Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler


Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler
Title: Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler
Reviewed by Av. Kemal Şener on Aug 18
Rating: 5.0
Summary: Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler

Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler: Kişinin Adı ve Soyadı toplumdaki bireyleri birbirinden ayırmaya yaradığı için, genel kural kişinin adını ve soyadını istediği şekilde ve istediği zaman değiştirememesidir. Fakat bu genel kuralın sıkı sıkıya uygulanması, gerek toplumda karışıklık doğurması, gerekse kişilik haklarına saygısızlık olacağı için, Medeni Kanunumuz, bazı özel durumlar ve koşullar dahilinde kişinin ad ve soyadının değiştirilmesine izin vermektedir.

Medeni Kanun’un izin verdiği koşullarda kişiler ;

 1. Ad ve Soyadını değiştirebilecek
 2. Yeni bir ad alabilecek, kullandığı ada başkaca bir ekleme yapabilecek veya çıkarabilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus , ad ve soyadın değiştirilmesi ile, ad ve soyadın düzeltilmesi davaları arasındaki farktır. Ad ve soyadın değiştirilmesi davasında, kişi tamamen yeni bir ad veya soyada kavuşurken, düzeltme davasında Örneğin, kişinin aslında Ahmet olması gereken adı yanlışlıkla Ahmed olarak yazıldığından bahisle, doğrusu olan Ahmet’e çevrilmesidir.

Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler;

Ad ve Soyadın Değiştirilmesi Aşağıdaki Şartlara Bağlıdır

A. Ad Soyad Değişikliği İçin Haklı Bir Sebebin Varlığı

Medeni Kanun ad ve soyad değişikliği için “haklı bir sebep” olması gerektiğini belirtmiş fakat hangi sebeplerin haklı sebep olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtmemiştir. Bu yüzden ad ve soyad değişikliği için dava açarken haklı sebep olarak Nüfus Kanunu’nun 21. Maddesi ve Soyadı Kanunu’nun 3. Maddeleri göz önünde bulundurulacaktır. Bu maddeleri incelediğimizde;

 1. Milli kültüre,
 2. Örf ve adetlere uygun olmayan,
 3. Gülünç ve çirkin anlamları olan
 4. Kişisel ilişkilerde veya meslek ve sanatın icrasında yanlış anlamalar doğurabilecek hususlar haklı sebep olarak sayılacaktır.

Yukarıda sayılanların dışında, özellikle ad (isim) değişikliği davaları için uygulamada ayrıca kullanılan haklı sebep ise, kişinin gerek sosyal, gerekse iş çevresinde kimlikte yazan isimden başkaca bir isimle tanınması, kimlikte yazan ismini sadece resmi işlemlerinde mecburiyet dolayısı ile kullanmasıdır.

B. Ad ve Soyad Değiştirmek İçin Mahkemeye Başvuru Yapılması

Medeni Kanun ve Nüfus Kanunu gereğince ad ve soyadın değiştirilmesini talep hakkı ad ve soyadın sahibine aittir. Talep hakkı olan kişi bu başvuruyu bizzat kendisi yapabileceği gibi Avukat marifetiyle de yapabilir. Ad ve soyad değiştirme davaları sadece 1 defa açılabileceği için yapılacak başvurunun, hazırlanacak dilekçenin dikkatli yapılması gereklidir. Evli kadınlar, evlilik devam ettiği sürece soyadı değiştirme davası açamazlar.

C. Ad ve Soyad Değiştirmek İçin Hangi Mahkemeye Başvurmak Gerekir

Adını veya soyadını değiştirmek isteyen kişi, bizzat kendisi veya bir Avukat marifetiyle, yerleşim yeri (ikametgah) Asliye Hukuk mahkemesine bir dilekçe ile başvuru yapar. Ad ve Soyadı değiştirilmesi davası görülürken;

 1. Cumhuriyet Savcısı
 2. Nüfus Müdürü veya nüfus memuru hazır bulunur.
 3. Ad ve soyadı değişmesi kişisel durumları etkilemeyecektir. Kişi erkek ise erkek, kadın ise kadın, bekar ise bekar olmaya devam edecektir.
 4. Ad ve soyad değiştiğinde , Hakim, bu değişikliği yerel gazetede ilan ettirir ve nüfus müdürlüğüne bildirir.
 5. Kocanın soyadı değiştiğinde, evlilik birliği içerisindeki kadının, küçük çocukların ve evlatlığın soyadı da değişecektir.

D. Adın ve Soyadın Değişmesine İtiraz Edilmesi

Ad veya soyad değişimi nedeniyle zarar gören kişiler var ise, bu değişikliğin öğrenilmesinden itibaren 1 yıl içerisinde ad ve soyad değişikliğine dair kararın kaldırılmasını talep edebilir.

E. İsim Değiştirme davası için 2 adet tanık gereklidir.

 1. Tanıkların ad soyad T.C kimlik no ve adreslerinin belirtilmesi gerekir.
 2. Tanıklardan en az bir tanesinin (aile dışından) iş arkadaşı veya sosyal yaşantısından arkadaşı olması faydalıdır.

F. İsim Değiştirme Dava Süresi :

 1. Mahkeme yoğunluğuna göre 2-4 ay arasında

G. İsim Değiştirme İçin Vekaletname Çıkarırken Dikkat Edilecek Hususlar :

 1. Vekaletname çıkarılırken (Nüfus davaları açmaya, isim , soyisim değiştirmek için dava açmaya) şeklinde ibarenin MUTLAKA eklenmesi gereklidir.

H. Vekaletname Bilgileri :

Av. Kemal ŞENER

Adres : Sinanpaşa Mahallesi Hasfırın Caddesi Vidin İş Merkezi K.4 D.41 Beşiktaş İstanbul
Vergi Dairesi : Beşiktaş Vergi Dairesi
Vergi No : 21716130348 (T.C. kimlik no)
Baro : İstanbul Barosu
Baro Sicil No : 26329

Av.Kemal ŞENER

Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler ile Benzer Yazılar:

18 Ağustos 2013 Saat : 1:00

“Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler” için 109 Yorum

 1. Erol Birlik diyor ki:

  Benim adım Erol, fakat ailemde ve arkadaşlarım arasında bir çok erol isminde kişi var. Ben Erol isminin yanına birde Demir koydurmayı düşünüyorum yani Erol Demir olmasını istiyorum. Bunun sebebi uzun zamandır kendimi Demir olarak tanıtıyorum ve artık çevrem Erol yerine bana Demir diyor. Ama asıl ismimi de sildirmek istemiyorum. Bu geçerli bir sebep olur mu? Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor. Davayı kazanabilir miyim? Teşekkür ederim.

