E-mail: info@kemalsener.av.tr

Hukuk Bürosu – İstanbul


avukat2

Tanıma Tenfiz Davaları

avukat1

Nüfus Davaları

avukat3

Boşanma Davaları

Hukuki sorunlarınızda her zaman yanınızdayız.

Hukuki sorularınız için :

Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler

Title: Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler
Reviewed by Av. Kemal Şener on Aug 18
Rating: 5.0
Summary: Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler

Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler: Kişinin Adı ve Soyadı toplumdaki bireyleri birbirinden ayırmaya yaradığı için, genel kural kişinin adını ve soyadını istediği şekilde ve istediği zaman değiştirememesidir. Fakat bu genel kuralın sıkı sıkıya uygulanması, gerek toplumda karışıklık doğurması, gerekse kişilik haklarına saygısızlık olacağı için, Medeni Kanunumuz, bazı özel durumlar ve koşullar dahilinde kişinin ad ve soyadının değiştirilmesine izin vermektedir.

Medeni Kanun’un izin verdiği koşullarda kişiler ;

 • Ad ve Soyadını değiştirebilecek
 • Yeni bir ad alabilecek, kullandığı ada başkaca bir ekleme yapabilecek veya çıkarabilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus , ad ve soyadın değiştirilmesi ile, ad ve soyadın düzeltilmesi davaları arasındaki farktır. Ad ve soyadın değiştirilmesi davasında, kişi tamamen yeni bir ad veya soyada kavuşurken, düzeltme davasında Örneğin, kişinin aslında Ahmet olması gereken adı yanlışlıkla Ahmed olarak yazıldığından bahisle, doğrusu olan Ahmet’e çevrilmesidir.

Ad Soyad Değişikliği İçin Haklı Bir Sebebin Varlığı

Medeni Kanun ad ve soyad değişikliği için “haklı bir sebep” olması gerektiğini belirtmiş fakat hangi sebeplerin haklı sebep olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtmemiştir. Bu yüzden ad ve soyad değişikliği için dava açarken haklı sebep olarak Nüfus Kanunu’nun 21. Maddesi ve Soyadı Kanunu’nun 3. Maddeleri göz önünde bulundurulacaktır. Bu maddeleri incelediğimizde;

 • Milli kültüre,
 • Örf ve adetlere uygun olmayan,
 • Gülünç ve çirkin anlamları olan
 • Kişisel ilişkilerde veya meslek ve sanatın icrasında yanlış anlamalar doğurabilecek hususlar haklı sebep olarak sayılacaktır.

Yukarıda sayılanların dışında, özellikle ad (isim) değişikliği davaları için uygulamada ayrıca kullanılan haklı sebep ise, kişinin gerek sosyal, gerekse iş çevresinde kimlikte yazan isimden başkaca bir isimle tanınması, kimlikte yazan ismini sadece resmi işlemlerinde mecburiyet dolayısı ile kullanmasıdır.

Ad ve Soyad Değiştirmek İçin Mahkemeye Başvuru Yapılması

Medeni Kanun ve Nüfus Kanunu gereğince ad ve soyadın değiştirilmesini talep hakkı ad ve soyadın sahibine aittir. Talep hakkı olan kişi bu başvuruyu bizzat kendisi yapabileceği gibi Avukat marifetiyle de yapabilir. Ad ve soyad değiştirme davaları sadece 1 defa açılabileceği için yapılacak başvurunun, hazırlanacak dilekçenin dikkatli yapılması gereklidir. Evli kadınlar, evlilik devam ettiği sürece soyadı değiştirme davası açamazlar.

Ad ve Soyad Değiştirmek İçin Hangi Mahkemeye Başvurmak Gerekir

Adını veya soyadını değiştirmek isteyen kişi, bizzat kendisi veya bir Avukat marifetiyle, yerleşim yeri (ikametgah) Asliye Hukuk mahkemesine bir dilekçe ile başvuru yapar. Ad ve Soyadı değiştirilmesi davası görülürken;

 • Cumhuriyet Savcısı,
 • Nüfus Müdürü veya nüfus memuru hazır bulunur.
 • Ad ve soyadı değişmesi kişisel durumları etkilemeyecektir. Kişi erkek ise erkek, kadın ise kadın, bekar ise bekar olmaya devam edecektir.
 • Ad ve soyad değiştiğinde , Hakim, bu değişikliği yerel gazetede ilan ettirir ve nüfus müdürlüğüne bildirir.
 • Kocanın soyadı değiştiğinde, evlilik birliği içerisindeki kadının, küçük çocukların ve evlatlığın soyadı da değişecektir.

Adın ve Soyadın Değişmesine İtiraz Edilmesi

Ad veya soyad değişimi nedeniyle zarar gören kişiler var ise, bu değişikliğin öğrenilmesinden itibaren 1 yıl içerisinde ad ve soyad değişikliğine dair kararın kaldırılmasını talep edebilir.

İsim Değiştirme Davası İçin 2 Adet Tanık Gereklidir.

 • Tanıkların ad soyad T.C kimlik no ve adreslerinin belirtilmesi gerekir.
 • Tanıklardan en az bir tanesinin (aile dışından) iş arkadaşı veya sosyal yaşantısından arkadaşı olması faydalıdır.

İsim Değiştirme Dava Süresi :

Mahkeme yoğunluğuna göre 2-4 ay arasında

İsim Değiştirme İçin Vekaletname Çıkarırken Dikkat Edilecek Hususlar :

Vekaletname çıkarılırken (Nüfus davaları açmaya, isim , soyisim değiştirmek için dava açmaya) şeklinde ibarenin MUTLAKA eklenmesi gereklidir.

Vekaletname Bilgileri :

Av. Kemal ŞENER

Adres : Sinanpaşa Mahallesi Hasfırın Caddesi Vidin İş Merkezi K.4 D.41 Beşiktaş İstanbul
Vergi Dairesi : Beşiktaş Vergi Dairesi
Vergi No : 21716130348 (T.C. kimlik no)
Baro : İstanbul Barosu
Baro Sicil No : 26329

Av.Kemal ŞENER

Benzer İçerikler:

Soyadı Değiştirme

Title: Soyadı DeğiştirmeReviewed by Av. Kemal Şener on Aug 18Rating: 5.0Summary: Soyadı DeğiştirmeSoyadı Değiştirme...

188 comments

 • Benim adım Erol, fakat ailemde ve arkadaşlarım arasında bir çok erol isminde kişi var. Ben Erol isminin yanına birde Demir koydurmayı düşünüyorum yani Erol Demir olmasını istiyorum. Bunun sebebi uzun zamandır kendimi Demir olarak tanıtıyorum ve artık çevrem Erol yerine bana Demir diyor. Ama asıl ismimi de sildirmek istemiyorum. Bu geçerli bir sebep olur mu? Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor. Davayı kazanabilir miyim? Teşekkür ederim.

  • Erol Bey,
   Çevrenizin sizi Demir ismi ile tanıması isim ekletme için haklı bir neden olarak kabul edilecektir. Bunun yanında aile birden çok Erol isminin olması, (bu kişiler aynı zamanda sizinle aynı soyadını taşıyor ise) karışıklığa neden olacağı tartışmasızdır.
   Bu nedenlerle isim ekletme davası açılabilir. Bir Avukat’tan hukuki yardım almanızı öneririz.
   Saygılarımızla

 • Erdinç Kahraman

  İyi Günler ,
  Bir sorunum var. Babamın 2. bir evliliği var ve üvey annem benimle ilgili devamlı olarak babama gerçekte var olmayan şeyler anlatıyor . Ben kendileri ile yaşamıyorum ama görüştüğümüz zamanlarda da babam ile hep kavga ediyoruz. Beni hırsızlık , sahtekarlık ve benzeri bir çok şey ile suçluyor. Artık kendisi ile ilişkimiz kopma noktasında ve ben babamın soyadını taşımak istemiyorum çünkü benden utandığını ve onun soyadını taşıyan birinin benim gibi olmaması gerektiğini söylüyor . Böyle bir dava açsam kabul edilir mi ve kabul olması için yapmam gereken nedir ?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler

 • isim degiştirirken sahit olmasa yinede dava görülür mü

  • İsim Değiştirme davalarında çok açık bir şekilde yanlış anlamaya neden olacak isimlerde örneğin, bir bayanın isminin Ahmet olması gibi… durumlarda şahit gerekmeyebilir, fakat uygulamada 2 adet şahit mahkemeler tarafından talep edilmektedir.

 • Mustafa Tembel

  öncelikle iyi çalışmalar.. soyismim ‘tembel’ görüldüğü üzere . ben dava açıp soyismimi değiştirmek istiyorum bu asli hukuk mahkemeleri baya bi kollara ayrılıyor bunu bulunduğumuz ilin adliyesine başvurarak mı yapıyoruz ? Ayrıca mahkemeye verdiğimiz veya vereceğimiz bi dilekçe örneğiniz var mı ? dilekçe ye şahitlerin de isimlerini yazıyor muyuz ? soyisim değişikliği için haklı sebep olarak bir kaç tane mi yazmak gerekir yoksa bir tanesi mahkeme için yeterli olur mu ? şimdiden teşekkür ederim…

 • aslı sağlam kaya

  kemal bey
  ben bundan 5 ay önce evlendim ve iki soyadı kullanıyorum.
  kızlık soyadımı artık kullanmak istemiyorum. biraz araştırdım sanırım dava açmam gerekiyormuş.
  bu dava için nasıl bir dilekçe yazmam gerekli ve bu davayı nereye açmalıyım.
  teşekkür ederim.

