E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu – İstanbul


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

Yardım Nafakası Şartları Nelerdir, Kimler Dava Açabilir ?

Title: Yardım Nafakası Şartları Nelerdir, Kimler Dava Açabilir ?
Reviewed by Av. Kemal Şener on Aug 19
Rating: 5.0
Summary: Yardım Nafakası Şartları Nelerdir, Kimler Dava Açabilir

Yardım Nafakası Şartları Nelerdir, Kimler Dava Açabilir : Medeni Kanun’da Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.’’demektedir. Nafaka aile içindeki dayanışma ile yardımlaşma fikrinden doğmaktadır.Ailede bir kısım bireylerin refah içinde bulunmasına karşılık diğerlerinin yoksulluk içinde yaşamaları veya yoksulluğa düşmeleri ahlak kurallarına aykırı bulunmuştur.Kanun koyucu da aile bireylerinin birbirine yardım etmelerini sadece ahlak kurallarına bırakmakla yetinmemiş bunu yasal bir ödev haline getirmiştir.Dolayısıyla böylelikle ‘Yardım Nafakası’ müessesesi doğmuştur.

NAFAKA İLE YÜKÜMLÜ OLANLAR KİMLERDİR?

 1. Altsoy ve Üstsoy, yani düz hat hısımlar arasında nafaka yükümlülüğü vardır.Nafaka,velayet hakkı sona erdikten sonra söz konusu olur,çünkü;velayet devam ettiği sürece, ana babanın bakım ve eğitim yükümlülüğü ve çocuk malları üzerinde kullanma hakları da devam etmektedir. Evlatlık ile evlat edinen arasında da nafaka yükümlülüğü bulunduğundan bahsetmiştik.Üvey çocuklar yönünden ise sadece bakım ve eğitim yükümlülüğü söz konusu olduğundan,TMK’nın 364. mad.de belirtilen nafaka bu çocuklara uygulanmamaktadır.
 2. Kardeşler Arasında Yardım Nafakası Yükümlülüğü; Kardeşlerin birbirlerine yardım etmeleri için bunlardan yardım edecek olanın varlıklı (refah içinde) diğerinin ise yoksulluk içinde olması gerekir. Peki nedir bu refah içinde olma deyimi? Bu deyimden anlaşılması gereken, bir kimsenin geleceği için bir kaygı duymadan, toplumun lüks kabul ettiği ihtiyaçları da dahil olmak üzere bütün ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmesi halidir.

Kardeşler,ana veya baba ayrı kardeş de olsalar yine nafaka yükümlülüğü altındadırlar.Ayrıca kardeşlerin evlilik birliği içinde olup olmamalarının da bir önemi yoktur.Yine bu kardeşler arasında da nafaka yükümlülüğü vardır.


YARDIM NAFAKASI DAVASINI KİM AÇAR

Yardım nafakası davasının kanunen nafaka talep etme hakkı olan kişi veya, kanunen nafaka talep etmeye hakkı olan kişiye bakmakta olan resmi kurumlar, kamu yararına çalışan kurumlar açabilir. Yardım nafakası , davacının geçinmesi için gereken , aynı zamanda nafaka borçlusunun mali gücüne de uygun yardım istemidir. Yardım nafakası davası mirasçılıktaki sıra göz önünde tutularak açılır. Yardım nafakası 5 yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Yardım Nafakası davasında yetkili mahkeme taraflardan birisinin yerleşim yeri mahkemesidir.


YARDIM NAFAKASI DAVASI GÖRÜLÜRKEN

 1. Nüfus kayıtları getirtilir.
 2. Davalının ekonomik ve sosyal durumu , davacının içerisinde bulunduğu zaruret hali değerlendirilir.
 3. Şahitler dinlenir.
 4. Nafaka, birden fazla nafaka yükümlüsünden istendi ise ve bu durum hakkaniyete aykırı ise, hakim diğer nafaka yükümlülerinin sorumluluğunu azaltabilir veya kaldırabilir.
 5. Nafaka irad biçiminde talep edildi ise , hakim tarafların sosyal ve ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak, ödeme miktarını belirler.

 

Av.Kemal ŞENER

 

Benzer İçerikler:

ANLAŞMALI BOŞANMA

Title: ANLAŞMALI BOŞANMAReviewed by Av. Kemal Şener on Feb 17Rating: 5.0Summary: Anlaşmalı BoşanmaAnlaşmalı boşanma...

Boşanma ve Medeni Kanun

Title: Boşanma ve Medeni KanunReviewed by Av. Kemal Şener on Aug 19Rating: 5.0Summary: Boşanma...

5 comments

 • Merhaba ,
  2000 yılında sadece 1 yıl evli kalarak boşandığım eski eşime 2002 yılında boşanma davamız sonucu yoksulluk nafakası ödemem kararı çıkmış idi ve o yıldan bu yana bu nafakayı ödemekteyim. Sadece 1 yıllık evlilik için çok uzun yıllardır bu nafakayı ödüyorum ve şu anda o kişinin çalışmakta olduğunu da biliyorum . Bu nafakanın iptalini ya da azaltılmasını talep etmem mümkün mü ? Nafakalar nasıl iptal edilebilir ?
  Teşekkürler

  • Medeni Kanun’a göre nafakanın azaltılması talep edilebilir. Bunun için tekrardan dava açmanız gerekecektir. Dava esnasında hakim, sizin ve eşinizin mali gücünü değerlendirecektir. Eşinizin çalışmakta olması veya olmaması nafaka alıp almaması açısından pek önem taşımaz. Talebiniz haklı bulunursa hakim lehinize karar verir.

 • Esimden16 yil once bosandik 18yasindAbirkizim var yardim nafakasi altinda dava acmis yaliz ben780 lira emeklimaassimvar bosanmis oldugum esim su an evli maddi durumu benden cok fazla oyle olmasina ramen mahmemeye vermis oglum devletmemuru mizim devlet memuru benimde mal varligim sadece yuzluk motor vede babamdan kalma maddi degeri olmayan iki arasimvar ayrica 557 lira kiradi borcum kesiliyor ne yapmamlazim

 • Müjgan Açar

  Annem babamdan nafaka alıyor ben 26 yaşımdayım bende babamdan yoksulluk nafakası alıyorum.çalışmıyorum işsizim annemle yaşayan bir bayanım.annem ve babam resmen boşanmadılar babam eve bakmadığı için nafaka talebinde bulunduk.davamız olumlu sonuçlandı.uzun zamandan beri nafaka almaktayız.babam emekli memur maaşından kesiliyor nafakamız annemin hesabına aktarılıyor çok cüzi bir rakam bana ödenen ücret 125,00 tl .şu an evlenmeyi düşünüyorum evlendiğimde bana ayrılan bu payın durumu ne olur?annem bu parayı almaya devam edebilir mi ?anneme ödenen nafaka çok düşük bende evlenince bana ödenen tutar kesilirse daha da düşecek.ben nikahlandıktan sonra kendim mi bildirmem gerekir yoksa otomatikmen mi kesilir nafakam?bunu sormak istedim.bilgilerinize sunarım…

 • Ben 20 yaşındayım ve annemle babam ayrı uzun zamandir. Fakat annem kendisi hic bir sekilde nafaka gtalep etmemistir. Ben suan babama dava açmak istiyorum babam emekli ve bize hic bir sekilde yardimda bulunmuyor.. acabiliyormuyum ben boyle bi durumda nafaka davasi?

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top