  • kemalsener diyor ki:

   Erol Bey,
   Çevrenizin sizi Demir ismi ile tanıması isim ekletme için haklı bir neden olarak kabul edilecektir. Bunun yanında aile birden çok Erol isminin olması, (bu kişiler aynı zamanda sizinle aynı soyadını taşıyor ise) karışıklığa neden olacağı tartışmasızdır.
   Bu nedenlerle isim ekletme davası açılabilir. Bir Avukat’tan hukuki yardım almanızı öneririz.
   Saygılarımızla

 2. Erdinç Kahraman diyor ki:

  İyi Günler ,
  Bir sorunum var. Babamın 2. bir evliliği var ve üvey annem benimle ilgili devamlı olarak babama gerçekte var olmayan şeyler anlatıyor . Ben kendileri ile yaşamıyorum ama görüştüğümüz zamanlarda da babam ile hep kavga ediyoruz. Beni hırsızlık , sahtekarlık ve benzeri bir çok şey ile suçluyor. Artık kendisi ile ilişkimiz kopma noktasında ve ben babamın soyadını taşımak istemiyorum çünkü benden utandığını ve onun soyadını taşıyan birinin benim gibi olmaması gerektiğini söylüyor . Böyle bir dava açsam kabul edilir mi ve kabul olması için yapmam gereken nedir ?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler

 3. yeldu memduh diyor ki:

  isim degiştirirken sahit olmasa yinede dava görülür mü

  • kemalsener diyor ki:

   İsim Değiştirme davalarında çok açık bir şekilde yanlış anlamaya neden olacak isimlerde örneğin, bir bayanın isminin Ahmet olması gibi… durumlarda şahit gerekmeyebilir, fakat uygulamada 2 adet şahit mahkemeler tarafından talep edilmektedir.

 4. Mustafa Tembel diyor ki:

  öncelikle iyi çalışmalar.. soyismim ‘tembel’ görüldüğü üzere . ben dava açıp soyismimi değiştirmek istiyorum bu asli hukuk mahkemeleri baya bi kollara ayrılıyor bunu bulunduğumuz ilin adliyesine başvurarak mı yapıyoruz ? Ayrıca mahkemeye verdiğimiz veya vereceğimiz bi dilekçe örneğiniz var mı ? dilekçe ye şahitlerin de isimlerini yazıyor muyuz ? soyisim değişikliği için haklı sebep olarak bir kaç tane mi yazmak gerekir yoksa bir tanesi mahkeme için yeterli olur mu ? şimdiden teşekkür ederim…

 5. aslı sağlam kaya diyor ki:

  kemal bey
  ben bundan 5 ay önce evlendim ve iki soyadı kullanıyorum.
  kızlık soyadımı artık kullanmak istemiyorum. biraz araştırdım sanırım dava açmam gerekiyormuş.
  bu dava için nasıl bir dilekçe yazmam gerekli ve bu davayı nereye açmalıyım.
  teşekkür ederim.

  • kemalsener diyor ki:

   Aslı Hanım,
   Bu davayı ikametgahınız olan yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde açacaksınız. İleride hak kaybı yaşamamanız için bir Avukat’tan hukuki yardım almanızı öneririz.
   Saygılar

 6. Deniz kaplan diyor ki:

  Iyi günler kolay gelsin. Ben ismime bi ek isim daha eklemek istiyorum yani; deniz beyazıt olarak.. Biliyorsunuz deniz isminde bayan da var o yüzden rahatsızlık duyuyorum ve sıkıntılar la da oldu.mahkeme bu sebebe dayanarak ek isim eklemeye izin verir mi, bu tur davalarda hep iki tane şahit bulundurmamız mecburi midir. Teşekkürler

 7. fadime aktas diyor ki:

  Merhaba benim adim fadime fakat cevremdeki herkes melis tanem olarak biliyor ve bu yaklasik 20 yildir boyle fakat kimligimdede bunu vormek istiyorum yasal islemlerde olsukca problem yasiyorum . Mahkemeye nasil bir dilekce yazmamiz gerekmekte bunun hir ornefini verebilirmiskniz ve ne kadar sure icinde aonuc aliyoruz. 6 ay sonra dugunum var bu surece kadar bunu yapabilirmiyim

 8. osman osmanoğulları diyor ki:

  merhaba ismim malum çok degiştirmek istiyorum değiştirebilirmiyim. birde lise diplomamı yenı aldım ve martta sınawa gırcem diplomada bu isim yazıo ismim değişirse bir sorun teşkil edermi ? lütfen yardım

 9. Necati Samet GÜNERKAN diyor ki:

  Merhabalar Üstad. Samet Allah(c.c.) sıfatlarından biridir ve anlamı “hiçbir şeye muhtaç olmayan” demektir. Bu yüzden bu ismin ağırlığını taşıyamıyorum bana ağır geliyor. Normalde AbdulSamet veya Abdussamet olarak kullanılması dışında bu ismin insanlarda kullanılması uygun değil. Necati de eski bir isim ve dedemin ismi ve herkes beni Samet olarak tanıyor kimse Necati’yi kullanmıyor ve ben de kullanmıyorum. Şu anda ailem ve arkadaşlarım dahil herkes beni Onur Kaan olarak biliyor. Mahkemeye başvuru yapsam Onur Kaan olarak değiştirebilir miyim problem çıkar mı sizce? 2 şahitle başvuru yapmak gerekiyormuş sanırım acaba dilekçe vermek ve bu işlemlerin maliyeti aşağı yukarı ne olur yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. 89 doğumluyum..

 10. selammetin ilhan diyor ki:

  slm Avukat Bey yıl tasıdığım ismim selamettin yeni aldığım kimlik sonucu selammettin değişti. diplomam resmi kurumlarda sorun yaşıyorum .nüfüs müdurlüğü dava acmam gerektiğini soyledi ama bu onların hatası ne yapabilirim

  • kemalsener diyor ki:

   Normalde nüfus kaydında Selamettin olarak görünüyor fakat çıkarılan kimlikte yazım hatası yapıldı ise, nüfus müdürlüğü dava açılmaksızın bu drumu değiştirmek zorundadır.
   Saygılarımızla

 11. Durak aktag diyor ki:

  Selamun Aleykum ben 21 yasımdayım ve ısmım durak bunun için öncelıkle ne yapmam gerekır ısım degıstırmem mumkunmu mumkunse ne kadar bır ucretı olur ve ne kadar zaman ıcınde degısır yardımcı olursanız sevınırım .