  • Aslı Hanım,
   Bu davayı ikametgahınız olan yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde açacaksınız. İleride hak kaybı yaşamamanız için bir Avukat’tan hukuki yardım almanızı öneririz.
   Saygılar

 • Iyi günler kolay gelsin. Ben ismime bi ek isim daha eklemek istiyorum yani; deniz beyazıt olarak.. Biliyorsunuz deniz isminde bayan da var o yüzden rahatsızlık duyuyorum ve sıkıntılar la da oldu.mahkeme bu sebebe dayanarak ek isim eklemeye izin verir mi, bu tur davalarda hep iki tane şahit bulundurmamız mecburi midir. Teşekkürler

 • osman osmanoğulları

  merhaba ismim malum çok degiştirmek istiyorum değiştirebilirmiyim. birde lise diplomamı yenı aldım ve martta sınawa gırcem diplomada bu isim yazıo ismim değişirse bir sorun teşkil edermi ? lütfen yardım

 • selammetin ilhan

  slm Avukat Bey yıl tasıdığım ismim selamettin yeni aldığım kimlik sonucu selammettin değişti. diplomam resmi kurumlarda sorun yaşıyorum .nüfüs müdurlüğü dava acmam gerektiğini soyledi ama bu onların hatası ne yapabilirim

  • Normalde nüfus kaydında Selamettin olarak görünüyor fakat çıkarılan kimlikte yazım hatası yapıldı ise, nüfus müdürlüğü dava açılmaksızın bu drumu değiştirmek zorundadır.
   Saygılarımızla

 • Selamun Aleykum ben 21 yasımdayım ve ısmım durak bunun için öncelıkle ne yapmam gerekır ısım degıstırmem mumkunmu mumkunse ne kadar bır ucretı olur ve ne kadar zaman ıcınde degısır yardımcı olursanız sevınırım .

  • Merhabalar,
   İsminizin değişmesi mümkündür. Bu konuda bir Avukata vekalet vermenizi tavsiye ederiz.
   isim değiştirme davaları yaklaşık 3-4 ay sürmektedir.
   Ücret konusunda ofisimizle iletişime geçtiğiniz takdirde sizi bilgilendirebiliriz.
   saygılarımızla

 • Şaziyenur Pınar

  Sayın avukat bey ben Gaziantep’te adalet meslek lisesi öğrencisiyim küçüklüğümden beri adımı değiştirmeyi istiyorum arkadaşlarım adım Şaziyenur olmasina ragmen ısrarla Şaziye diyorlar babaannemin ismidir yalnız ben bu isimden çok rahatsız oluyorum uygun bi deyimle koca karı ismi olduğunu söylüyor arkadaşlarım zaten genelde herkes bana soy adım olan Pınar la hitap ediyorlar adımı değiştirmeyi düşünüyorum annemle babam ayrı velayetim annemde ama 18 yaşını doldurmama 8 ay var mahkemeye başvuruda bulunsam babam kesinlille imza atmaz 18 yaşını doldurmadan annemin velayet imzasıyla bu davayı açabilir miyim yoksa babamın imzası da gerekiyor mu?

 • Ali Yabanci

  Merhabalar.
  Benim adım soyadım Valeri IABANJI, 4 sene önce Türk vatandaşlığına başvuruda bulunduğumda Çemberlitaş Nüfüs Müdürlüğünde ismimi ve soyismimi Türkçe olamasını gerektiğini söylediler. Bende Ali YABANCI olarak yazdım. 1 sene sonra Türk vatandaşlığına kabul edildim ve adım soyadım Ali YABANCI.
  Evliliğimi yurt dışında Valeri IABANJI olarak yaptım, ve Türkiyeye geldiğimizde benim evliliğimi kabul etmediler ve geçerli saymadılar. Tekrar yurdışına dönüp Büyükelçiliğe başvuruda bulundum. Görüşmeler ve değerlendirmeler 6 ay sürdü ve sonuçta eşimi türkiyeye getirip Nüfüs Kayıt Müdürlüğünden Türk Evlilik Cuzdanını verdiler. Eğer Türkiyede evlenseydik yurt dışına çıktığımızda memleketimde beni Ali Yabancı olarak tanımazlar ve bilmezler, doğal olarak evliliğimiz de geçerli olmazdı. Bununla bitmiyor, çocuğum doğduğunda doğum belgesinde çocuğun babası Ali YABANCI olarak yazılacak, yurt dışına (memleketime ) çıktığımızda yine sorunla karşılaşacağım.
  Nüfüs kayıt Belgemde Ali YABANCI ve Valeri IABANJI aynı kişi olduğumu belirtiliyor.
  İsimi ve soyismimi mahkemeye başvurarak tekrar Valeri IABANJI olarak değiştirmek iştiyorum. Bunu yapmam mümkün mü?
  Çocuğum doüduğunda doğum belgesine babası Valeri IABANJI nüfüs müdürlüğünde yazarlar mı ?

 • öykü kösem

  merhaba ben evlendikten sonra maaş bordrolarında soy adım hala kızlık soy adım olarak görünüyor. fakat internet üzerinden tc ile sigorta günümü sorgulamak istediğimde ise eşimin soy adı ile ekranda çıkıyor. bunun maaş bordrolarında doğru görünmesi için vergi dairesinden de ayrıca mı işlem yapmak gerekiyor. birde 1,5 senedir bu şekilde kızlık soy adımla devam etti bir sorun olur mu ? ya da bu şekilde olmasında bir sakınca var mı ?

 • öncelikle müsait olunca yukarıdaki bütün cevaplanmamış soruları yanıtlarsanız memnun oluruz.

  sorum 1 : anne ve baba tarafından hiçbir akraba ile görüşmüyorum, babam da dahil. akrabalarıma dair hiçbir soyadını taşımak istemiyorum. kimlikteki adım da bana yabancı gibi hissediyorum ve çevremdeki herkes beni başka isimle tanıyor. mahkemeye başvursam yeni isim ve soyad alabilir miyim?

  sorum 2 : nikahlandığımızda bayanlar bayların soyadını alabiliyor. Baylar da bayanların soyadını talep etse alamaz mı ? eğer sadece bayanlara soyadı veriliyor, baylar bayanlardan soyadı alamıyorsa CİNSİYET AYRIMCILIĞI YAPILIYOR ÜLKEMİZDE.

 • Ramazan Sezen

  Merhaba Kemal Bey,
  kendimi bildim bileli bu ismi hiç sevmedim. Dini bir terimin insanlara isim olarak verilmesi benim düşünceme göre yanlış. İsim değiştirme davası açmak istiyorum ve bunun için de geçerli bir sebebim var. Son 10 yıldır dünyevi görüşüm değişti ve ben artık islam dinine inanan biri değilim. Bu nedenle artık inanmadığım bir dine ait dinsel bir terimi ismim olarak taşımak istemiyorum. Dava açacağım ama sizden şunu örenmek istiyorum. İsim değiştirme nedenime bakıldığı zaman bir şahide gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü inanç tanrı ile kul arasında olan bir bağdır. Benim neye inandığımı başkası bilmek zorunda değil. Ama şuna eminim ki islam dinie artık kesinlikle inanmıyorum. Sizden açacağım dava ile ilgili nasıl bir dilekçe vermem gerektiği konusunda bilgi rica edeceğim. Ayrıca şahit gerekir mi gerekmez mi?

  saygılarımla

 • hasan oğul pala

  merhaba. ben pala olan soyadımı annemin kızlık soyadı olan maksutoğlu ile değiştirmek istiyorum. 23 yaşındayım ve annem babam evliler. geçerli bir sebep olması gerekiyormuş. ben o ailenin soyadını taşımak istemiyorum. ne babam babalık yaptı bana ne de ailesi akrabalık. ben pala soyismini taşımak istemiyorum. pala soyadını benimsiyemiyorum ve istemiyorum. dava açarsam kazanabilirmiyim? veya ne yapmam gerek lütfen yardımcı olunuz. iyi günler.

 • Merhaba,

  Benim 2 ismim var ve soyadim oldukca uzun zaten bugune kadar bu konuda hep sorun yasadim. Evlendikten sonra hem kizlik soyadimi hemde esimin soyadini kullanmak istedigim icin zaten cocukluktan beri hic kullanmadigim hatta resmi islerde kullanildiginda da ustume alinmadigim ismi sildirmek istiyorum. Bunun icin ne yapmam gerekir yardimci olursaniz cok sevinirim.

 • ada güngör

  merhaba,

  2. bir isim almam için avukat’a başvurmadan işlemler yapılabilir mi ? Nasıl bir yol izlemek gerekiyor ?

