepte bulunmadığını belirtirlerse, haklarından vazgeçmiş olacaklardır. Mal paylaşımı konusunda, paylaşılacak mal gayrimenkul ise tapu bilgileri ve gayrimenkul üzerinde bulunan takyidatlar mahkemeye bildirilmeli, otomobil ise, araç ruhsatı mahkemeye sunulmalı, menkul malların paylaşımında ise, hangi malın nasıl paylaşılacağı net olarak protokolde yer almalıdır. Mal paylaşımına ilişkin hususlar Anlaşmalı Boşanma Protokolünde belirlenmemişse, kararın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içerisinde, açılacak bir dava ile malvarlığının tasfiyesi istenebilir.
 • Tarafların birbirlerinde yargılama gideri talep edip etmeyecekleri ve Avukat ile temsil ediliyor iseler Vekâlet Ücreti isteyip istemedikleri, tarafların sayılanlardan başka birbirlerinden hiçbir talebi olmadığı  açık bir şekilde protokolde belirtilmelidir.
 • Anlaşmalı Boşanma Protokolü bitirilirken, protokolün kaç maddeden oluştuğu , imza tarihi ve tarafların hür iradeleri ile Anlaşmalı Boşanma Protokolü’nü kabul ve imza ettiği yazılarak, taraflarca imzalanır.

Benzer İçerikler:

ANLAŞMALI BOŞANMA

Title: ANLAŞMALI BOŞANMAReviewed by Av. Kemal Şener on Feb 17Rating: 5.0Summary: Anlaşmalı BoşanmaAnlaşmalı boşanma...

3 comments

 • Merhabalar,
  Eşimle iş nedeniyle farklı şehirlerde yaşıyoruz. Eşim anlaşmalı boşanma protokolünü imzalayıp bana postayla gönderdi. Ben de imzalayıp, dilekçeye ekleyip mahkemeye gideceğim fakat protokole imza tarihi yazılmadan gönderilmiş. Tarihi elle eklemem doğru olur mu?

  Teşekkürler.

 • Eşimle anlaşmalı boşandık yanlız protokolde sömestır tatilinde oğlum yedi gün bende kalacaktı fakat mahkeme sömestır tatilinde kalır diye madde yazmamış şimdi ben napabilirim

 • Merhabalar,
  03.05.2016 tarihinde eşimle anlaşmalı olarak bosandik ancak onun düZenlemiş olduğu anlaşma protokolünde madde 8de yer alan :Müşterek çocuk reşit olmayan çocuğun velayeti davalı-karşı davaci babada kalacaktir.taraflar müşterek çocuğun davaci karsi davali anne ile şahsi münasebet sağlaması konusunda karşılıklı olarak anlaasmislardir.soyle ki :davacı karşı davalı anne her yıl Ağustos ayının 1.günü sabah saat 10:00dan Agustos ayının 8.günü saat 10:00akadar 2017 yılından başlamak üzere anneler gününde sabah 09:00dan 18:00saatleri arasinda anne müşterek çocuğu görebilir.bu durumda müşterek çocuk davacı karşı davalı anne yaninda kalacaktir.dini bayramlarda bayramın ıkinci günü sabah saat08::00—18:00saatlerine kadar müşterek çocuk davacı karşı davalı anne yanında kalacaktır.davacı karşı davalı müşterek çocuk için müşterek çocuğun reşit olana kadar velayetin yeniden duzzenlenme davası acamayacaktir .diye madde bulunan protokolüne imza attım.Sormak istediğim ağustos ayında her yil diyor yani 2016da kapsıyor değilmi ama ben babasını aradım numarayı iptal ettirmis mayis ayindan beri çocuğumla teldede konuşamıyorum bunun beraberinde bu agustos ayında yanıma alamadım vede velayet düzenlenmesi ile ilgili cümle doğrultusunda ben bir daha. Velayet davası acamicakmiyim oğlum 04.11.2011dogumlu 4yasinda vede sadece Bursada yaşadıklarını biliyorum açık adres bilmiyorum oğluma gün içinde kim bakıyor onu dahi bilmiyorum nolur yardımcı olun nasil bir yol izlemeliyim.

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top