  • kemalsener diyor ki:

   Merhabalar,
   İsminizin değişmesi mümkündür. Bu konuda bir Avukata vekalet vermenizi tavsiye ederiz.
   isim değiştirme davaları yaklaşık 3-4 ay sürmektedir.
   Ücret konusunda ofisimizle iletişime geçtiğiniz takdirde sizi bilgilendirebiliriz.
   saygılarımızla

 12. Şaziyenur Pınar diyor ki:

  Sayın avukat bey ben Gaziantep’te adalet meslek lisesi öğrencisiyim küçüklüğümden beri adımı değiştirmeyi istiyorum arkadaşlarım adım Şaziyenur olmasina ragmen ısrarla Şaziye diyorlar babaannemin ismidir yalnız ben bu isimden çok rahatsız oluyorum uygun bi deyimle koca karı ismi olduğunu söylüyor arkadaşlarım zaten genelde herkes bana soy adım olan Pınar la hitap ediyorlar adımı değiştirmeyi düşünüyorum annemle babam ayrı velayetim annemde ama 18 yaşını doldurmama 8 ay var mahkemeye başvuruda bulunsam babam kesinlille imza atmaz 18 yaşını doldurmadan annemin velayet imzasıyla bu davayı açabilir miyim yoksa babamın imzası da gerekiyor mu?

 13. Ali Yabanci diyor ki:

  Merhabalar.
  Benim adım soyadım Valeri IABANJI, 4 sene önce Türk vatandaşlığına başvuruda bulunduğumda Çemberlitaş Nüfüs Müdürlüğünde ismimi ve soyismimi Türkçe olamasını gerektiğini söylediler. Bende Ali YABANCI olarak yazdım. 1 sene sonra Türk vatandaşlığına kabul edildim ve adım soyadım Ali YABANCI.
  Evliliğimi yurt dışında Valeri IABANJI olarak yaptım, ve Türkiyeye geldiğimizde benim evliliğimi kabul etmediler ve geçerli saymadılar. Tekrar yurdışına dönüp Büyükelçiliğe başvuruda bulundum. Görüşmeler ve değerlendirmeler 6 ay sürdü ve sonuçta eşimi türkiyeye getirip Nüfüs Kayıt Müdürlüğünden Türk Evlilik Cuzdanını verdiler. Eğer Türkiyede evlenseydik yurt dışına çıktığımızda memleketimde beni Ali Yabancı olarak tanımazlar ve bilmezler, doğal olarak evliliğimiz de geçerli olmazdı. Bununla bitmiyor, çocuğum doğduğunda doğum belgesinde çocuğun babası Ali YABANCI olarak yazılacak, yurt dışına (memleketime ) çıktığımızda yine sorunla karşılaşacağım.
  Nüfüs kayıt Belgemde Ali YABANCI ve Valeri IABANJI aynı kişi olduğumu belirtiliyor.
  İsimi ve soyismimi mahkemeye başvurarak tekrar Valeri IABANJI olarak değiştirmek iştiyorum. Bunu yapmam mümkün mü?
  Çocuğum doüduğunda doğum belgesine babası Valeri IABANJI nüfüs müdürlüğünde yazarlar mı ?

 14. öykü kösem diyor ki:

  merhaba ben evlendikten sonra maaş bordrolarında soy adım hala kızlık soy adım olarak görünüyor. fakat internet üzerinden tc ile sigorta günümü sorgulamak istediğimde ise eşimin soy adı ile ekranda çıkıyor. bunun maaş bordrolarında doğru görünmesi için vergi dairesinden de ayrıca mı işlem yapmak gerekiyor. birde 1,5 senedir bu şekilde kızlık soy adımla devam etti bir sorun olur mu ? ya da bu şekilde olmasında bir sakınca var mı ?

 15. isim soyad diyor ki:

  öncelikle müsait olunca yukarıdaki bütün cevaplanmamış soruları yanıtlarsanız memnun oluruz.

  sorum 1 : anne ve baba tarafından hiçbir akraba ile görüşmüyorum, babam da dahil. akrabalarıma dair hiçbir soyadını taşımak istemiyorum. kimlikteki adım da bana yabancı gibi hissediyorum ve çevremdeki herkes beni başka isimle tanıyor. mahkemeye başvursam yeni isim ve soyad alabilir miyim?

  sorum 2 : nikahlandığımızda bayanlar bayların soyadını alabiliyor. Baylar da bayanların soyadını talep etse alamaz mı ? eğer sadece bayanlara soyadı veriliyor, baylar bayanlardan soyadı alamıyorsa CİNSİYET AYRIMCILIĞI YAPILIYOR ÜLKEMİZDE.

 16. Ramazan Sezen diyor ki:

  Merhaba Kemal Bey,
  kendimi bildim bileli bu ismi hiç sevmedim. Dini bir terimin insanlara isim olarak verilmesi benim düşünceme göre yanlış. İsim değiştirme davası açmak istiyorum ve bunun için de geçerli bir sebebim var. Son 10 yıldır dünyevi görüşüm değişti ve ben artık islam dinine inanan biri değilim. Bu nedenle artık inanmadığım bir dine ait dinsel bir terimi ismim olarak taşımak istemiyorum. Dava açacağım ama sizden şunu örenmek istiyorum. İsim değiştirme nedenime bakıldığı zaman bir şahide gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü inanç tanrı ile kul arasında olan bir bağdır. Benim neye inandığımı başkası bilmek zorunda değil. Ama şuna eminim ki islam dinie artık kesinlikle inanmıyorum. Sizden açacağım dava ile ilgili nasıl bir dilekçe vermem gerektiği konusunda bilgi rica edeceğim. Ayrıca şahit gerekir mi gerekmez mi?

  saygılarımla

 17. hasan oğul pala diyor ki:

  merhaba. ben pala olan soyadımı annemin kızlık soyadı olan maksutoğlu ile değiştirmek istiyorum. 23 yaşındayım ve annem babam evliler. geçerli bir sebep olması gerekiyormuş. ben o ailenin soyadını taşımak istemiyorum. ne babam babalık yaptı bana ne de ailesi akrabalık. ben pala soyismini taşımak istemiyorum. pala soyadını benimsiyemiyorum ve istemiyorum. dava açarsam kazanabilirmiyim? veya ne yapmam gerek lütfen yardımcı olunuz. iyi günler.

 18. Ad soyad diyor ki:

  Merhaba,

  Benim 2 ismim var ve soyadim oldukca uzun zaten bugune kadar bu konuda hep sorun yasadim. Evlendikten sonra hem kizlik soyadimi hemde esimin soyadini kullanmak istedigim icin zaten cocukluktan beri hic kullanmadigim hatta resmi islerde kullanildiginda da ustume alinmadigim ismi sildirmek istiyorum. Bunun icin ne yapmam gerekir yardimci olursaniz cok sevinirim.

 19. ada güngör diyor ki:

  merhaba,

  2. bir isim almam için avukat’a başvurmadan işlemler yapılabilir mi ? Nasıl bir yol izlemek gerekiyor ?