 • hatice hatice

  merhaba benim bir sorum olacaktı ben 1 aylık oğlumun adının yanına bir isim daha ekletmek istiyorum eşim benden habersiz gidip babasını adını koymuş oysaki ben oğlumun cinsiyetini öğrendiğim günden beri hep 2 ismi olmasını söylüyor ve istiyordum ve bunu bütün çevremdeki eş dost akrabalarımda biliyordu eşimin bi kızgınlıkla gidip tek isim yazdırması ve ileride oğlumun bana neden eski ismi koydunuz 2. bir isim neden koymadınız demesini istemiyor ayrıca oğluma çevremdekilerde dahil benim koymak istediğim 2. ismi ile hitap ediyorlar isim ekletmek için dava açmak istiyorum hangi yolu izlemem gerekiyor nereye nasıl müracat etmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 • Tekincan Karaarslan

  Merhaba Avukat Bey;
  Ben tekincan 15 yaşıma geldim adım ölmüş dayımın adı ve bana rahatsızlık veriyor biri adımı deyince gözlerim doluyor rahatsızlık duyorum ve eski bir sism adımı babam ve annem baran olarak istiyor bende istiyorum değiştirmemem mümkün çok rahatsız oluyorum adımdan lütfen yardımcı olu yalvarırım ya

 • sefa öcalan

  merhaba benim soy ismim öcalan soy ismimi değiştirmek amacıyla mahkemeye başvuda bulunacağım acaba mahkeme davaya ret veya onay verirmi yardımcı olabilirmisiniz

 • ben ailevi nedenlerden dolayı babamı ve annemi tüm yakınlarımı ayrılıp (eşimle kızımla yenibir hayat kurmak istiyorum) bu nedenle kütüğümün ve soyadımı değiştirmek istiyorum böle sebeble değiştire bilirmiyim..tşk ederim

 • güven gökdemir

  merhaba ben 23 yaşındayım adımı değiştirmek istiyorum girdiğim her ortamda güven erkek ismi o nasıl isim neden erkek adı vermişler sana gibi alaycı tavırlardan çok sıkıldım artık adımı değiştirmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgilendirirseniz çok teşekür ederim

 • Döndü Çobanoğlu

  İsmim döndü bu ismi kullanmayı sevmiyorum . ilk okuldan itibaren ismimle dalga geçiliyor. şu anda üniversite öğrencisiyim aynı tepkileri alıyorum . 15 yaşındayken ismimi değiştirmek istedim 18 yaşından küçük olduğum için babamın dava açması gerekiyordu. babamda uğraşmayacağını söyleyerek bu konuyu erteledi . Şu anda 18 yaşındayım.Dava açsam , dava süreci ne olur ? Bu süreç sonunda ismim değişir mi ? Bilgilendirirseniz sevinirim …

 • Zeynep Yıldırım

  Kullanmadigim ilk adimi sildirmek istiyorum.Bunun icin bir kac gun icinde mahkemeye basvuracagım.Gerekli belgeleri tamamladim fakat annemin tanık olarak gosterilmesinde sakınca var mıdır diger tanıgım ise arkadas ortamımdan.Bu bir problem yaratır mı?

 • Zeynep Yıldırım

  İlk adimi hic kullanmadigim icin ve kimse tarafindan bilinmedigi icin sildirmek istiyorum.Fakat lisans diplomam degismiyor ve kpssye hazırlanıyorum.Olur da ise girme gibi bir durumum olursa lisans diplomasinda iki ismiminde yazması sorun yaratır mı?Mahkeme karar ve kararının noter onayı diploma ile birlikte verildigi takdirde kabul edilir mi bunu merak ediyorum.Yardımcı olursanız cok sevinirim.İsim degisiklig idavasını su an mı yapıyım ise girdikten memuriyete hak kazandıktan sonra mı hangisi daha uygundur?Tesekkurler.

 • bende isminden hiç mennun değilim anlamı yok söylenmesi güzel değil
  gün boyu çalışıyorum ve mahkeme işinden de hiç anlamam avkata vekalet versem maliyeti nekadar olur bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 • ben 1998 dogumlu 15 yaşndayım ve bn ismimi değiştirmek istiyorum ismimden rahatsızımne yapmam gerekiyor biran önce degiştirmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 • Öncelikle merhaba. Ben soyadımı degistirmek ve bir isim daha ekletmek istiyorum. Üniversite öğrencisiyim ve soyad konusu açılınca utanıyorum ve o ortamda durmuyorum. Soyadımla sürekli dalga geçiliyor. Ilerki sosyal ve kariyer hayatımı etkileyeceğini düşünüyorum. Acaba ne kadar bir süre gerekiyor. Yeni soyadımı almam için ve dilekçe hakkında bilgi vermenizi istiyorum. Saygılarımla

 • ikinci bir isim ekletmek istiyorum.Ailemde bu ismin çokça var olması isim ekletmem için gerekçe sayılabilir mi? yardımcı olur musunuz teşekkürler

 • mrblar öncelikle ismim hacimensur ben haci ismini kaldırıp mensur ismini de mansur yapmak istiyorum bunların uygulanması için neler yapmalıyım..
  yardımcı olursanız sevinirim..

  birde herhangi bir mahkemeye başvursam isim değişir mi

 • gökhan köle

  mrb kolay gelsın ben soyadımı degıstırmek ıstıyorum malumunuz dalga konusu oluyo fakat ogrenım kredı borcum bulunmakta varken degısıklık yapabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırıım kolay gelsın …

 • Merhaba Kemal bey benim 5aylık bebeğim var ve rahmetli babamın ismini koyduk oğlumun ismi ibrahim ama çoğu kişi ibo iboç iboli diye sesleniyo Buda benim psikolojimi bozuyo söylenmesini istemediğimizi defalarca tekrarlıyorum ama millet inada yapar gibi devam ediyo ben babamın ismi olduğu için pek razı değilim ama oğlumun ismini değiştirmek işitiyorum bu mümkün müdür lütfen beni bilgilendirir misiniz?

 • birgül karatas

  mrb ben almanyadan benim sorum kizim icin ismini degisdirmek isdiyoruz
  adi döndü ama biz 10 senedir yasemin dioyruz mahkeme nekadar sürüyor ve sivasda babasi var kizim gitmeden adini degisdirebilirmi ve miktari nekadar tutuyor bana bilgi verirseniz cok sevinirim bu arada kizim 25 yasinda iki cocuk annesi meilinizi bekliyorum saygilarimla

 • merhaba benim ismim gökhan değiştirmek istiyorum örf ve adetlere uyan büyük alim evliya isimlerinden almak istiyorum acaba bu mümkün müdür? bu kadar gerekçe ile, bilginizi bekliyorum saygılar.

 • benim oğlumun ismi yanlış yazıldı ilk gün nüfus müdürlüğüne başvurunca mahkemeye gitmeye gerek yok diyorlar onu öğrenmek istiyorum

 • ben ismimi ve soyismimi degiştirmek istiyorum ailemden dolayı ailemin evlat ayrımı yaptıgını bildigim ve gördüm için bunu sırf ben degi,l dışarı çevredekiler bile görüyor ailmden uzak olmak istiyorum gerekirse dna testi yapsınlar ama mümkünse iyi olur yeni bir hayat istiyorum kısaca bunların ücretleri ne kadar olur bilgi verirseniz memnun olurum ve çok alaycı koluluda var mesala o.s.b gibi simit gibi osturuma düşman gibi osb açılımı anladınız siz bana en kısa zmn da ulaşırsanız n-memnun olurum

 • mrb ben ismimi degiştirmek istiyorum.kimligimde farklı isim yazıyor ama ailem ve cevremdeki herkes dogdumdan beri beni farklı isimle cagrdlar suanda cok sıkıntı yaşıyorum ne yapmam gerek ilk önce nereye başvrmam gerek yardmcı olrsaanz sevinirim.

 • helin zumre

  Meraba bende mahkemeye dilekce verdim yanliz hala mahkemeden cagirmadilar bu islem ne kadar suruyo arkadaslar bilginiz varmi bnm napmam gerekiyi simdi yaklasik 2 bucuk ay oldu ama hala mahkemeden cagrilmadim

 • mrb benimde kimlikte ismim başka normalde çağrıldığım isim farklı . sadece resmi yerlerde kimlikteki isim kullanılıyor . isim ekletmek istiyorum HELİN ZÜMRE hanım siz mahkemeye başvurmuşsunuz ücret ne kadar talep ediliyor mali gideri nedir acaba bilgi verebilr misiniz?

 • mrb benm ismim keziban nur ailem akrabalarım bana Nur diye sesleniyor fakat kimliğimde ilk ismim keziban oldugu için herkesa bana öyle sesleniyor bu hiç hoşuma gitmiyor ismimin kötü olması nedeniyle arkadaş ortamına rahat giremiyorum adın ne diye sorduduklarında utanarak cvap veriyorum değiştirmek istiyorum lütfen yardımcı olun…

 • iyi günler benim adım ahmet ve soyadımda çokça kullanılan bir soyad ikinci isim eklemek istiyorum acaba prosedür nedir bilgilendirebilir misiniz?

 • abdülhekim görür

  mrb benim ismim abdülhekim ama çocukluğumdan beri ailem akrabalarım arkadaşlarım bana hakim diye sesleniyor o yüzden abdülhekim ismi bana değişik geliyor sanki ben değilmişim gibi abdülhekim ismi de hem uzun hemde sevmiyorum lütfen bana yardımcı olun

 • abdülhekim görür

  ismimi hakim yapmak istiyorum

 • Erdem Erdemir

  Ben babasız büyümüş bir aile ferdiyim babam yaşıyor fakat görüşmüyorum, baba tarafımdan kimseyi tanımıyorum ve sülalem kötü siyasi geçmişi olan insanlardan oluşuyor, ismim ve soy ismim bana psikolojik bir rahatsızlık uyandırıyor. Onların adına dair hiç birşeyi hayatımda görmek ve hatırlamak istemiyorum açıkçası adımı soyadımı taşıdığım kimliği kabulenmek bana rahatsızlık veriyor. Bu beni iş hayatımda ve günlük hayatımdada olumsuz etkiliyor. Adımı ve Soy adımı değiştirmem için nereye başvurmam ve hangi evrak ve prosedürlerle hazırlanmam gerekiyor bana bilgi verirmisiniz ?

