E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu – İstanbul


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

İş Akdi Fesih Bildirimi Nedir Nasıl Yapılır

Title: İş Akdi Fesih Bildirimi Nedir Nasıl Yapılır
Reviewed by Av. Kemal Şener on Aug 18
Rating: 5.0
Summary: İş Akdi Fesih Bildirimi Nedir Nasıl Yapılır

İş Kanunu gereğince, tarafların birbirine yapacağı bildirimler yazılı olarak ve imza karşılığında yapılır. İş sözleşmesinin sona erdiğine dair bildirim de, yazılı olarak ve imza karşılığında karşı tarafa bildirilmelidir. Kendisine iş sözleşmesinin sona erdiği bildirilen taraf , bu bildirimi imzalamazsa, durum o yerde tutanakla tespit edilir. İş sözleşmesinin sona ermesine dair süreler, bildirimin karşı tarafa ulaştığı, veya karşı taraf bunu öğrendiği andan itibaren işlemeye başlar. İş akdinin feshine ilişkin bildirim yazılı olarak değil de sözlü olarak yapılmışsa eğer ispat edilebiliyor ise geçerli olacaktır. Örnek vermek gerekirse, İşçi, işverene 12.09.2012 tarihinden sonra artık işe gelmeyeceğini 10.09.2012 tarihinde sözlü olarak bildirmişse, bu sözlü bildirim iş akdinin feshi için geçerlidir. Fakat , işveren sonradan buna itiraz eder, kendisine böyle bir söylemde bulunulmadığını iddia ederse, işçinin bu sözlü fesih bildirimini ispat etmesi gerekecektir.
Eğer işçi sözlü bildirimini ispatlayamazsa, fesih bildirimi yapılmamış sayılacak, işçi tarafından işverene ihbar tazminatı ödenmek zorunda kalınacaktır. Bu yüzden bildirimlerin yazılı olarak yapılması faydalıdır.

Bir işyeri, iş güvencesi kapsamında ise, işverenler, iş güvencesi kapsamındaki işçilerin sözleşmelerini mutlaka yazılı bildirimle feshetmek zorundadırlar. Yazılı fesih bildiriminde iş akdinin fesih sebeplerinin açık ve kesin şekilde belirtilmesi, bazı durumlarda işçinin savunmasının da alınması zorunludur. İş güvencesi kapsamındaki işçiler, bu kurallara uyulmaksızın yapılan iş akdi feshine karşı, işe iadelerini isteyebilir.

İş Akdi İşçi Tarafından Feshedilirse;

İşçi, belirsiz süreli iş sözleşmesini süreli fesih yoluyla sona erdireceğini işverene bildirmişse:

  • İşçi kanunda belirtilen bildirim süresi sonuna kadar, işyerinde çalışmaya devam edecektir. Aksi halde işverene ihbar tazminatı ödemesi söz konusu olacaktır.
  • İşçi, iş sözleşmesini haklı bir neden olmaksızın feshettiği takdirde, kıdem tazinatı veya ihbar alacağı doğmayacaktır. Bunun istisnaları , muvazzaf askerlik, emeklilik veya sadece kadın işçiler için geçerli olan evlilik gibi sebeplerdir. İşçi bu durumda kıdem tazminatını almaya hak kazanacaktır.
  • İşçi, iş akdini haklı bir nedenle veya haklı bir neden olmaksızın feshetse dahi , ödenmemiş ücret, fazla çalışma ücreti alacakları ve kendisine kullandırılmayan her çeşit tatil ile izinden doğan alacaklarını işverenden isteyebilir.
  • Haklı neden olup olmadığına bakılmaksızın, ücret ile sözleşme ve kanundan doğan, parayla ölçülmesi mümkün hak ve alacakların işçiye tam olarak ödenmesi zorunludur.

İş Akdi İşveren Tarafından Feshedilirse;

İşveren, belirsiz süreli iş sözleşmesini süreli fesih yoluyla sona erdireceğini işçiye bildirmişse:

  • İşçi kanunda belirtilen bildirim süresi sonuna kadar işçiyi işyerinde çalıştırmak mecburiyetindedir. Buna aykırı davranan işverene karşı işçi , ihbar tazminatını talep edebilir. Fakat işveren, ihbar tazminatını peşin ödemek kaydı ile işçiyi derhal işten çıkarabilir.
  • İşçi çalıştığı işte bir yılını doldurmuşsa kıdem tazminatına da hak kazanacaktır.
  • İş akdinin işveren tarafından feshedildiği hallerde de işçinin ödenmemiş ücret ve fazla çalışma ücreti alacakları ile kendisine kullandırılmayan her çeşit tatil ve izinden doğan alacakları kendisine ödenmek zorundadır.
  • İş akdi feshedilen işçi, iş güvencesi kapsamındaysa, sözleşmesi yasaya göre geçerli sayılabilecek bir neden gösterilmeden sona erdirildiği durumlarda işe iadesini isteyebilir.

Av.Kemal ŞENER

Benzer İçerikler:

İş Hukukunda İlişkiler

Title: İş Hukukunda İlişkilerReviewed by Av. Kemal Şener on Aug 19Rating: 5.0Summary: İş Hukukunda...

Kıdem Tazminatı

Title: Kıdem TazminatıReviewed by Av. Kemal Şener on Aug 18Rating: 5.0Summary: Kıdem Tazminatıİş sözleşmesinin...

2 comments

  • ben mermer fabrikasında 3,5 yıl calıştım ve sonra saglık sorunları nedeniyle kalp rahatsızlıgı nedeniyle doktorun vermiş oldugu yüzde 60 rapor verdi agı iş calışamaz raporum var iş veren benim cıkışımı yapmıyor daha sonra iş feshi gönderdi ne yapmam gerekiyor

  • Merhabalar. Özel bir şirkette çalışmaktayım. Burada insan kaynakları tarafından 3 yıllık bir sözleşme yapıldı. İşten sürem dolmadan kendi isteğim ile ayrılırsam 50.00 TL tazminat ödeyecegim yazıyordu. O zamanlar her şey ıyı gıbı gözükürken bende imzaladım. Belli bir süre tüm maaşım hesabıma yatarken sonra maaşımın bir kısmını elden bir kısmını hesaba yatırmaya başladılar. Fakat elden aldığım paranın hiç bir türlü makbuzu yok. Şimdi bu işyerinden ayrılmayı düşünüyorum. Ayrılırsam tazminat ödemeye zorlanır mıyım? Bu sözleşmenin bir örneğide bana verilmedi.

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top