 20. hatice hatice diyor ki:

  merhaba benim bir sorum olacaktı ben 1 aylık oğlumun adının yanına bir isim daha ekletmek istiyorum eşim benden habersiz gidip babasını adını koymuş oysaki ben oğlumun cinsiyetini öğrendiğim günden beri hep 2 ismi olmasını söylüyor ve istiyordum ve bunu bütün çevremdeki eş dost akrabalarımda biliyordu eşimin bi kızgınlıkla gidip tek isim yazdırması ve ileride oğlumun bana neden eski ismi koydunuz 2. bir isim neden koymadınız demesini istemiyor ayrıca oğluma çevremdekilerde dahil benim koymak istediğim 2. ismi ile hitap ediyorlar isim ekletmek için dava açmak istiyorum hangi yolu izlemem gerekiyor nereye nasıl müracat etmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 21. Tekincan Karaarslan diyor ki:

  Merhaba Avukat Bey;
  Ben tekincan 15 yaşıma geldim adım ölmüş dayımın adı ve bana rahatsızlık veriyor biri adımı deyince gözlerim doluyor rahatsızlık duyorum ve eski bir sism adımı babam ve annem baran olarak istiyor bende istiyorum değiştirmemem mümkün çok rahatsız oluyorum adımdan lütfen yardımcı olu yalvarırım ya

 22. sefa öcalan diyor ki:

  merhaba benim soy ismim öcalan soy ismimi değiştirmek amacıyla mahkemeye başvuda bulunacağım acaba mahkeme davaya ret veya onay verirmi yardımcı olabilirmisiniz

 23. ad soyad diyor ki:

  ben ailevi nedenlerden dolayı babamı ve annemi tüm yakınlarımı ayrılıp (eşimle kızımla yenibir hayat kurmak istiyorum) bu nedenle kütüğümün ve soyadımı değiştirmek istiyorum böle sebeble değiştire bilirmiyim..tşk ederim

 24. güven gökdemir diyor ki:

  merhaba ben 23 yaşındayım adımı değiştirmek istiyorum girdiğim her ortamda güven erkek ismi o nasıl isim neden erkek adı vermişler sana gibi alaycı tavırlardan çok sıkıldım artık adımı değiştirmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgilendirirseniz çok teşekür ederim

 25. Döndü Çobanoğlu diyor ki:

  İsmim döndü bu ismi kullanmayı sevmiyorum . ilk okuldan itibaren ismimle dalga geçiliyor. şu anda üniversite öğrencisiyim aynı tepkileri alıyorum . 15 yaşındayken ismimi değiştirmek istedim 18 yaşından küçük olduğum için babamın dava açması gerekiyordu. babamda uğraşmayacağını söyleyerek bu konuyu erteledi . Şu anda 18 yaşındayım.Dava açsam , dava süreci ne olur ? Bu süreç sonunda ismim değişir mi ? Bilgilendirirseniz sevinirim …

 26. Zeynep Yıldırım diyor ki:

  Kullanmadigim ilk adimi sildirmek istiyorum.Bunun icin bir kac gun icinde mahkemeye basvuracagım.Gerekli belgeleri tamamladim fakat annemin tanık olarak gosterilmesinde sakınca var mıdır diger tanıgım ise arkadas ortamımdan.Bu bir problem yaratır mı?

 27. Zeynep Yıldırım diyor ki:

  İlk adimi hic kullanmadigim icin ve kimse tarafindan bilinmedigi icin sildirmek istiyorum.Fakat lisans diplomam degismiyor ve kpssye hazırlanıyorum.Olur da ise girme gibi bir durumum olursa lisans diplomasinda iki ismiminde yazması sorun yaratır mı?Mahkeme karar ve kararının noter onayı diploma ile birlikte verildigi takdirde kabul edilir mi bunu merak ediyorum.Yardımcı olursanız cok sevinirim.İsim degisiklig idavasını su an mı yapıyım ise girdikten memuriyete hak kazandıktan sonra mı hangisi daha uygundur?Tesekkurler.

 28. PEMBE TEKİN diyor ki:

  bende isminden hiç mennun değilim anlamı yok söylenmesi güzel değil
  gün boyu çalışıyorum ve mahkeme işinden de hiç anlamam avkata vekalet versem maliyeti nekadar olur bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 29. ülkü acar diyor ki:

  ben 1998 dogumlu 15 yaşndayım ve bn ismimi değiştirmek istiyorum ismimden rahatsızımne yapmam gerekiyor biran önce degiştirmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 30. Emine Ground diyor ki:

  Öncelikle merhaba. Ben soyadımı degistirmek ve bir isim daha ekletmek istiyorum. Üniversite öğrencisiyim ve soyad konusu açılınca utanıyorum ve o ortamda durmuyorum. Soyadımla sürekli dalga geçiliyor. Ilerki sosyal ve kariyer hayatımı etkileyeceğini düşünüyorum. Acaba ne kadar bir süre gerekiyor. Yeni soyadımı almam için ve dilekçe hakkında bilgi vermenizi istiyorum. Saygılarımla

 31. ayşe özgür diyor ki:

  ikinci bir isim ekletmek istiyorum.Ailemde bu ismin çokça var olması isim ekletmem için gerekçe sayılabilir mi? yardımcı olur musunuz teşekkürler

 32. hacimensur diyor ki:

  mrblar öncelikle ismim hacimensur ben haci ismini kaldırıp mensur ismini de mansur yapmak istiyorum bunların uygulanması için neler yapmalıyım..
  yardımcı olursanız sevinirim..

  birde herhangi bir mahkemeye başvursam isim değişir mi

 33. gökhan köle diyor ki:

  mrb kolay gelsın ben soyadımı degıstırmek ıstıyorum malumunuz dalga konusu oluyo fakat ogrenım kredı borcum bulunmakta varken degısıklık yapabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırıım kolay gelsın …

 34. Rüya diyor ki:

  Merhaba Kemal bey benim 5aylık bebeğim var ve rahmetli babamın ismini koyduk oğlumun ismi ibrahim ama çoğu kişi ibo iboç iboli diye sesleniyo Buda benim psikolojimi bozuyo söylenmesini istemediğimizi defalarca tekrarlıyorum ama millet inada yapar gibi devam ediyo ben babamın ismi olduğu için pek razı değilim ama oğlumun ismini değiştirmek işitiyorum bu mümkün müdür lütfen beni bilgilendirir misiniz?

 35. birgül karatas diyor ki:

  mrb ben almanyadan benim sorum kizim icin ismini degisdirmek isdiyoruz
  adi döndü ama biz 10 senedir yasemin dioyruz mahkeme nekadar sürüyor ve sivasda babasi var kizim gitmeden adini degisdirebilirmi ve miktari nekadar tutuyor bana bilgi verirseniz cok sevinirim bu arada kizim 25 yasinda iki cocuk annesi meilinizi bekliyorum saygilarimla

 36. gökhan diyor ki:

  merhaba benim ismim gökhan değiştirmek istiyorum örf ve adetlere uyan büyük alim evliya isimlerinden almak istiyorum acaba bu mümkün müdür? bu kadar gerekçe ile, bilginizi bekliyorum saygılar.