 • Medeni Kanun ve Nüfus Kanunu gereğince ad ve soyadın değiştirilmesini talep hakkı ad ve soyadın sahibine aittir. Talep hakkı olan kişi bu başvuruyu bizzat kendisi yapabileceği gibi Avukat marifetiyle de yapabilir. DİLEKÇENİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA HANGİ İSMİ İSTİYOR İSEN O İSİM İLE TANINDIĞINI BELİRTEN BİR DİLEKTE SUNMAN GEREKİR. sonuç sana ulasıncada iki tane şahit ile mahkemeye gideceksin ve mahkemede şahitler.evet biz kimlik ismi ile değil onu bu isimle tanıyoruz diye doğrulaması gerekir o kadar.

 • İlgilenmeniz umuduyla yazıyorum.
  BAKIRKÖY 10.ASLİYE HUKUK mahkemesine açmış olduğum isim değiştirme davası 4 ay gibi süre sonra nihayete erdi bana ulaşan tebligattan alıntı yaparak yazıyorum.
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ
  Her ne kadar mahkememizce yapılan inceleme sonunda “HMK”nın 382/II-a2 383 ve 113/1-c 115/1-2 maddeleri gereğince mahkememizin “GÖREVSİZLİĞİ” nedeniyle dava şartı yokluğundan davanın usulen “REDDİNE” görevli ve yetkili mahkemenin BAKIRKÖY SULH HUKUK MAHKEMELERİ OLDUĞUNA.Kararın kesinleşmesi ve talep haline dosyanın görevli ve yetkili Bakırköy Sulh Hukuk Mahkemesine GÖNDERİLMESİNE,DEĞERLENDİRMESİNE,Görevsizlik ile dosyanın göderilmesine kararından sonra davaya başka bir mahkemede devam edilmemesi ve talep halinde mahkememizce dosya üzerinden bu durumun tespiti ile yargılama giderlerinin davacı tarafça ödenmesine….. “yani davanın Sulh Hukuk Mahkemesi ne açılmasına karar verildi”
  Yani şu ana kadar kime sorduysam, nerde gördüysem isim değiştirme davalarına “ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ” nin baktığını duydum.
  Bu olay üzerine mahkemeye gittim ve oradaki asistandı sanırım konuştuğum veya yardımcısı bana yasada bu konuda boşluk olduğunu ve hakim hanımın “AD-SOYAD” değişikliği davalarına bakmadığını yetkili mahkemenin Sulh Hukuk Mahkemesi olduğunu ama oraya dava açsam bile tekrar “Asliye Hukuk Mahkesine” yönlendiriliceğimi söyledi.
  Yani her halükarda isim değiştirme davam havada kaldı.
  Hazır yazmışken dilekçemdeki gerekçelerimide belirtiyim.İsmimin uzun,benimsemediğim,arkadaş ortamında mizah konusu olması ve başka bir isimle tanınmam.
  Davayı “Asliye Hukuk Mahkesine”den” Sulh Hukuk Mahkemesi” ne taşımak için davayı sonlandırdım.
  Ne yapmalıyım davayı ” Sulh Hukuk Mahkemesi” ne mi açıyım yoksa avukatmı tutmam gerek?

 • Benim adım hikmet ben bayanım ama isimin değiştirmek istyrum ne yapabilirim ek ad koymak istyrum hikmet ismi erkek kullandıklarından bi şekline geliyor

 • kullanmadığım bir adım var Ve onu sildirmek istiyorum ama 18 yasının altındayım bunu velayetinde bulunduğum ebeveynim yapabilir mi?

 • Merve Kırcalı

  18 yaşımı geçtiğimde ismimi değiştirmek istiyorum ama keyfe göre isim değiştiriyorlar mı yoksa sadece yukarıda yazılan (ismin gülünç olması vb.) şartlarda mı değiştiriliyor?

 • Merhaba arkadaşalar. Gormuş olduğunuz gibi Soyadım KAVAK ilk okuldan beridir. gerek hocalarım gerek arkadaşlarım kavak diyor aksine boyumda normal standarlarda adımla nerdeyse hiç anılmıyorum. Bazı resmi kurumlarda soyadımı soylerken şaşırıyolar kavak diyorum kavlak,kabak,kavık gbi sürekli hatalar oluyor her soylediğimde tekrarlamak zorunda kalıyorum. veya kavak ağacı varya o işte kavak die dip not geciyorum. Sizce mahkemeye başvursam değiştirimi hakim ve gereli şeyler tam olarak nedir.

 • slm ben soyadımın eski türkçedeki kötü anlamıdan dolayı deiştirmek istiyorum davayı kazanma imkanım varmı. Şayet kazanırsam istiedigim soy ismi kullanabilirmiyim. Son bi sorum daha :)) davacı davayı babasına açıyor diye duymustum babam mahkeme salonuna gelmeden oluyormu? teşekkür ederim.

 • Merhabalar, isim değiştirme davalarıyla ilgili bir sorum olacak, benim eşim yabancı olduğu için onların kültüründe babasıyla aynı ismi ve soyismi taşıyan erkek çocukları için, karışıklığı önlemek amacıyla soyadın sonuna eklenen bir ibare (Jr.) tüm itirazlarıma rağmen evlendikten sonra aynen benim soyadıma da eklendi. – Evlenme belgelerinde erkeğin doğum belgesinde isimden sonra ne yazıyorsa soyadı kabul edilip olduğu gibi kadının soyadı kısmına geçiliyor(muş.) Bu ibarenin sadece erkeklerde kullanıldığını açıklamaya çalıştım ama başaramadım. Şimdi dava sürecinde bilirkişi olarak İngilizce bilen bir yetkili görevlendirilmesini talep edebilir miyim? Yurt dışın a çıkışta cinsiyet belirlenmesinde bana sorun yaratır mı?

 • Merhaba üç.yaşında oglum var adı muhammed emir biz babasıyla ismini deyiştirmek istiyoruz muhammed emin yazdırmak istiyoruz bu mümkünmü acaba

 • ailemin nüfus kaydında belirtmediği ama kullanılan 2. ismim var ve bunu resmi olarakda belirtmek istiyorum.böyle bir talepte bulunmanın gerekleri nelerdir ve süreç nasıl işler?

 • şhriye küçükparmaksız

  denizli tavas gibi küçük bir ilçede ne kadar zaman alır isim değiştirmek

 • Özde Sakallı

  Merhaba. 2 ay önce evlendim. Otomatikmen eşimin soyadını aldım. Mahkeme kararıyla soyadımızı değiştirdik. Yeni soyadımızı evlilik cüzdanımızda nasıl değiştirebiliriz ya da değiştirebilirmiyiz bunu sormak istiyorum… Şimdiden teşekkürler…

 • Arkadaşlar benim kimlikte ismimi yazan müdür yanlış yazmış Kadir Ogün yerine Kadır Oğün yazzmış nasıl düzelttire bilirim yardımcı olurmusun uz

 • Kağan Murat Millioğlu

  Öncelikle Merhabalar, 25 Yaşındayım Ve Bu Yaşıma Kadar İlk İsmim Ve Soyismim Arasında Baya Sıkıntı Çektim.. Örneğin; SSK, Askeriye, Okul, Ve Arkadaş Çevrem… SSK’Da İlk İsmim Kaan Çıkıyor.. Nüfustaysa Kağan, Askeriyede Tekmil Verirken Baya Sıkıntı Oluyordu, Soyismimdeki Milli Kelimesi Halk Dilinde Kötü Anlamlarada Çekiliyor, Gerek Arkadaş Çevrem, Gerekse Bi Resmi İşlemde Soyismimden Utanıyorum… İsmimdeki Kağanı Sildirmek Ve Soyismimi Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım Nasıl Bi Dilekçe Yazmalıyım… Hangi Mahkemeye Başvurmalıyım…

 • şeyma göresim

  merhaba ben ismimi hoş bulmadığım için değiştirmek istiyorum gerek yaşadığım çevrede gerek başka yerlerde pek fazla kimsede kullanılmıyor ve astrolojik açıdan da pek pozitif bi isim değil kendime bi türlü kabullendiremedim bu zamana kadar 19 yaşındayım gülünç bi isim deil ama hoşlanmıyorum değiştirmem mümkün mü acaba ayrıca adliye yemi başvurcam ne yapmam gerek ?