 37. ismail türk diyor ki:

  benim oğlumun ismi yanlış yazıldı ilk gün nüfus müdürlüğüne başvurunca mahkemeye gitmeye gerek yok diyorlar onu öğrenmek istiyorum

 38. ben ismimi ve soyismimi degiştirmek istiyorum ailemden dolayı ailemin evlat ayrımı yaptıgını bildigim ve gördüm için bunu sırf ben degi,l dışarı çevredekiler bile görüyor ailmden uzak olmak istiyorum gerekirse dna testi yapsınlar ama mümkünse iyi olur yeni bir hayat istiyorum kısaca bunların ücretleri ne kadar olur bilgi verirseniz memnun olurum ve çok alaycı koluluda var mesala o.s.b gibi simit gibi osturuma düşman gibi osb açılımı anladınız siz bana en kısa zmn da ulaşırsanız n-memnun olurum

 39. busra diyor ki:

  mrb ben ismimi degiştirmek istiyorum.kimligimde farklı isim yazıyor ama ailem ve cevremdeki herkes dogdumdan beri beni farklı isimle cagrdlar suanda cok sıkıntı yaşıyorum ne yapmam gerek ilk önce nereye başvrmam gerek yardmcı olrsaanz sevinirim.

 40. helin zumre diyor ki:

  Meraba bende mahkemeye dilekce verdim yanliz hala mahkemeden cagirmadilar bu islem ne kadar suruyo arkadaslar bilginiz varmi bnm napmam gerekiyi simdi yaklasik 2 bucuk ay oldu ama hala mahkemeden cagrilmadim

 41. esin ilter diyor ki:

  mrb benimde kimlikte ismim başka normalde çağrıldığım isim farklı . sadece resmi yerlerde kimlikteki isim kullanılıyor . isim ekletmek istiyorum HELİN ZÜMRE hanım siz mahkemeye başvurmuşsunuz ücret ne kadar talep ediliyor mali gideri nedir acaba bilgi verebilr misiniz?

 42. Keziban Nur diyor ki:

  mrb benm ismim keziban nur ailem akrabalarım bana Nur diye sesleniyor fakat kimliğimde ilk ismim keziban oldugu için herkesa bana öyle sesleniyor bu hiç hoşuma gitmiyor ismimin kötü olması nedeniyle arkadaş ortamına rahat giremiyorum adın ne diye sorduduklarında utanarak cvap veriyorum değiştirmek istiyorum lütfen yardımcı olun…

 43. ahmet diyor ki:

  iyi günler benim adım ahmet ve soyadımda çokça kullanılan bir soyad ikinci isim eklemek istiyorum acaba prosedür nedir bilgilendirebilir misiniz?

 44. abdülhekim görür diyor ki:

  mrb benim ismim abdülhekim ama çocukluğumdan beri ailem akrabalarım arkadaşlarım bana hakim diye sesleniyor o yüzden abdülhekim ismi bana değişik geliyor sanki ben değilmişim gibi abdülhekim ismi de hem uzun hemde sevmiyorum lütfen bana yardımcı olun

 45. abdülhekim görür diyor ki:

  ismimi hakim yapmak istiyorum

 46. Erdem Erdemir diyor ki:

  Ben babasız büyümüş bir aile ferdiyim babam yaşıyor fakat görüşmüyorum, baba tarafımdan kimseyi tanımıyorum ve sülalem kötü siyasi geçmişi olan insanlardan oluşuyor, ismim ve soy ismim bana psikolojik bir rahatsızlık uyandırıyor. Onların adına dair hiç birşeyi hayatımda görmek ve hatırlamak istemiyorum açıkçası adımı soyadımı taşıdığım kimliği kabulenmek bana rahatsızlık veriyor. Bu beni iş hayatımda ve günlük hayatımdada olumsuz etkiliyor. Adımı ve Soy adımı değiştirmem için nereye başvurmam ve hangi evrak ve prosedürlerle hazırlanmam gerekiyor bana bilgi verirmisiniz ?

 47. hamza gören diyor ki:

  Medeni Kanun ve Nüfus Kanunu gereğince ad ve soyadın değiştirilmesini talep hakkı ad ve soyadın sahibine aittir. Talep hakkı olan kişi bu başvuruyu bizzat kendisi yapabileceği gibi Avukat marifetiyle de yapabilir. DİLEKÇENİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA HANGİ İSMİ İSTİYOR İSEN O İSİM İLE TANINDIĞINI BELİRTEN BİR DİLEKTE SUNMAN GEREKİR. sonuç sana ulasıncada iki tane şahit ile mahkemeye gideceksin ve mahkemede şahitler.evet biz kimlik ismi ile değil onu bu isimle tanıyoruz diye doğrulaması gerekir o kadar.

 48. abdurrahman diyor ki:

  İlgilenmeniz umuduyla yazıyorum.
  BAKIRKÖY 10.ASLİYE HUKUK mahkemesine açmış olduğum isim değiştirme davası 4 ay gibi süre sonra nihayete erdi bana ulaşan tebligattan alıntı yaparak yazıyorum.
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ
  Her ne kadar mahkememizce yapılan inceleme sonunda “HMK”nın 382/II-a2 383 ve 113/1-c 115/1-2 maddeleri gereğince mahkememizin “GÖREVSİZLİĞİ” nedeniyle dava şartı yokluğundan davanın usulen “REDDİNE” görevli ve yetkili mahkemenin BAKIRKÖY SULH HUKUK MAHKEMELERİ OLDUĞUNA.Kararın kesinleşmesi ve talep haline dosyanın görevli ve yetkili Bakırköy Sulh Hukuk Mahkemesine GÖNDERİLMESİNE,DEĞERLENDİRMESİNE,Görevsizlik ile dosyanın göderilmesine kararından sonra davaya başka bir mahkemede devam edilmemesi ve talep halinde mahkememizce dosya üzerinden bu durumun tespiti ile yargılama giderlerinin davacı tarafça ödenmesine….. “yani davanın Sulh Hukuk Mahkemesi ne açılmasına karar verildi”
  Yani şu ana kadar kime sorduysam, nerde gördüysem isim değiştirme davalarına “ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ” nin baktığını duydum.
  Bu olay üzerine mahkemeye gittim ve oradaki asistandı sanırım konuştuğum veya yardımcısı bana yasada bu konuda boşluk olduğunu ve hakim hanımın “AD-SOYAD” değişikliği davalarına bakmadığını yetkili mahkemenin Sulh Hukuk Mahkemesi olduğunu ama oraya dava açsam bile tekrar “Asliye Hukuk Mahkesine” yönlendiriliceğimi söyledi.
  Yani her halükarda isim değiştirme davam havada kaldı.
  Hazır yazmışken dilekçemdeki gerekçelerimide belirtiyim.İsmimin uzun,benimsemediğim,arkadaş ortamında mizah konusu olması ve başka bir isimle tanınmam.
  Davayı “Asliye Hukuk Mahkesine”den” Sulh Hukuk Mahkemesi” ne taşımak için davayı sonlandırdım.
  Ne yapmalıyım davayı ” Sulh Hukuk Mahkemesi” ne mi açıyım yoksa avukatmı tutmam gerek?