 • muharrem günbeldek

  merhaba bende ismimi değiştirmek istiyorum okula başlayana kadar evde herkes bana Muhammed ismiyle seslendiler halada gerek evimde gerek arkadaşlarım arasında bana böyle sesleniyorlar ama okula başladığım vakit bir baktım muharrem :) yav dedim kim bu muharrem :) meğer benmişim bende ismimi değiştirmek istiyorum yaşım 17 şimdi yaş sıkıntımı değilmi ne yapsam tam olarak bilemedim saygılar

 • Merhaba ben 18 yaşına gelince ismimi değiştirdim şu an 22 yaşındayım nüfus dairesi muhtarlık halk eğitim ssk ptt gibi işlemlermn olduğu her yerde bu değişikliği bildirdim ama bunlara rağmen yeni adım kardeşimin askerlik maaşı için yaptığımız başvuru da eski adım çıktı evde bulunanlar olarak eski adım çıktı seçimlerde oy kullanacağm seçmen kağıdıda değiştirdiğim isimle geldi bu isimle evde ikamatgah etmiyo görünüyorm sizce ne yapmalıyım aileden kalacak mirasta var ondada eski adım mı geçerli olacak kendi adıma arsa almayı düşünüyorum acaba tapuda ismimle alakali bi sorun yaşar mıyım yada evlenirken yine eski adım mı çıkar cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 • Özgür şahin

  Merhaba annem ile babam 10 yıldan fazladır ayrılar babam alkolik ve ben babamla yaklaşık 5 yıldır yüz yüze görüşmüyorum 19 yaşındayım soyadımı değiştirmek istiyorum annemin soyadına geçmek istiyorum bu haklı bi sebep olabilir mi mahkemede bilmiyorum ve bu durum babama iletilir mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 • merhaba ben ismimi hoş bulmadığım için değiştirmek istiyorum yaşadığımız günlük hayatta bu isim fazla kullanılmıyor pek pozitif bir isim değil kendimi bu isme ait hissetmiyorum 17 yaşındayım ismimden hoşlanmıyorum değiştirmek için ne yapmalıyım

 • fendiye aplak

  ben ismimi degistirmek istiyorum ismim alay konusu oluyor zaten hiç kullanmıyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 • Elvide ALBAYRAK

  Eşimden boşanmak istiyorum ve boşandıktan sonra isim ve soyismimi değiştirmek istiyorum fakat bu değişim olduğu zaman çocuklarımın velayetini alabilirmiyim

 • Elvide ALBAYRAK

  İsim ve soyısmimi değiştirmek için ne yapmam gerekiyo neler gerekli

 • seçil seçil

  Ö.şahin,maalesef ben de o sebepten dava açmıştım ancak red olundu;yeterli gerekçe olmadığından…ayrıca kimliğini çıkarana kadar baban bilemez,sadece nüfus kayıt örneğinde kimlik çıktıktan sonra görünür ..

 • ben adımı şarkıcı olacağım için değiştircem adımı selena koycam soyadımı ne koysam bilmiyorum bana cewap yazarsınız sevinirim ayrıca adımı ve soyadımı yabancı ülkeye gideceğim içinde değiştiriyom

 • Doğan dilmen

  adımı değiştirmeyi cok düşündüm ama cesaret edemedim bu yaşıma kadar adimla hep dalgagectiler hor gördüler kotulediler adim yüzümden basimagelmeyen is kalmadı toplumda değer görmedim hiç sırf adim yüzümden taşımak istemiyorum cok yoruldum sıkıldım usandım alay alınışı olmaktan sanma tak etti ben cok elit bir insanım bu isim bana cok hoyrat cok yobaz kaçıyo ışte 1ton sebep dahada vardan uzun olur diye yazmadım değişir ınş

 • alpasla secginli

  Ben isim soyisim. Degisikliicin mahkeme basvurdum benden iki sahit istediler dilekceye yazdim sahitleri bu sahitler mahkemeye geliyolarmi.lutfen yardimci olun

 • Benim 5 yaşında bir kızmı var, eski eşimden psikiyatrik sorunları ve aldatması gibi nedenlerle, 4 sene önce ayrıldık.Babasını önce iki sene önce gördü, çocukta bir çok travma oluştu, bu sene ikinci bir evlilik yaptım. Ailede herkesin soyadı aynı, yeni eşimi babası biliyor ve biyolojik babası ne arıyor ne soruyor senelerdir. Bu durumda,farklı bir soyadına sahip olmak kızımın psikolojisini bozuyor, soyadını söylediklerinde hayır benim soyadım annemle aynı diye bağırarak tepki veriyor. Bu durumda mahkemeye versem değiştirme şansım olur mu?

 • adimi degistirmek istiyorum cunku bu ismi sevmiyorum

 • merhaba ben bi erkek olarak ismimden hiç hoşlanmıyorum bu isimde sadece bir harf değiştimek istiyorum bu mümkünmü aca

 • mehmet nuri ağırağaç

  adımın 2. ismini yani nuriyi kaldırmak istiyorum

 • Benim oğlum 6 yaşında 2 ismi var birini deyiştirmek istiyoruz bunun için anne baba olarak eşimlemi başvurmamız gerekiyo

 • Benim kardeşim in adı nı ben sevmiyordum aramızda 10 yaş var adını kim sorarsan çınar diyordum sonra herkes çınar dedi dilekçe yazdık ve artık adı çınar…

 • Merhaba,
  Ben adımı değiştirmek istiyorum. Adım kezban olduğu için çok alay konusu oluyor. Şarkılar benzetmeler gibi rencide edici olaylar yaşıyorum. Anlam açısından da güzel bir anlama sahip değil. Halk arasında ‘ seytanin kızı, kötü kadın, yalancı’ gibi anlamlarla da anılıyor ve hitap ediliyor. Adımı örneğin özge yapsam hiç bir tanıdığım bana bu isimle seslenmeyecek. Çoğu samimi olduğum arkadaşım bana doğum günümde felan kezban değilde Kesban yazan hediyeler alıyor. Sadece adımın anlamının değişmesi yeterli benim için. Bu yüzden harf değişikliği yapmak istiyorum. Adımı kezban yerine Kesban yapabilmem mümkün mü. Ne gibi ücret gerekir ve ne kadardır. Bana yardımcı okursanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.

 • Eşimden ayrıldım yeni nüfus cüzdanı çıkarıcam
  Fakat aynı zamanda bekarlık soyadım gülünç ve alay teşkil ediyor soyadımı değiştirmek için ne yapmalıyım yeni kanun çıktımı yani sadece nüfus müdürlüğünde dilekçe ile degişirmi ve kaç gün sürer

 • muhammed ali ertatış

  Adım muhammed ali am arkadaşlarım ve sülalemdeki herkez yakınlarım dahil olmak üzere çocukluğumdan beri bana mehmet ali diye sesleniyorlar.gerçek adımla seslenen biri olduğunda şaşırıyorum ve rahatsız oluyorum.adımı mehmet ali yapmak istiyorum.bu mümkünmü?mümkün ise bana neye mâl olur ve nekadar sürer.

 • Ben soy soyadımı değiştirmek istiyorum alay konusu olmaktan fazlasıyla rahatsızım

 • Ben soy soyadımı değiştirmek istiyorum alay konusu olmaktan fazlasıyla rahatsızım bunun için ne yapmam gerekiyo

 • mehmet çiftçileri

  Slm adım mehmet çiftçiler
  soyadimi ailevi husumet ler den dolayı degistirmek istiyorum
  nasıl olacaktır merden başlamalı
  saygilar

 • ben ismimi fatih yapmamı istiyorum soyadıma uygun uslu felan bişiler var

 • zeynep dede

  Merhaba acilen cevabını bekledigim bir sorunum var yeni bebeğimiz oldu babası isme kendi istediği bir isim daha ekledi ve bu evde sorun oldu eşler birbiriyle konusmuyor bu sebepten isimlerden birini dilekçe vererek değiştirmemi mümkünmü en kısa sürede cevap alabilirmiyim

 • abdullah durput

  durput soy ismimi degitirmek istiyorum çok anlamsiz söylemi anlamasi zor söylerken utanıyorum

 • PEŞKEN KURKUT

  adimi tekın istiyorum

 • Şehriban Bozkurt

  Mrb benim ismimle ilgili sorunum var ve gerek ailem gerek arkadaşlarim hepsi seyma diyor ve ben bu ismimden hoşlanmıyorum dalga meselesi ve bir ortama girince dalga meselesi oluyor.Bu ismi değistirip şeyma ismini yapabilir miyim?

 • Mustafa Börçek

  Merhaba Kemal bey. Adımı ve soyadımı değiştirmek istiyorum. Yurtdışında yaşadığımdan bu işlemi avukat tarafından yapılmasını istiyorum. Konuyla ilgili görüşebilirsek sevinirim.

 • Merhaba,
  Benim sorunum sadece ismimle. Aile ve arkadaş çevremde ismim Sedef olarak kullanılıyor fakat bu ismim nufus cüzdanımda mevcut değil . Nufustaki ismim Fatma’ya ise kulak aşinalığım yok ve bu şekilde hitap edilince tepki verememekteyim ve Sedef ismimin resmi dairelerde ve cüzdanımda da bulunmasını istiyorum. Bu hususta dava açsam ne kadar sürer ve olumlu bir dönüt alır mıyım?

 • kübra dinçer

  Iyi gunler efendim ben ismimi değiştirmek istiyorum asıl adım yeter yani kimlikte yeter ve herkes ismimi Çerkez olduğum için kübra Janset nefin diye biliyor nasıl değiştiriliim

 • Merhabalar benim annem iki kere evlendi onun icin benim soyadim farkli anneminki farkli ben 15 yasindayim soyadimi degistirmek mümkün mü ?

 • fayka mızrak çınar

  Fayka isminin hiç bi manası yok.nüfus memurunun yanlış yazmasi dolayısıyla böyle kalmıştır. İsmimi faika olarak düzeltip yağmur isminin eklenmesini istiyorum..bunun için dava açabilirmiyim.teşekkürler.saygılarımla..