 49. hikmet uzun diyor ki:

  Benim adım hikmet ben bayanım ama isimin değiştirmek istyrum ne yapabilirim ek ad koymak istyrum hikmet ismi erkek kullandıklarından bi şekline geliyor

 50. rei xiao diyor ki:

  kullanmadığım bir adım var Ve onu sildirmek istiyorum ama 18 yasının altındayım bunu velayetinde bulunduğum ebeveynim yapabilir mi?

 51. Merve Kırcalı diyor ki:

  18 yaşımı geçtiğimde ismimi değiştirmek istiyorum ama keyfe göre isim değiştiriyorlar mı yoksa sadece yukarıda yazılan (ismin gülünç olması vb.) şartlarda mı değiştiriliyor?

 52. Vedat KAVAK diyor ki:

  Merhaba arkadaşalar. Gormuş olduğunuz gibi Soyadım KAVAK ilk okuldan beridir. gerek hocalarım gerek arkadaşlarım kavak diyor aksine boyumda normal standarlarda adımla nerdeyse hiç anılmıyorum. Bazı resmi kurumlarda soyadımı soylerken şaşırıyolar kavak diyorum kavlak,kabak,kavık gbi sürekli hatalar oluyor her soylediğimde tekrarlamak zorunda kalıyorum. veya kavak ağacı varya o işte kavak die dip not geciyorum. Sizce mahkemeye başvursam değiştirimi hakim ve gereli şeyler tam olarak nedir.

 53. eto'o diyor ki:

  slm ben soyadımın eski türkçedeki kötü anlamıdan dolayı deiştirmek istiyorum davayı kazanma imkanım varmı. Şayet kazanırsam istiedigim soy ismi kullanabilirmiyim. Son bi sorum daha :)) davacı davayı babasına açıyor diye duymustum babam mahkeme salonuna gelmeden oluyormu? teşekkür ederim.

 54. Seda H diyor ki:

  Merhabalar, isim değiştirme davalarıyla ilgili bir sorum olacak, benim eşim yabancı olduğu için onların kültüründe babasıyla aynı ismi ve soyismi taşıyan erkek çocukları için, karışıklığı önlemek amacıyla soyadın sonuna eklenen bir ibare (Jr.) tüm itirazlarıma rağmen evlendikten sonra aynen benim soyadıma da eklendi. – Evlenme belgelerinde erkeğin doğum belgesinde isimden sonra ne yazıyorsa soyadı kabul edilip olduğu gibi kadının soyadı kısmına geçiliyor(muş.) Bu ibarenin sadece erkeklerde kullanıldığını açıklamaya çalıştım ama başaramadım. Şimdi dava sürecinde bilirkişi olarak İngilizce bilen bir yetkili görevlendirilmesini talep edebilir miyim? Yurt dışın a çıkışta cinsiyet belirlenmesinde bana sorun yaratır mı?

 55. betül diyor ki:

  Merhaba üç.yaşında oglum var adı muhammed emir biz babasıyla ismini deyiştirmek istiyoruz muhammed emin yazdırmak istiyoruz bu mümkünmü acaba

 56. NAZLI ÖZKAN diyor ki:

  ailemin nüfus kaydında belirtmediği ama kullanılan 2. ismim var ve bunu resmi olarakda belirtmek istiyorum.böyle bir talepte bulunmanın gerekleri nelerdir ve süreç nasıl işler?

 57. şhriye küçükparmaksız diyor ki:

  denizli tavas gibi küçük bir ilçede ne kadar zaman alır isim değiştirmek

 58. Özde Sakallı diyor ki:

  Merhaba. 2 ay önce evlendim. Otomatikmen eşimin soyadını aldım. Mahkeme kararıyla soyadımızı değiştirdik. Yeni soyadımızı evlilik cüzdanımızda nasıl değiştirebiliriz ya da değiştirebilirmiyiz bunu sormak istiyorum… Şimdiden teşekkürler…

 59. kadir ogün diyor ki:

  Arkadaşlar benim kimlikte ismimi yazan müdür yanlış yazmış Kadir Ogün yerine Kadır Oğün yazzmış nasıl düzelttire bilirim yardımcı olurmusun uz

 60. Kağan Murat Millioğlu diyor ki:

  Öncelikle Merhabalar, 25 Yaşındayım Ve Bu Yaşıma Kadar İlk İsmim Ve Soyismim Arasında Baya Sıkıntı Çektim.. Örneğin; SSK, Askeriye, Okul, Ve Arkadaş Çevrem… SSK’Da İlk İsmim Kaan Çıkıyor.. Nüfustaysa Kağan, Askeriyede Tekmil Verirken Baya Sıkıntı Oluyordu, Soyismimdeki Milli Kelimesi Halk Dilinde Kötü Anlamlarada Çekiliyor, Gerek Arkadaş Çevrem, Gerekse Bi Resmi İşlemde Soyismimden Utanıyorum… İsmimdeki Kağanı Sildirmek Ve Soyismimi Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım Nasıl Bi Dilekçe Yazmalıyım… Hangi Mahkemeye Başvurmalıyım…

 61. şeyma göresim diyor ki:

  merhaba ben ismimi hoş bulmadığım için değiştirmek istiyorum gerek yaşadığım çevrede gerek başka yerlerde pek fazla kimsede kullanılmıyor ve astrolojik açıdan da pek pozitif bi isim değil kendime bi türlü kabullendiremedim bu zamana kadar 19 yaşındayım gülünç bi isim deil ama hoşlanmıyorum değiştirmem mümkün mü acaba ayrıca adliye yemi başvurcam ne yapmam gerek ?