 • Merhaba ben ismimi degistirmek istiyorum ismim sevim aleyna fakat aleynanin güzel bir anlamı yok onun yerine Zehra gibi anlamı güzel bir isim koymak istiyorum sonuçta öbür tarafta ismimizle cagirilacagiz. Ama benim takildigim şey 16 yaşındayım isim degistirmek icin 18 yaşında olmam gerekir mi birde bu işlem ne kadar sürer

 • Ahmet Şamil KÖMOĞ

  Meraba soyadım “kömoğ” soyadım anlamsız ve herkesçe dalga geçiliyor bu bir sebep midir?

 • Kemal bey merhaba benim adim yekbun cok degisik bir isim ve soylenmesi zor ismimi nasil degistirebilirim veya baska bi isim ekleyebilir miyim ?

 • serpil karatas

  mrb ben mahkemeye basvuru yaptım isime ek olarak gerçek adım şeref ben bayan olarak cok zorluk çekiğimi düşündüğüm için etrafımdaki insanların bazı tepkilerinden dolayı böle bi karar aldım mahkeme günü orda isim değişik yapan bir kişi ve ablamın kafamı karıştırmasıyla isim ilavesi değilde tek yeni isim olarak kayıt alındı ama ben sonradan pişman oldum bunun için napabilirim bana acil yardım edebilirmisiniz

 • Ümmügülsüm ertürk

  İyi akşamlar benim kimlikte ismim ümmügülsüm ama genelde havva derler bana ben ismimin kimliktede havva olmasını istiyorum sizce kabul görülürmü? Ve işlemler için nasıl bir yol izlemeliyim?

 • Tevrat Aktaş

  Mrba bnim adım tevrat. Herkes adindan sikayetci bn degilim ama insanlarin bana yahudimisin demeleri zoruma gidiyor.

  Ya benim size soracagim soru su acaba dava acarken gerekli miktar ne kadardir?

  • Sayın Tevrat Aktaş,
   Bu davayı ikametgahınız olan Ankara da açmanız gerekiyor.
   Ankara’dan iletişim kuracağınız bir meslektaşımız dava konusunda gerekli başvuru ve vekalet ücreti konusunda sizi bilgilendirebilir.

 • c.onur Çaldıran

  Benim adım cuma onur Çaldıran. Beni cevrem hep onur olarak biliyor ve birde cuma ismi beni gülünç duruma düşürüyor. Ondan dolayı kimliğimde ki cuma ismini çıkarmak istiyorum ne yapmaliyapmalıyım ayrıca tanık gereklimi
  ve maddi yönden bilgilendirirseniz sevinirim.saygılarımla

 • merhaba ben uzun bir sure önce evi terk ettim ailem yuzunden şimdi onlar ise bu durumu namus meselesi haline getirmiş vaziyette beni tehdit ediyorlar surekli olumle vesaireyle ben isim ve soy ismimi degistirmek istiyorum ve bunu avukata vekalet vermeden nasıl halledebilirim benim durumum yok maddi olarak hemen sonuç alırmıyım bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler simdiden

 • slm ben soyadım hakkında çok sorun yaşıyorum bazen telafuz etmekten kişilerin yanlış anlamasından şikayetçiyim.ailece değiştirmek istiyorum nasıl yapmam gerekiyor

 • haydar can yerşen

  merhaba benim adım haydar can yerşen ben genellikle can ismini kullanıyorum ama kimlikde ilk adım haydar ve bu isimi duyunca milletin aklına ya sopa geliyor ya da haydar dümen geliyor ve bu bir gülünç durumuna geliyor onun için ben haydar ismimi kimlikten kaldırıp sadece can ismimiin kalmasını istiyorum bu mümkün müdür

 • servet çelikkanat

  Kemal bey iyi günler benim ismim servet ama bu isim çoğu illerde bayan ismi olarak kullanılıyor dava açsam değişikliği kabul eder lermi yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

 • Merhaba kemal bey. Adımla çok fazla dalga geçiliyor, küfürlü alaylar ve adımla ilgili çok fazla türkü şarkı vb olduğu için böyle rahatsız ediliyorum. İnsanların hangi biriyle tartışayım hangi birisini susturayım. Çok rahatsız olduğum için dava açmayı düşünüyorum sizce onaylanır mı?

 • batın şahin

  merhhaba benim adım batın şahin ama ben şahin ismini kullnıyorum değişiklik yapıcam batın şahin olcana arda şahin arkadaşlarım batın ismini düşününce aklarına kafayı yarmış biri geliyor

 • Benim adım kimlikte fatma ama ailem fatmanur koymuş ve öyle hitap ediyor ama kimliğe fatma yazdırmışlar. İsim değişikliği başvurusu yapsam geçerli bir neden mi acaba

 • Mrb ben ailemle tamamen bağlarımı kopartmış 26 yasında tek yaşıyan biriyim soyismimi değiştirmek istiyorum ve neler yapmam gerektiğini sölermisiniz efendım

 • fatma boşluk

  Öncelikle merhaba. Ben de kimlikte yazan ismimi değiştirmek istiyorum. Çevremdekiler beni Gamze isminde tanıyorlar Fatma ismini duyunca bana bile garip geliyor. Dilekçe yazsam haklı bulunur, kazanırmıyım ? Ve ne kadar sürer sonuçlanması ? Lütfen cevaplarmısınız. Teşekkürler.

 • Adim mesudiye ve kendimii ilkokuldan beri sude olarak tanıtıyorum insanlara mesudiye ordunun bi ilçesi olarak biliniyor. Adimi resmi islemler disinda sude olarak kullaniyorum ve degistirmek istiyorum uygun mudur ve surekli alay konusu oluyor kimliğimi cikarmaya utanıyorum

 • imhan samagan

  Merhaba benim ismimde soyismimde çok tuhaf ismimi değiştirmek istiyorum her kez beni farkli isimle çağiriyor kimsenin dili donmuyor herkez nasil soyleye biliyorsa oyle soyluyor dalga geçenlerde oluyor ismimin anlamini soruyorlar anlami bile yok çok rahatsiz oluyorum ne yapmam lazim lutfen bana yardimci olun

 • Adım Mukadder bir bayanım ve ismimi sevmiyorum.Hiç sevmedim hep 30 yaş büyük durdu üstümde. Tanımadığım bi insanında dalga geçmesi üzerine adımdan nefret ettim. bu gerekli bir sebep olur mu.?

 • okan Kahraman

  Ben bu yıl üniversiteye basladım. İsmimi sevmiyorum ve edebiyat hocamizinda Okan isminkn eski devirlerde Tanrı olarak bikindigini söyledi ve okulda bana okan denilmesini yasakladı. Bende bu durumdan oldukca rahatsız oluyorum. İsmimi degistirmek istiyorum bu sebep yeterli olurmu ?

 • merhaba ismim paşa türkiye ye 5 yaşında annem tarafından getirildim annem türkiyede nikahsız evlilik yaptı kocası benı nıkahlı eşinin üstüne gösterdi ben normalde gürcistan vatandaşıyım annemın kocası bana kendınce ısım soy ısım verdı kımlık bılgılerım tamamen yanlış ama hayatımı tc kımlığıyle devam ettrıyorum ama diğer kımlık bılgılerım bır bırlerını tutmuyo gercek annemde farklı gercek babamda ne yapmam gerekir teşekkürler

 • Mükerrem Arif cartı

  Kemal bey soy ismimi sildirmek istiyorum sebeb Gülünç ve anlaşılamaması neler gerekli neler yapmam gerekir

 • Benim adim dursune ama ben bu ismi soylemeye utaniyorum herkes beni duru diye bilio haziranda ewlenicem bu ay icinde dava acsam hazirana kadar sonuclanirmi acaba

 • Kezban öztürk

  Meraba ben ismimi degistirmek istiyorum ismim son zamanlar da dalga konusunda çok kullanılıyor ve çok rencide oluyorum mahkemeye başvursam isim degisikligi hak gorulur mu cunku isim degisikligi cok zor lütfen cevap verin…

 • Merhaba, adim Sakir ve adimdan rahatsiz oluyorum. Her ortamda dalga geciliyor ve ciddiyetim kalmiyor. 2. isim ekletmek istiyorum. Nereye basvurmam gerek? Ne yapmam gerektigini bilmiyorum yardimci olur musunuz?

 • Merhaba benim 20 gunluk bir oglum var adini daha hic dusunemeden koyduk degistirmek istiyoruz degistirirlermi

 • merhaba adımı değiştirmek istiyordum mahkemeye başvurdum gün verildi davaya katıldım duruşma karara çıktı ve 15 günlük temyiz süresini beklememi istediler duruşma gününden bu güne 1 ayı aşkın süre geçti ve halâ nüfus müdürlüğünde eski ismim görülmekte memurlara sorduğumda aldığım cevap sadece ; mahkeme bize yazı gönderiyor ona istinaden güncelliyoruz. bu ve ne zaman güncellenir acaba mahkeme kaleminden duruşma tutanağı alsam işe yarar mı acaba? şimdiden teşekkür ederim..

 • merhaba çok marjinal bi ismim vardı yaşım 18i görür görmez koştum adliyenin kapısına :) başvurdum gün verildi davaya katıldım duruşma karara çıktı ve 15 günlük temyiz süresini beklememi istediler duruşma gününden bu güne 1 ayı aşkın süre geçti ve halâ nüfus müdürlüğünde eski ismim görülmekte memurlara sorduğumda aldığım cevap sadece ; mahkeme bize yazı gönderiyor ona istinaden güncelliyoruz. bu ve ne zaman güncellenir acaba mahkeme kaleminden duruşma tutanağı alsam işe yarar mı? 1 yıl bekledim bu formaliteleri saçma sapan nedenini bilmeden bekliyorum bana yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkür ederim..

 • Slm benim klzlm yedi aylk adl fikriye esim koydu herkez dalga gecmeye basladl bizde esimle hiranur diye koymak istiyoruz simdi cevremizde hiranur diyor bunun icin mahkemeyemi gitmem gerekli nufus mudurluyunemi

 • Göbek adımı sildirmek istiyorum, günlük hayatta ve yurtdışı işlerinde (orada göbek adı yok, ilk ad orta ad var ve Ali ilk ad kabul edilip öyle hitap ediliyor hep) sorun oluyor. Gerçek adımın Zafer olduğunu belirgin kılmak için A. Zafer yazıyorum, bu defa bilgisayar kayıtlarında hep sorun oluyor. Ayrıca alevi de değilim. Adım Zafer ve öyle hitap edilmek istiyorum.
  Mahkeme zorluk çıkarır mı? benim durumum için de mutlaka şahit gerekir mi? ne yapmalıyım?
  teşekkür ederim.

 • avukat bey benim sorunum rusyada is kuruyordum bir adam yuzunden oyuna geldim deport oldum 5 yıl deport kalkmıyor havalimanı sistemi isim soy isim değisikliginde gormuyor isim soy isim degismek istiyorum

 • Sudenur Yılmaz

  Merhaba,
  Ben Sudenur ismindeyim ama herkes bana Nur diyor.Bense ismimi Nur Elsa yapmak istiyorum.12 yaşındayım.Bu konuda ne yapabilirim?

 • Merhaba benim 1 yasinda ogullarim var ikiz isim karmasasi cok yasadik dogmadan once benim ailemde esimin aileside cok fazla karisti ve ben istedigim ismi bile koyamadim cocuklarima kayra ismi zaten esimin kuzeninde var yinede koydurdular cok rahatsizim hem tanri ismi yok kiz ismi deyip daha cok psikolijimi de bozuyolar.degistirmek istiyoruz mumkunmu ve maliyet nekadar olur nasil bi yol izlememiz gerekir .tesekkurler simdidenn

 • Iyi gunler kemal bey benim 1aylik oglum var 2 ismi var birini degistirmek istiyoruz bu mahkeme de uygun görulurmu?

 • senem yılmaz

  Benim adım senem ismim put anlamına gelir ailem bunun anlamını bilmiyordu şimdi değiştiricez avukat için ne kadar para vermemiz gerekir cevaplarsanız çok sevinirim

 • Benim ismim ayşe ve her girdiğim ortamda iş yerinde aile içinde çok ayşe olması beni çok rahatsız ediyor . Ayşe diye seslenildiğinde hangimiz diye düşünmekten çok sıkıldım . Nisan ayı doğumluyum ve ismimin nisan olarak değişmesini istiyorum. Bu yeterli bi gerekçemi. Teşekkürler…

 • Kiymet Camci / Anna Camci

  Merhaba iyi günler
  Ben almanyada yasiyan Hristiyan bayanim ve cifte vatandasim. Benim adim Kiymet,ken
  Anna ismini Alman kanunlarina göre resmen bu ismi aldim fakat Türkiyede halen Kiymet olarak
  geciyor. ya Kiymeti sildirme yada Anna,yi ilave yaptirmak istiyorum buna karsi ne yapmam gerekiyor
  kolay olurmu bana bu konuda yardimci olur aydinlatirsaniz simdiden Tesekkürler Saygilarimla!!!

 • Ben isim degistirmek istiyorum.cunku ismimi sevmiyorum.nasil bir yol izlemem gerek

 • DÖNÜŞ AYDOĞAN

  merhaba Avukat bey benim ismim dönüş ama çevremde 15 yıldır esra diye anılıyorum bunu kimlikte düzelttirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor ?

 • Ben ogluma osman aras ismini vermistim fakat babamla ciddi kavga ettik ben aras I sildirmek istiyorum nspmam gerekir yardimci olurmusunuz

 • Merhaba, biz aile olarak (eşim, ben ve 3 çocuklarım) Avustralya da ismimizi değiştirdik. Bu değişikliği Türkiye Cumhuriyeti taniyormu? Tanimiyorsa, tek dava yoksa 5 ayrı dava mı gerekiyor?

 • Merhaba ben soy ismimi değiştirmek istiyorum ben im soy ismim helvacı babamınki özer annemle babamın ikahı yok ama babam inkini almak istiyorum ne yaparsak soy ismim özer olur

 • Merhaba benim adim kimlikte turcen ve ben tugce yazdirmak istiyorum ismimi kimse soyleyemiyo ve hep tuncer diye dalga gecildi isim benm piskolojimi bozuyo acaba sahit gerekir mi ve ucret nekadar olur lutfen acil cevap adimdan nefret ettim

 • s.a mrb ben ismimi ve soy ismimi degistirmek istiyorum gecerli sebebim ise Yasim geldi bir yuva kurmak istiyorum ve babamdan dolayi bu önume engeller cikiyo iste bunun oglu gibisinden kurtdan kuzu dogarmi gibi laflardan dolayi babamla annem yillar once ayrildilar icki asiri sekilde ictigi icin ve simdi ickicinin oglu sarhosun oglu gibi sozlerden dolayi bu yuzden ben ismimi ve soy ismimi degistirmk istiyorum degistire bilme imkanim varmi acaba yardimci olursaniz sewinirim.

 • Herkese
  Merhabalar;
  Şimdi ben bir aşiret cocuğuyum benim sülalemde ayni benim ismimden ayni benim soyismimden üç dört kişi daha var.Hata anemizin ismleri ayni olan arkadasimda var.ben bu ad ve soy ad diyer kisilerle ayni olduğu icin çok sikinti cekiyorum adresle ilgili olsun haciz olsun posta irtibati olsun vs.mahkeme kararariyla soy ismimi degistirmem mumkunmu acaba….veya nasil bir basvuru yapmam lazim arkadaslar.fikirlerinizi bekliyorum tesekurler…Herkese..

 • Merhaba benim adım Onurkaan. Çevremde hrkes bana Den diyor ve bende ismimi değiştirmek istiyorum. Soyadım da beni gülünç duruma düşürüyor onu da değiştirip Lovi yapmak istiyorum bu mümkün mü önerilerinizi bekliyorum.

 • Ailede 3 kişinin adı soyadı aynı. Ve soyisim yanlış yazılmış nufus memuru tarafından. Meslek hayatında problem oluyor. Ayrıca türkçe harfler problem yaşatıyor uluslararası işlemlerde. Soyad değiştirmek istiyorum. Ne yapayım?

 • Avşin Saçmalı

  benim adım Avşin SAÇMALI ismimle soyadımın değişmesini istiyorum mahkemeye başvursam ve değiştirsem acaba banka veya resmi işlerde bi problem olurmu Avukat bey

 • Melike Özmen

  Merhaba ; kemal bey ben 18 yaşındayım benim ilk soy ismim annemin ustuneydi sonra babamın soy adına geçtim ama ben babam la görüşmuyorum bu yüzden soyadımi degistirmek istiyorum adımı da sevmiyorum degistirmek için dava açsam ve kabul edilse yeni ismimi ve soy adımı ailem yine öğrene bilecekmi yoksa gizli kalabiliyor mu ?

 • slm Kemal bey soy adımı degiştirmek istiyorum hiç bir dine inan mıyorum aist olduğum için soy adım yılmaz nesin olarak degiştirmek istiyorum mahkemeye versek değişrmi ? tşk ler iyi günler

 • II aksamlar bir sorum olacakti BN 18 yasndaym babya qerek duymadan ismimi deqstrblr mym? Ailm bana Tuğçe der ama kmlikte fatma ve bu ismi kllnmyrm ne yapblrm yardmci olun lutfen…

 • Merhaba Kemal Bey benim adım kimlikte Kadriye ama çevremdekiler Miray demeyi tercih ediyorlar. 28 ocakta 18 olacagım. Henüz yaşım 17 olduğundan dolayı davayı kendim açamıyorum. Ailem acmak istiyorlar ama nasıl yapacaklarını ve nasıl dilekçe yazacaklarını bilmiyorlar internette de bir örnek bulamadık ayrıca da annem ile babam birlikte yaşıyorlar fakat davayı sadece annem açsa yeterli olur mu babama da gerek var mı? Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim :)

 • Benim 2 tane ismim var ve ben 1 tanesini sildirmek istiyorum çünkü herkes yanlış anlıyo ve söylemesi zor bir isim sizce bu gerekli bir sebep olur mu ?

 • Fuat mazlum eren

  Merhaba kemal bey ben ismimi degiştirmek istiyorum acaba yardımcı olabilirmisiniz

 • Merhaba
  Benim annem ve babam ayrıldılar. Benim velayetim annemde ve ben 17 yaşındayım. Babamın soyadını kullanmak istemiyorum. Annemin soyadini almak için yukarda belirttiğiniz maddeler dışında başka bir şey yapmam gerekir mi? Yoksa bu konuyu mahkemeye taşımadan da halledebilir miyim?

 • Merhaba ben evlendim ayrıldım oglum ismini soy ismini degistirmek istiyorum nasıl degistiririm vekaletnamesi bende yardımci olursaniz sevinirim saygılarımla iyi günler

 • merhaba kemal bey Beni Psikolojik olarak Etkileyen Kimliğimde ki nufusa kayıtlı olduğu il ve ilçe yıllar önce babam yazışmalar zor olduğundan istanbul a taşımış 18 yaşından küçük olduğum için otomatik olarak benim de değişti ben bunu düzeltmek istiyorum ama nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Lütfn Bir Fikir Verin Mahkeme İle Olabileceğini Düşünüyorum.