 62. muharrem günbeldek diyor ki:

  merhaba bende ismimi değiştirmek istiyorum okula başlayana kadar evde herkes bana Muhammed ismiyle seslendiler halada gerek evimde gerek arkadaşlarım arasında bana böyle sesleniyorlar ama okula başladığım vakit bir baktım muharrem :) yav dedim kim bu muharrem :) meğer benmişim bende ismimi değiştirmek istiyorum yaşım 17 şimdi yaş sıkıntımı değilmi ne yapsam tam olarak bilemedim saygılar

 63. Aslı Şahin diyor ki:

  Merhaba ben 18 yaşına gelince ismimi değiştirdim şu an 22 yaşındayım nüfus dairesi muhtarlık halk eğitim ssk ptt gibi işlemlermn olduğu her yerde bu değişikliği bildirdim ama bunlara rağmen yeni adım kardeşimin askerlik maaşı için yaptığımız başvuru da eski adım çıktı evde bulunanlar olarak eski adım çıktı seçimlerde oy kullanacağm seçmen kağıdıda değiştirdiğim isimle geldi bu isimle evde ikamatgah etmiyo görünüyorm sizce ne yapmalıyım aileden kalacak mirasta var ondada eski adım mı geçerli olacak kendi adıma arsa almayı düşünüyorum acaba tapuda ismimle alakali bi sorun yaşar mıyım yada evlenirken yine eski adım mı çıkar cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 64. Özgür şahin diyor ki:

  Merhaba annem ile babam 10 yıldan fazladır ayrılar babam alkolik ve ben babamla yaklaşık 5 yıldır yüz yüze görüşmüyorum 19 yaşındayım soyadımı değiştirmek istiyorum annemin soyadına geçmek istiyorum bu haklı bi sebep olabilir mi mahkemede bilmiyorum ve bu durum babama iletilir mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 65. Osman Kayasar diyor ki:

  merhaba ben ismimi hoş bulmadığım için değiştirmek istiyorum yaşadığımız günlük hayatta bu isim fazla kullanılmıyor pek pozitif bir isim değil kendimi bu isme ait hissetmiyorum 17 yaşındayım ismimden hoşlanmıyorum değiştirmek için ne yapmalıyım

 66. fendiye aplak diyor ki:

  ben ismimi degistirmek istiyorum ismim alay konusu oluyor zaten hiç kullanmıyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 67. Elvide ALBAYRAK diyor ki:

  Eşimden boşanmak istiyorum ve boşandıktan sonra isim ve soyismimi değiştirmek istiyorum fakat bu değişim olduğu zaman çocuklarımın velayetini alabilirmiyim

 68. Elvide ALBAYRAK diyor ki:

  İsim ve soyısmimi değiştirmek için ne yapmam gerekiyo neler gerekli

 69. seçil seçil diyor ki:

  Ö.şahin,maalesef ben de o sebepten dava açmıştım ancak red olundu;yeterli gerekçe olmadığından…ayrıca kimliğini çıkarana kadar baban bilemez,sadece nüfus kayıt örneğinde kimlik çıktıktan sonra görünür ..

 70. mattybraps diyor ki:

  ben adımı şarkıcı olacağım için değiştircem adımı selena koycam soyadımı ne koysam bilmiyorum bana cewap yazarsınız sevinirim ayrıca adımı ve soyadımı yabancı ülkeye gideceğim içinde değiştiriyom

 71. Doğan dilmen diyor ki:

  adımı değiştirmeyi cok düşündüm ama cesaret edemedim bu yaşıma kadar adimla hep dalgagectiler hor gördüler kotulediler adim yüzümden basimagelmeyen is kalmadı toplumda değer görmedim hiç sırf adim yüzümden taşımak istemiyorum cok yoruldum sıkıldım usandım alay alınışı olmaktan sanma tak etti ben cok elit bir insanım bu isim bana cok hoyrat cok yobaz kaçıyo ışte 1ton sebep dahada vardan uzun olur diye yazmadım değişir ınş

 72. alpasla secginli diyor ki:

  Ben isim soyisim. Degisikliicin mahkeme basvurdum benden iki sahit istediler dilekceye yazdim sahitleri bu sahitler mahkemeye geliyolarmi.lutfen yardimci olun

 73. B.Mak diyor ki:

  Benim 5 yaşında bir kızmı var, eski eşimden psikiyatrik sorunları ve aldatması gibi nedenlerle, 4 sene önce ayrıldık.Babasını önce iki sene önce gördü, çocukta bir çok travma oluştu, bu sene ikinci bir evlilik yaptım. Ailede herkesin soyadı aynı, yeni eşimi babası biliyor ve biyolojik babası ne arıyor ne soruyor senelerdir. Bu durumda,farklı bir soyadına sahip olmak kızımın psikolojisini bozuyor, soyadını söylediklerinde hayır benim soyadım annemle aynı diye bağırarak tepki veriyor. Bu durumda mahkemeye versem değiştirme şansım olur mu?

 74. aslı şahin diyor ki:

  adimi degistirmek istiyorum cunku bu ismi sevmiyorum

 75. gülhan keskin diyor ki:

  merhaba ben bi erkek olarak ismimden hiç hoşlanmıyorum bu isimde sadece bir harf değiştimek istiyorum bu mümkünmü aca

 76. mehmet nuri ağırağaç diyor ki:

  adımın 2. ismini yani nuriyi kaldırmak istiyorum

 77. ege arslan diyor ki:

  Benim oğlum 6 yaşında 2 ismi var birini deyiştirmek istiyoruz bunun için anne baba olarak eşimlemi başvurmamız gerekiyo

 78. misafir diyor ki:

  Benim kardeşim in adı nı ben sevmiyordum aramızda 10 yaş var adını kim sorarsan çınar diyordum sonra herkes çınar dedi dilekçe yazdık ve artık adı çınar…

 79. Kezban Erdal diyor ki:

  Merhaba,
  Ben adımı değiştirmek istiyorum. Adım kezban olduğu için çok alay konusu oluyor. Şarkılar benzetmeler gibi rencide edici olaylar yaşıyorum. Anlam açısından da güzel bir anlama sahip değil. Halk arasında ‘ seytanin kızı, kötü kadın, yalancı’ gibi anlamlarla da anılıyor ve hitap ediliyor. Adımı örneğin özge yapsam hiç bir tanıdığım bana bu isimle seslenmeyecek. Çoğu samimi olduğum arkadaşım bana doğum günümde felan kezban değilde Kesban yazan hediyeler alıyor. Sadece adımın anlamının değişmesi yeterli benim için. Bu yüzden harf değişikliği yapmak istiyorum. Adımı kezban yerine Kesban yapabilmem mümkün mü. Ne gibi ücret gerekir ve ne kadardır. Bana yardımcı okursanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.

 80. nuray Şencan diyor ki:

  Eşimden ayrıldım yeni nüfus cüzdanı çıkarıcam
  Fakat aynı zamanda bekarlık soyadım gülünç ve alay teşkil ediyor soyadımı değiştirmek için ne yapmalıyım yeni kanun çıktımı yani sadece nüfus müdürlüğünde dilekçe ile degişirmi ve kaç gün sürer

 81. muhammed ali ertatış diyor ki:

  Adım muhammed ali am arkadaşlarım ve sülalemdeki herkez yakınlarım dahil olmak üzere çocukluğumdan beri bana mehmet ali diye sesleniyorlar.gerçek adımla seslenen biri olduğunda şaşırıyorum ve rahatsız oluyorum.adımı mehmet ali yapmak istiyorum.bu mümkünmü?mümkün ise bana neye mâl olur ve nekadar sürer.