 • Merhaba Kemal bey, Benim kimlikteki ismim İlker fakat ben bu isimden çok farklı bir isimle tanınıyorum. Bu yüzden de sıkıntılar çekiyorum, arkadaşlarım kargoyla bir şey yolladığın da ilker ismine değil de o isme yolluyorlar ve baya bir karışıklık zorluk oluyor, bir de benim annemle baba ayrı ben babanın soy adını taşımak istemiyorum ikisiyle de kalmıyorum sonuçta buradan detaylı bir şekilde anlatamıyorum ama kısacası İsmimi ve soyadımı değiştirmek istiyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

 • İyi akşamlar benim oğlumun adı orhan efe alımcı.oğlum 7yaşında ve orhan ismini hiç sevmiyor.doğduğunda ölen dayısının ismini koydu kaynanam.doğduğundan beri hep ağlıyor bu yüzdenmi acaba diyorm. İsmini değiştirebilmek mümkün olurmu iyi akşamlar

 • Merhaba, esim turk vatandasi degil, yasal olarak sadece kizlik soyadimi kullanabilmem mumkun mu? Esimin soyadi onun babasinin ismi ve su anda kendi soyadim dahil 3 kelimeden olusan bir soyadim var, 1 kelime kendi turk soyadim ve son iki kelime de esimin babasinin ismi. Bu durumdan mahkemeye dava acmadan kurtulabilmem mumkun mu?

 • Merhaba ben sorunlu evlilik sonucu bosanmis yalniz yasiyan bir insanim ve 2 sene icinde cesitli yollarla eski esim isyerimi buluyo ve hayatimi idame ettirrmiyorum bu ismimi degistirmeme bir gerekce oluyormu dava da bilgilendirirseniz sevinirim

 • merhaba ben ismimi anlamından dolayı ve ileriki hayatımda bu isimle tanınmak istemediğimden dolayı değiştirmek istiyorum.benim merak ettiğim ise bu davayı açarken veya her hangi bi durumda para ödeyecek miyiz?

 • Mrb bn ismimin psikolojik acisindan beni cok etkiledigini dusunuyorum vee bu nedenle psikolog doktora bile gittim sevemiyorum ismimi barisik degilim kendimle bu yuzden cok sevdigim ıraz ismini kullanmak istiyorum kendimi bu isimle cok mutlu hissediyorum acaba degistirirler mi lutfen cvpsiz birakmayin beni

 • isim değiştirmeyi 16 yaşında değiştirebilirmiyiz ?

 • Kızimin iki ismi var bir tanesini sildirmek istiysoruz bunun icin islem aşamaları aynımıdir acaba

 • İsmimi sevmiyorum degistirmek istiyorum yardimci olabilirimisiniz

 • Benim ilk ismim Ahmet 16 yaşında ölen dayimin ismi , Hamza ise dedemin ismi. Ve uzun zamandır kendimi Bora olarak tanıtıyorum. Herkes bana Bora diyor. İsmimi Ahmet Hamza yerine Bora olarak degistirmek istiyorum sizde devam kabul görür mü?
  Saygılar

 • Merhaba benim adım ve soyadım birbirine çok benzer olduğu için rahatsız ediyor. Annem dedelerin akraba vs filan bana Buse diye hitap ederler küçüklüğümdn beri bu nedenle sadece ismimi değiştirebilir miyim acaba çok teşekkür ederim şimdiden..

 • Benim adim ali ama ailmemdede ali var biraz resmi islerde falan karisikliklar oluyor ismimi aykut olmasini istiyorum devistirebilirmiyim bi sıkıntı olurmu Teşekkürler..

 • Benim soyadım ibrahim ve soyadımın isim olması bir çok yerde sorun yaşamaktayım mesela bir yere gittiğimde ibrahim soyad mı olur veya soyadınız mı ibrahim veya farklı bir ülke vatandaşı mısın diyen var bu yüzden soyadımı değiştirmek istiyorum bu geçerli bir sebep mi
  Teşekkürler

 • Bir hafta önce bir kizim dünyaya geldi ismini koydum üç gün oldu kimliği alalı ismine bi isim daha eklemek istiyorum böyle bir hakkım varmi iyi çalışmalar

 • Merhaba ben soyadimi degistirmek istiyorum da annem babam ayri olma sebebinden ben annemin soyadini kullanmak istiyorum da bu mümkün mudur yani davayi acsam degistirme imkanim nedir teşekkür ederim

 • Ben ismimi değişmek istiyorum yapmam gerekenleri sırayla yazabilirsiniz acaba

 • Kemal bey Merhabalar
  Benden önce erkek kardeşim oluyor
  İsmini Fuat koyuyorlar 5 aylık ken ölüyor ve ben doğarken onun ismini bana koyuyorlar
  Ben ismimi değiştirmek istiyorum bana yardımcı ola bilirmisiniz acaba
  İyi akşamlar

 • İyi günler ben adımı değiştirmek istiyorum adım esime etrafimda oldukça sık görülen ve aynı zamanda dalga da geçiyorlar eşime eşim diyorlar ben ismini esin yapmak istiyorum bu konuda sizden yapmam gereken şeyleri duymak istiyorum

 • Merhaba benim iki ismim var ve sürekli iki isimle seslendikleri için rahatsız oluyorum acaba ismimi değiştirebilir miyim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Ve ikinci soruma gelince ben ailemin soyadını taşımak istemiyorum bana utanç verıyor bunca yıl bana annelik babalık yapmadılar bir karınca kadar değerim yok dersem inanırmısınız Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen ve mahkemeye başvursam kabul etmezler bizimkiler acaba bana bu konuda yardım edebilir misiniz acaba nasıl ücret karşılamam gerekiyor üçreti ne kadar olur

 • Ben ismimi değiştirmek istiyorum .ama tek sebebi ismimi sevmemem.bu geçerli bir sebep olur mu?

 • Benim soyismim baya komik ve çevredekiler benimle dalga geçiyo çok rahatsız oluyorum üstelik 1 sene sonra üniversite okuyacağım ister istemez çekiniyorum mesela en çok yaşadığım durum yeni hocalarımla tanışırken söylemek zorunda kalıyorum ve vu beni gerçekten çok rahatsız ediyor lütfen bana ne yapmam gerektiği şeyleri söylermisiniz :(

 • Merhaba kemal bey.kimlikte adım Saniye olarak geçiyor ama herkes derya olarak biliyor ve ben bunu resmi hayatima da geçsin istiyorum ve bu isimden büyük bir rahatsızlık duyuyorum beni olumsuz şekild e etkiliyor hastane yada başka yerlere çağrıldığı zaman.bunun için ne yapman gerekiyor.tesekkut ederim.

 • ii gunler benim adimin yanina bir isim daha ekletmek istiyorum ve bu ismimi sosyal hayata kulaniyor ayrica soy ismimde ailece yanlislik var ikisi ayni anda degisebilirmi soy ismim toplumda ayricalik yaratacak cinsten bisey 1 harf yanlis olmasimdan dolayi onuda duzeltmem lazim tek dava olarak gorulebilirmi bu surec

 • Ben yeni evlendim ama kendi soyadımı kullanmak istiyorum sadece kendi soyadımı ne yapabilirim acaba

 • Adımdan dolayı utanıyorum doğru dürüst halk arasına giremiyorum sırf adımdan dolayı okul okumadım bu isimden utanıyorum ben değiştirmek istiyorum Zafer de olabilir yeterki bas harfini değiştirelim yardımcı olsanız çok sevinirim bide mahkeme gerekiyormu gerekiyorsa ne kadar zaman sürüyor bunları da ogrenebilirmiyim

 • Merhabalar İki isim degistirmek mumkunmu

 • İyi günler kimlikte isim kullanan bir kişi üniversiteden mezun olduktan sonra bir ismi kimlikten sildirmek istiyor ve farzedelim ki sildirdi. Aldığı diplomada iki isim olacak bu herhangi bir şekilde almış olduğu diplomayı ve yapmış olduğu resmi işlemleri etkiler mi ? Saygılarimla teşekkür ederim şimdiden

 • İyi günler ,
  Avukat bey soyadım Deve ben soyadımdan çoğu ortamda sıkıntı yaşıyorum , soyadımı Deveci yapmam için neler yapmam lazım mahkemeyi kazanır mıyım bilgi verir misiniz

 • merhabalar avukat bey benim annemden dolayı isim ve soyisim değişikliğine ihtiyarcım var. ben yetiştirme yurdunda büyüyen bir şahısım. annem hayatımda tehtit unsuru. sizce bu gecerli bi neden sayıla bilir mi.

 • Merhaba benim iki yaşında oğlum var. İsmi ebubekir gazi isminin ebubekir olmasından dolayı sürekli eşimle tartisiyoruz. Çocuğumun isminin değişmesi mumkun mudur. Mesela yavuz bekir gazi olmasi gibi. Yardiminiz için şimdiden teşekkür ederim

 • merhabalar ben ismimi degistirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor birde degistirken nekadar ucret odemem gerekiyor bunlari ogrenmek istoyorum bana yardimci olurmusunuz lutfen

Lütfen Yorum Yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır
Top