 82. R.Danacı diyor ki:

  Ben soy soyadımı değiştirmek istiyorum alay konusu olmaktan fazlasıyla rahatsızım

 83. R.Danacı diyor ki:

  Ben soy soyadımı değiştirmek istiyorum alay konusu olmaktan fazlasıyla rahatsızım bunun için ne yapmam gerekiyo

 84. mehmet çiftçileri diyor ki:

  Slm adım mehmet çiftçiler
  soyadimi ailevi husumet ler den dolayı degistirmek istiyorum
  nasıl olacaktır merden başlamalı
  saygilar

 85. emir diyor ki:

  ben ismimi fatih yapmamı istiyorum soyadıma uygun uslu felan bişiler var

 86. zeynep dede diyor ki:

  Merhaba acilen cevabını bekledigim bir sorunum var yeni bebeğimiz oldu babası isme kendi istediği bir isim daha ekledi ve bu evde sorun oldu eşler birbiriyle konusmuyor bu sebepten isimlerden birini dilekçe vererek değiştirmemi mümkünmü en kısa sürede cevap alabilirmiyim

 87. abdullah durput diyor ki:

  durput soy ismimi degitirmek istiyorum çok anlamsiz söylemi anlamasi zor söylerken utanıyorum

 88. PEŞKEN KURKUT diyor ki:

  adimi tekın istiyorum

 89. Şehriban Bozkurt diyor ki:

  Mrb benim ismimle ilgili sorunum var ve gerek ailem gerek arkadaşlarim hepsi seyma diyor ve ben bu ismimden hoşlanmıyorum dalga meselesi ve bir ortama girince dalga meselesi oluyor.Bu ismi değistirip şeyma ismini yapabilir miyim?

 90. Mustafa Börçek diyor ki:

  Merhaba Kemal bey. Adımı ve soyadımı değiştirmek istiyorum. Yurtdışında yaşadığımdan bu işlemi avukat tarafından yapılmasını istiyorum. Konuyla ilgili görüşebilirsek sevinirim.

 91. Sedef diyor ki:

  Merhaba,
  Benim sorunum sadece ismimle. Aile ve arkadaş çevremde ismim Sedef olarak kullanılıyor fakat bu ismim nufus cüzdanımda mevcut değil . Nufustaki ismim Fatma’ya ise kulak aşinalığım yok ve bu şekilde hitap edilince tepki verememekteyim ve Sedef ismimin resmi dairelerde ve cüzdanımda da bulunmasını istiyorum. Bu hususta dava açsam ne kadar sürer ve olumlu bir dönüt alır mıyım?

 92. kübra dinçer diyor ki:

  Iyi gunler efendim ben ismimi değiştirmek istiyorum asıl adım yeter yani kimlikte yeter ve herkes ismimi Çerkez olduğum için kübra Janset nefin diye biliyor nasıl değiştiriliim

 93. Görkem ÖZDEL diyor ki:

  Merhabalar benim annem iki kere evlendi onun icin benim soyadim farkli anneminki farkli ben 15 yasindayim soyadimi degistirmek mümkün mü ?

 94. fayka mızrak çınar diyor ki:

  Fayka isminin hiç bi manası yok.nüfus memurunun yanlış yazmasi dolayısıyla böyle kalmıştır. İsmimi faika olarak düzeltip yağmur isminin eklenmesini istiyorum..bunun için dava açabilirmiyim.teşekkürler.saygılarımla..

 95. Merhaba ben ismimi degistirmek istiyorum ismim sevim aleyna fakat aleynanin güzel bir anlamı yok onun yerine Zehra gibi anlamı güzel bir isim koymak istiyorum sonuçta öbür tarafta ismimizle cagirilacagiz. Ama benim takildigim şey 16 yaşındayım isim degistirmek icin 18 yaşında olmam gerekir mi birde bu işlem ne kadar sürer

 96. Ahmet Şamil KÖMOĞ diyor ki:

  Meraba soyadım “kömoğ” soyadım anlamsız ve herkesçe dalga geçiliyor bu bir sebep midir?

 97. ad soyad diyor ki:

  Kemal bey merhaba benim adim yekbun cok degisik bir isim ve soylenmesi zor ismimi nasil degistirebilirim veya baska bi isim ekleyebilir miyim ?

 98. serpil karatas diyor ki:

  mrb ben mahkemeye basvuru yaptım isime ek olarak gerçek adım şeref ben bayan olarak cok zorluk çekiğimi düşündüğüm için etrafımdaki insanların bazı tepkilerinden dolayı böle bi karar aldım mahkeme günü orda isim değişik yapan bir kişi ve ablamın kafamı karıştırmasıyla isim ilavesi değilde tek yeni isim olarak kayıt alındı ama ben sonradan pişman oldum bunun için napabilirim bana acil yardım edebilirmisiniz

 99. Ümmügülsüm ertürk diyor ki:

  İyi akşamlar benim kimlikte ismim ümmügülsüm ama genelde havva derler bana ben ismimin kimliktede havva olmasını istiyorum sizce kabul görülürmü? Ve işlemler için nasıl bir yol izlemeliyim?

 100. Tevrat Aktaş diyor ki:

  Mrba bnim adım tevrat. Herkes adindan sikayetci bn degilim ama insanlarin bana yahudimisin demeleri zoruma gidiyor.

  Ya benim size soracagim soru su acaba dava acarken gerekli miktar ne kadardir?

  • kemalsener diyor ki:

   Sayın Tevrat Aktaş,
   Bu davayı ikametgahınız olan Ankara da açmanız gerekiyor.
   Ankara’dan iletişim kuracağınız bir meslektaşımız dava konusunda gerekli başvuru ve vekalet ücreti konusunda sizi bilgilendirebilir.

 101. Ümmü Han diyor ki:

  merhaba ben uzun bir sure önce evi terk ettim ailem yuzunden şimdi onlar ise bu durumu namus meselesi haline getirmiş vaziyette beni tehdit ediyorlar surekli olumle vesaireyle ben isim ve soy ismimi degistirmek istiyorum ve bunu avukata vekalet vermeden nasıl halledebilirim benim durumum yok maddi olarak hemen sonuç alırmıyım bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler simdiden

Ad Soyad Değiştirme Dava Süresi Yetkili Mahkeme Gerekli Belgeler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

.:: Mail İletişim Formu : Bize Yazınız ::.
Adınız:
Telefon:
E-mail: